Rybářský rozcestník

Mini karavany nabízí pohodlí, ale není to levné. Víme, jak ušetřit!

Dlouho jsem toužil po nějakém tom karavánku, ale vybrat nějaký vhodný na ryby, to není jen tak. Velikost karavanu hraje velkou roli, protože je dost revírů, kam se člověk s autem dostane jen těžko, natož pak s autem táhnoucím karavan. A nejde jen o prostupnost menším terénem, ale i o výšku a šířku vleku. Proto jsem se zaměřil především na segment karavanů těch nejmenších, kterým se s oblibou říká mini karavany. A jak ušetřit? Pořídit si například cargo přívěs nevybavený a dovybavit si ho sám. V článku najdete, kromě několika užitečných rad, také foto postup na vestavěnou postel s úložným prostorem.

karavančelolepidlo-nosnázadníspojenípostelpotelpostelpostel-vnitřekpostel-hotovo

Na českém trhu je několik firem nabízejících mini karavany. Mini karavany mají většinou oválný tvar, jsou lehké, což umožňuje jejich zapojení i za menší vozidla, motocykly či čtyřkolky. Jsou velice účelné, multifunkční a především se s nimi snadno manipuluje. Díky jejich aerodynamice a váze jízda s nimi jen nepatrně navyšuje spotřebu tažného vozidla. Pro jejich tažení pak řidič nepotřebujete řidičský průkaz skupiny E, stačí mu klasické oprávnění skupiny B, protože jde o přívěs do 750 kg, kategorie o1, tedy o nebrzděné přívěsy.

Vyrábí se ve dvou základních provedeních, s dveřmi v zadní části, nebo se dveřmi na boku přívěsu. Oba koncepty mají své pro a proti. Zatím, co dveře v zadní části přívěsu zabraňují umístění kuchyně právě tam,  mohou nabízet na oplátku větší vstupní prostor. Naopak mini karavany s bočními dveřmi mohou mít poměrně velkou kuchyňku umístěnou právě v zadní části, ale dveře pak bývají na boku často velice malé.

Mini karavany se nabízejí buď úplně prázdné, nevybavené a to i bez veškerého nábytku, pak částečně vybavené a s plnou výbavou. Například s osvětlením, elektroinstalací, s postelí, vybavenou kuchyní, skříňkami… Výběr je veliký, ale základní cena mini karavanu pak také roste vzhůru k nebesům. Jednou z možností, jak tedy ušetřit, je koupit si nevybavený mini karavan a pak si ho buď svépomocí, nebo postupem času dovybavit vším potřebným.

Mini karavan pro rybáře předělaný z cargo přívěsu….

Ceny mini karavanů, nevybavené, bez nábytku, začínají na 80 tisících. Ovšem jde opravdu jen o tzv. „cargo“ mini karavan, tedy vlastně o vlek vhodný také k převážení různého materiálu, zboží a podobně. Dovybavení mini karavanů pak stojí další desítky tisíc. V průměru se dá říci, že takový slušně vybavený nový mini karavan se dá dnes koupit cca od 180 tisíc korun českých. A to není rozhodně málo. Za cenu kolem 250 tisíc si lze totiž na trhu pořídit již dospělý větší brzděný karavan.

Jak ušetřit? Pořiďte si cargo přívěs, který si předělejte na mini karavan! My jsme koupili cargo karavan za cca 60 tisíc korun, vestavěli postel s úložným prostorem, přidělali si box na oje přívěsu… Ano, za cenu cca nového nevybaveného mini karavanu bez nábytku můžete mít mini karavan vybavený, funkční, skvělý právě například pro nás rybáře. Nevěříte? Pořádně si prohlédněte naše fotografie. S naším „poladěným“ mini karavanem jsem já osobně absolvoval zatím čtyři výpravy, strávil v něm již 17 nocí a musím říci, že jediný problém je ráno vstát a nahodit pruty, protože se mě v něm spí tak dobře, že se mě z něj ráno nechce vůbec ven. 🙂

Vestavěná postel s úložným prostorem, postup:

Asi nejdůležitější je si pořádně vyměřit desky, aby nakonec vše pasovalo. Objednal jsem si již hotový rošt s výklopným systémem, kostru, kterou jsem položili do rámu postele. Ovšem nejprve bylo třeba vyrobit čela postele. Vnitřní deska pak zajišťuje uložení rámu roštu. A pozor na výšku postele, my ji museli předělat a snížit o 12 cm, protože na posteli pod stropem bylo pro mě moc těsno! Myslím, že fotografie říkají vše a není potřeba další komentář. Dřevo bylo na závěr natřené olejem, aby se pěkně zatáhlo a bylo odolnější vlhkosti….

Čelo postele, nosnou desku jsme ještě o jednu doplnili….

Lepidlo na nosné části čela a zadní části postele…stejně jsme je ještě zajistili vruty…

Vnitřní desky nesou kostru roštu…

Detail spojení bočnice s čelem postele …

Postel po snížení a natření olejem… také jsem udělali do zadní příčky otvor, aby se dal i tento prostor využívat…

Rošt postele drží desky na čele a zadní části a dvě příčky, které mají také úkol zajistit, aby se při jízdě věci pod postelí moc nekutálely… 🙂

Hotovo, po snížení dokonalé….

Pokud vás zajímá, kde takový super cargo přívěs koupit, pod tímto článkem najdete link na e-shop, kde si můžete vybrat nějaké to provedení cargo přívěsu a my v další článcích ukážeme, jak si ho dovybavit. Asi nejdůležitější bylo vestavět postel s roštem a úložným prostorem a pořídit si na oje přívěsu box, který nám teď u vody slouží jako kuchyňka. Ale špekulujeme, jak dál celý mini karavan dovybavit, aby u vody sloužil co nejlépe.

A kde sehnat rošt? Dají se již složené koupit na internetu a to jak lamelové, tak laťové, ty více unesou! 🙂 A dokonce vám je dovezou až domů, ovšem za menší poplatek.

Autor článku a fotografií: Jiří Langer, zdroj: Rybářský rozcestník.cz a www.provleky.cz

Další články k tématu:

Nejčtenější články

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

Korbáčiky patří mezi TOP nástrahy do ledové vody

Pokud si dokážete korbáčiky odepřít a nesníst je všechny, rozhodně je vyzkoušejte jako nástrahu na háček do studené vody. Hodí se na ně chytat od podzimu do jara, kdy na ně lze přemluvit více druhů ryb. Především na sýry můžeme chytat tlouště, parmy, podoustve, ostroretky, ale i kapry. V zimě na dírkách také pstruhy, především pak duháče.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím