Rybářský rozcestník

Mini karavany nabízí pohodlí, ale není to levné. Víme, jak ušetřit!

Dlouho jsem toužil po nějakém tom karavánku, ale vybrat nějaký vhodný na ryby, to není jen tak. Velikost karavanu hraje velkou roli, protože je dost revírů, kam se člověk s autem dostane jen těžko, natož pak s autem táhnoucím karavan. A nejde jen o prostupnost menším terénem, ale i o výšku a šířku vleku. Proto jsem se zaměřil především na segment karavanů těch nejmenších, kterým se s oblibou říká mini karavany. A jak ušetřit? Pořídit si například cargo přívěs nevybavený a dovybavit si ho sám. V článku najdete, kromě několika užitečných rad, také foto postup na vestavěnou postel s úložným prostorem.

karavančelolepidlo-nosnázadníspojenípostelpotelpostelpostel-vnitřekpostel-hotovo

Na českém trhu je několik firem nabízejících mini karavany. Mini karavany mají většinou oválný tvar, jsou lehké, což umožňuje jejich zapojení i za menší vozidla, motocykly či čtyřkolky. Jsou velice účelné, multifunkční a především se s nimi snadno manipuluje. Díky jejich aerodynamice a váze jízda s nimi jen nepatrně navyšuje spotřebu tažného vozidla. Pro jejich tažení pak řidič nepotřebujete řidičský průkaz skupiny E, stačí mu klasické oprávnění skupiny B, protože jde o přívěs do 750 kg, kategorie o1, tedy o nebrzděné přívěsy.

Vyrábí se ve dvou základních provedeních, s dveřmi v zadní části, nebo se dveřmi na boku přívěsu. Oba koncepty mají své pro a proti. Zatím, co dveře v zadní části přívěsu zabraňují umístění kuchyně právě tam,  mohou nabízet na oplátku větší vstupní prostor. Naopak mini karavany s bočními dveřmi mohou mít poměrně velkou kuchyňku umístěnou právě v zadní části, ale dveře pak bývají na boku často velice malé.

Mini karavany se nabízejí buď úplně prázdné, nevybavené a to i bez veškerého nábytku, pak částečně vybavené a s plnou výbavou. Například s osvětlením, elektroinstalací, s postelí, vybavenou kuchyní, skříňkami… Výběr je veliký, ale základní cena mini karavanu pak také roste vzhůru k nebesům. Jednou z možností, jak tedy ušetřit, je koupit si nevybavený mini karavan a pak si ho buď svépomocí, nebo postupem času dovybavit vším potřebným.

Mini karavan pro rybáře předělaný z cargo přívěsu….

Ceny mini karavanů, nevybavené, bez nábytku, začínají na 80 tisících. Ovšem jde opravdu jen o tzv. „cargo“ mini karavan, tedy vlastně o vlek vhodný také k převážení různého materiálu, zboží a podobně. Dovybavení mini karavanů pak stojí další desítky tisíc. V průměru se dá říci, že takový slušně vybavený nový mini karavan se dá dnes koupit cca od 180 tisíc korun českých. A to není rozhodně málo. Za cenu kolem 250 tisíc si lze totiž na trhu pořídit již dospělý větší brzděný karavan.

Jak ušetřit? Pořiďte si cargo přívěs, který si předělejte na mini karavan! My jsme koupili cargo karavan za cca 60 tisíc korun, vestavěli postel s úložným prostorem, přidělali si box na oje přívěsu… Ano, za cenu cca nového nevybaveného mini karavanu bez nábytku můžete mít mini karavan vybavený, funkční, skvělý právě například pro nás rybáře. Nevěříte? Pořádně si prohlédněte naše fotografie. S naším „poladěným“ mini karavanem jsem já osobně absolvoval zatím čtyři výpravy, strávil v něm již 17 nocí a musím říci, že jediný problém je ráno vstát a nahodit pruty, protože se mě v něm spí tak dobře, že se mě z něj ráno nechce vůbec ven. 🙂

Vestavěná postel s úložným prostorem, postup:

Asi nejdůležitější je si pořádně vyměřit desky, aby nakonec vše pasovalo. Objednal jsem si již hotový rošt s výklopným systémem, kostru, kterou jsem položili do rámu postele. Ovšem nejprve bylo třeba vyrobit čela postele. Vnitřní deska pak zajišťuje uložení rámu roštu. A pozor na výšku postele, my ji museli předělat a snížit o 12 cm, protože na posteli pod stropem bylo pro mě moc těsno! Myslím, že fotografie říkají vše a není potřeba další komentář. Dřevo bylo na závěr natřené olejem, aby se pěkně zatáhlo a bylo odolnější vlhkosti….

Čelo postele, nosnou desku jsme ještě o jednu doplnili….

Lepidlo na nosné části čela a zadní části postele…stejně jsme je ještě zajistili vruty…

Vnitřní desky nesou kostru roštu…

Detail spojení bočnice s čelem postele …

Postel po snížení a natření olejem… také jsem udělali do zadní příčky otvor, aby se dal i tento prostor využívat…

Rošt postele drží desky na čele a zadní části a dvě příčky, které mají také úkol zajistit, aby se při jízdě věci pod postelí moc nekutálely… 🙂

Hotovo, po snížení dokonalé….

Pokud vás zajímá, kde takový super cargo přívěs koupit, pod tímto článkem najdete link na e-shop, kde si můžete vybrat nějaké to provedení cargo přívěsu a my v další článcích ukážeme, jak si ho dovybavit. Asi nejdůležitější bylo vestavět postel s roštem a úložným prostorem a pořídit si na oje přívěsu box, který nám teď u vody slouží jako kuchyňka. Ale špekulujeme, jak dál celý mini karavan dovybavit, aby u vody sloužil co nejlépe.

A kde sehnat rošt? Dají se již složené koupit na internetu a to jak lamelové, tak laťové, ty více unesou! 🙂 A dokonce vám je dovezou až domů, ovšem za menší poplatek.

Autor článku a fotografií: Jiří Langer, zdroj: Rybářský rozcestník.cz a www.provleky.cz

Další články k tématu:

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.