Rybářský rozcestník

Dva roky na rybách s mini karavanem

V loni na jaře jsem si pořídil skříňový přívěs Mini Cargo TF 4 S PLUS 750 kg. Jde o přívěs, který se přímo nabízí k přestavbě na mini karavan. Vzhledem k tomu, že byl nejlevnější na trhu, koupil jsem ho a začal používat jako obytný domeček na kolečkách právě na mých delších výpravách k vodě. A dnes nelituji této koupi, ba naopak! Přizpůsobil jsem si ho na dlouhé výpravy a dnes si život u vody bez něj už neumím představit.

tanatech-přívěs-cargo-minikaravna-fishing-2021-1karavna-fishing-2021-3karavankaravankaravanplachtakaravankaravankaravankaravankaravankaravan

Caravan fishing je dnes, i vzhledem k době koronavirové, stále více populární. A není divu, protože karavan poskytuje mnohem více pohodlí, než stany či rybářské bivaky. Samozřejmě rybaření s karavanem má i svá úskalí, například ne všude se s karavanem dostaneme. Ovšem po dvou sezónách rybaření s mini karavanem jsem zjistil, že výhody přespávání v karavanech převyšují ty nevýhody. Ovšem dnes nechci řešit pro a proti, tedy zda karavan u vody ano či ne, ale popsat vám mé zkušenosti z dvou sezón mého karavan firshingu.

První rok jsem vyrážel s holým mini karavanem. Spolu s kamarádem jsem si vyrobil v karavanu pohodlnou postel s úložným prostorem, později dokoupil ještě markýzu, která mě sloužila nejen jako ochrana proti slunci, ale i při dešti. Ovšem velmi brzy jsem zjistil, že déšť jen velmi málo často padá rovně, směrem dolů, většinou prší šikmo, často při dešti i fouká a pak mě pršelo i pod markýzu. Nejprve jsem tento problém řešil jednou unifikovanou plachtou, co jsem koupil na internetu. Ta sice částečně pomohla proti dešti, ale ne zcela. Když více pršelo, byl to problém a vzhledem k tomu, že v mini karavanu se ani nepostavíte, také se tam špatně sedí, byl pobyt u vody při dešti a větru vlastně docela nepříjemný.

Začátky mého karavan fishingu, markýza s plachtou….

Řešení bylo jednoduché, ovšem stálo to další peníze! Pořídil jsem si čelní stěnu pro markýzu, která je ve větší míře průhledná, díky velkému oknu. Ta mě zásadně začala chránit proti větru a částečně i proti dešti. Ale jak to tak bývá, většinou pršelo z jedné či druhé strany markýzy, tedy tam, kde jsem nebyl nijak chráněný. K markýze se sice dají dokoupit boční díly předstanu, ale jsou tak drahé, že jsem touto cestou nechtěl jít. Na internetu jsem našel firmu z Moravy, která šije plachty podle návrhů, co si klient sám dodá. Peplachty.cz je e-shop, který opravdu umí uspokojit i ty nejnáročnější požadavky svých klientů. A tak jsem si nechal ušít plachtu do tvaru „L“ právě od firmy Plachty Štěpáník. Tyče jsem si pak objednal z e-shopu SvětKaravanů.cz. Konstrukce z tyčí má také jednu velkou výhodu, je samonosná, sama o sobě je pevná a pokud se patky tyčí k zemi přichytí stanovými kolíky, nejsou potřeba ani šponovací lana. Já dával dvoje jen tak, pro jistotu.

Konečný výsledek mého snažení, tak na ten se můžete podívat v tomto videu natočeném mým mobilem, tak omluvte kvalitu samotného videa!

Na videu je vidět i další vychytávka, tedy dvě další přídavné stěny proti větru, které jsem si pořídil po letošním opakovaném fukejři, co jsme s mým parťákem Davidem zažili u vody. Paradoxně ne déšť či bouřky, ale několik dní trvající poryvy větru byly letos tou největší nepříjemností u vody. Až v takovém nevlídném počasí se ukáže, jak moc je důležitý i předstan u karavanu, zvláště, pokud máte mini karavan, jako já, ve kterém se nepostavíte. Několik dní strávených na posteli, tak to já fakt nedávám, zvláště, pokud jsem na rybách a musím často vybíhat k prutům.

Dva stoly, vařič, v létě lednice. Vše se mě pod markýzu vlezlo! A ještě jednu výhodu má předstan u mini karavanu. Není tam vidět a tak si můžete klidně posedět na chemickém wc, stejně tak si přitopit teplometem, pokud je venku opravdu škaredé počasí. Výprava ke konci října tak byla příjemným ukončením naší letošní sezóny i díky naší vybavenosti u vody. Přes léto lednička na plyn, na podzim pak teplomet, který nejen, že dokáže vyhnat zimu z přestanu, ale hlavně zbavit samotný karavánek vlhkosti.

Plachta do tvaru „L“, průhledná čelní stěny, pohodlné bydlení i za deště a větru…

Suma sumárum, pohodlí díky markýze, předstanu a mini karavánku, naše letošní výpravy nebyla ani jedna kratší než 14 dní, ta nejdelší pak trvala celý měsíc! Na příští rok ještě musíme vyřešit elektřinu, aby jí bylo dostatek i pro naše baterky, co používáme u člunů a bude to dokonalé. Mimochodem, můj parťák David letošní sezónu strávil v bivaku, ale s prodelšenou předstěnou a vše vozil v přívěsu, ale na příští sezónu si chce také pořídit nějaký ten karavan. Pohodlí prostě vyhrává a to i u vody. 🙂

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….