Rybářský rozcestník

Jak rozpoznat karase obecného od karase stříbřitého? Vždy to není tak jednoduché

Zatím, co karas obecný se stává v českých vodách pomalu vzácností, karas stříbřitý, díky svému způsobu rozmnožování, začíná opanovat revíry v Česku na úkor právě karase obecného, ale i dalších kaprovitých ryb. Aby jsme mohli ohroženého karase obecného začít chránit, nejprve se ho musíme naučit odlišovat od jeho konkurenta, což ale někdy nemusí být vůbec jednoduché.

CarassiusrawKarasKarasKaraskaras-obecný-for-fisching-2019-2karasFreshwaterKaras

Karas obecný býval v minulosti v našich vodách velmi hojnou rybou. A není divu, je to jedna z našich původních druhů ryb žijících především v malých tůních, říčkách a rybnících. Ale díky hospodaření na rybnících a regulaci řek se od poloviny minulého století začal karas obecný z naší vody ztrácet. Ovšem velkou vinu na úbytku tohoto druhu také přineslo zavlečení karase stříbřitého do našich vod.

Nahoře – karas obecný, dole – karas stříbřitý …

Za rozšíření invazivního karase stříbřitého může především jeho gynogeneze! Nevíte, co to je? Tak pozorně dále čtěte. Je to dost bizarní. Karas stříbřitý totiž dříve žil jen v hejnech, které se skládaly jen ze samic. K rozmnožování pak tyto samice používaly sperma jiných druhů kaprovitých ryb, jako cejnů, plotic, kaprů a také samozřejmě karasů obecných. A aby toho nebylo dost, nenarodili se žádní kříženci, ale opět jen samice karase stříbřitého. Je to neuvěřitelné, co příroda dokázala. Ovšem v tomto případě je to celé spíše na škodu. Karasi stříbřití se tak domystifikovali v českých vodách, že nyní žijí v českých revírech vedle sebe populace samic, které se rozmnožují pomocí gynogeneze, ale objevily se i nová hejna karasů stříbřitých, která již mají i své samce a rozmnožují se klasicky, tedy pěkně mezi sebou. Není divu, že se tak karasům stříbřitým daří v našich vodách a to nejen na úkor karasů obecných, ale i dalších kaprovitých ryb.

Tento článek ale není o sexuálních choutkách některých našich kaprovitých ryb, ale o tom, jak rozeznat ohrožené karasy obecné od těch invazivních, karasů stříbřitých!

Základní rozdíly mezi karasem obecným a karasem stříbřitým:

  • na pískovnách a v čisté mělké vodě to lze podle barvy, kdy karas obecný je zabarvený tmavě, do zelena, boky má zlatavé, břicho má nažloutlé, to ale platí jen pro čisté vody. Na hloubkách a v zakalených vodách bývají karasi obecní spíše černí, hodně tmaví. Mladí jedinci se pak rozpoznávají podle zabarvení opravdu mnohem a mnohem hůře
  • asi největší rozdíl je u hřbetních ploutví, přesně musíme sledovat jejich horní linii, kterou má karas obecný vypouklou, zatím co karas stříbřitý má linii hřbetních ploutví někdy více, někdy méně, vhloubenou
  • pokud rádi počítáte, můžete zkusit spočítat počet zoubků na nejdelším nerozvětveném paprsku hřbetní ploutve, karas obecný jich má více, kolem 30 zoubků, karas stříbřitý jen kolem 15 zoubků
  • u zabitých ryb lze bezpečně rozpoznat oba druhy podle zbarvení výstelky dutiny břišní, kterou má karas obecný světlou, zatím, co karas stříbřitý tmavou až úplně černou

Hřbetní ploutve kase obecného se liší od karase stříbřitého …

A proč chránit karase obecné?

Je to krásná ryba, jedna z mála původních druhů, která prostě do českých revíru patří. Proto se tímto přimlouvám, pánové a dámy, rybáři a rybářky, začněte pouštět karase obecné zpět do vody a například jako nástražní rybku si zvolte spíše přivandrovalce, karase stříbřitého. Štikám či sumcům je to jedno a my si správným přístupem budeme moci karase obecného chytit i za dalších 20 či 30 let!

Výzva!

Karas obecný přežije díky lidem, kteří ve svém volném čase a za své vlastní peníze zorganizovali jeho záchranu na poslední chvíli. A tito lidé teď potřebují pomoc od každého, kdo je schopen se o karase postarat a třeba i dál ho množit a vysazovat.  Všechny informace o záchranném programu karase obecného jsou soustředěné na stránkách www.karasobecny.cz a kdo má zájem o spolupráci může najít kontakt pro Čechy tady www.zachranme-lipana.cz a pro Moravu tady https://karasobecny.cz/kontakt/.

Autoři textu výzvy a některých fotografií: Jan Knap a Zdeněk Suchý

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Rybářské závody v Domamili 2023

Milí příznivci domamilských Rybářských závodů ,dovoluji si Vás pozvat tentokrát v sobotu 29. 4. 2023 k Janíčkovu rybníku Janíčkův rybník Domamil. Závodníci nemusí být členy Rybářského svazu. Jsou to dvoukolové závody, 1 prut, 2 návazce, 1 krmítko, povoleno vnadění, započítávají se úlovky větší 20 cm. Bohatá tombola, občerstvení zajištěno!

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!