Rybářský rozcestník

Externí signalizátor záběrů pro lov sumců tzv. „na trhačku“

Už jsem viděl mnoho vychytaných stojanů na sumce pro lov tzv. na trhačku, jejichž součástí jsou také různě upravené signalizátory záběrů. Hlavně při chytání sumců v noci, kromě rolniček, se rozhodně hodí mít v záloze další způsob, jak zjisti, že se nám houpá sumec na konci naší sestavy. Ovšem nedávno jsem narazil na opravdu vtipně nainstalovaný přídavná mechanizmus, který detekuje i slabší pohyb špičky prutu. Přitom je to velice jednoduchý a levný způsob, jak vyřešit problém s detekcí záběru při tomto způsobu lovu velkých vousáčů.

trhačkatrhačkatrhačkatrhačkatrhačkatrhačkanastraženínastraženínastraženínastražení

Opravdu někdy stačí jedno krátké video, či fotografie a člověk pak žasne, že na to již dávno nepřišel sám! Ale i to krásně jednoduché řešení někdy není jednoduché vymyslet. 🙂 Chci vám ukázat způsob detekce záběru sumců při jejich chytání tzv. na trhačku. Tady to je.

Co budete potřebovat kromě klasického stojanu na sumce:

  • kolíček na prádlo, ideálně, aby měl v zadní části otvor
  • silnější vlasec, pletenku či slabší provázek
  • vhodnou zátěž, ideálně olovo kolem 100 g, ale i těžší (nebo slabší, záleží, jak moc je kvalitní kolíček na prádlo!)
  • starší vidličku se šroubovicí, do které jde přidělat klasický elektronický signalizátor záběru

Stará vidlička, vysunovací část ohnutá téměř do pravého úhlu…

Celé je to prostě jednoduché. Vidličku jsem ohnul v garáži pomocí svěráku, ženě ukradl z košíku kolíčky na prádlo, vybral ze svých zásob vhodný zbytek silnějšího vlasce a v rybářské bižuterii našel jedno těžší olůvko.

Postup nastražení:

Klasický stojan na sumce zarazíme do země, asi 50 cm před něj zapíchneme do pravého úhlu ohnutou vidličku se signalizátorem záběru. Jakmile kmenový vlasec s montáži budeme mít nastražený a vypnutý, odměříme si délku pomocného vlasce (šňůry či provázku), aby sahala skoro na zem od horního očka prutu, ale musí dosáhnout ten kousek k pomocné vidličce. Uvážeme kolíček, na druhý konec uvážeme závaží. Kolíček připneme na očko prutu, co nejvýše, kam až dosáhneme, vlasec (šňůru či provázek) umístíme do přídavné vidličky do signalizátoru záběru, který samozřejmě musíme zapnout. 🙂

Detaily: kolíček v horní části prutu, dole vidlička se signalizátorem, s přídavným vlascem a olovem…

Jemně přihneme prut, pokud signalizátor reaguje, máme hotovo, pokud ne, něco je špatně, zkontrolujeme, co. Tato sestava dokáže detekovat opravdu i menší záchvěvy prutu a celé to vlastně nestojí skoro nic.

Rolničky jsou fajn, rád je používám, ale výhodou této metody je fakt, že si můžeme elektronický signalizátor záběru spárovat i s připoslechem. Takhle vám určitě neuteče i sebemenší záběr od sumce či štiky, nebo i jiného dravce, kterého zlákala rybička zavěšená na konci vaší sumcové sestavy. A při záběru nic neřešíte, jenom zásek, protože kolíček se sám odepne a při zdolávání ryby tak nic nezavazí. Rolničky se dají přidělat přímo ke kolíčku a tak vám také odpadá problém s jejich hledáním po razantním záseku, nebo místo kolíčku na prádlo můžete přímo použít rolničky s klipem, ovšem pokud ho mají.

Je potřeba chránit hlásiče! Při razantním zaseknutí by ho mohlo závaží poškodit….

Slovo závěrem:

Použijte raději staré signalizátory, olovo při razantním záseku je moc nešetří! Další možností je signalizátory chránit nějakou pěnou, například přidělanou k signalizátorům obyčejnou gumičkou. Můj kamarád pak používá feederovou gumu, kterou uvazuje místo olova, tu pak přidělá k patce přídavného stojánku. Vyřešil tak problém s olovem při záseku, které by mohlo poničit obal signalizátoru, dříve, než povolí kolíček na prutu. A poslední možností je odtrhnout kolíček před zásekem, ale na to občas nezbývá čas, nebo můžete zapomenout…

Video k tématu: Video: Externí signalizátor záběrů pro lov sumců tzv. „na trhačku“

Nejčtenější články

Lov sumců pomocí tyčové bójky tzv. činky

Lov sumců patří mezi vrcholné rybářské disciplíny, nejen proto, že sumec je velká a chytrá ryba, ale také proto, že bez kvalitního náčiní cíleně nastražit na sumce je hloupost. I u nás se nacházejí kusy velké přes 2 metry a tak vytáhnout takového macka, ještě když se brání, to vyžaduje opravdu dobrou výbavu. Ale pojďme si popovídat o tyčové bójce, šikovné to pomůcce na chytání větších dravců, tedy nejen sumců, ale například i velkých štik.

Lov sumců na položenou na pelety a boilies

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek. A kdyby náhodou někdo nevěděl, co jsou pelety, pak pelety jsou lisované válečky, které se od boilies kuliček liší právě jejich způsobem výroby a také tvarem. A nutno podotknout, pokud lovné místo několik dní zakrmíte, můžete se dočkat i na pelety pěkných úlovků a to nejen sumců, ale i kaprů, případně i dalších ryb. Ovšem díky masivnímu zakrmování kaprů boilies koulemi dnes můžeme úspěšně chytat sumce na položenou také na oblíbené boilies.

Matjesy ze sladkovodních ryb – postup přípravy ve fotografii

Matjesy můžeme vyrobit i ze sladkovodních ryb. Vhodné jsou masitější ryby, které mají dostatek masa ve hřbetu, osvědčil se například karas nebo kapr velký do 50 cm.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím