Rybářský rozcestník

Příhody od vody (tři rybářské povídky)

Každý, kdo alespoň pár let chytá ryby, zažil u vody řadu příhod. Jako jistě řada dalších jsem třeba opakovaně vytáhnul na dvou háčcích dvě ryby najednou, dvakrát jsem vylovil na háčku přicvaknutou škebli atd. Je zima, čas to většině z nás rybářů protivný, a tak dám k lepšímu nějaké příhody od vody. Ať je v tom čase pošmourném a covidovém co číst.

Příhoda první: SEX U VODY

Sedím tak u své oblíbené malé říčky, je krásně a já se kochám, Najednou slyším za zády na příjezdové polní cestě auto. Otočím se a vidím v autě jen jednoho chlapíka tak kolem třicítky, který když vidí, že tam překážím, tak jede podél vody dál. Zastavil tak 90 m od mého fleku a bleskově začal stavět bivak a tahat do něj věci. Najednou zase nastartoval a zmizel. Odvážné, asi vyhodnotil, že na zloděje nevypadám a spíš mu jeho majetek pohlídám. Zhruba do půl hodiny byl zpátky, ale již nebyl sám. Přivezl si krasavici úžasnou. Ona provedla krátkou revizi bivaku a za chvilku se již slunila na břehu v plavkách. Borec nahodil dva pruty a jal se komunikovat. Pak slyším pípnout hlásič a hle, vytáhnul rybu placatou ( cejna ). Znechuceně ho hodil zpět do vody, znovu nahodil, umyl si pečlivě ruce a s krasavicí zmizeli v bivaku. Pak už mé vilné oko starce nevidělo nic, jen jsem se domýšlel. Asi za půl hodiny ale vypukla sranda. Slyšel jsem ječet hlásič záběrů a pak i viděl, jak se prut ve vidličkách zvednul a zmizel ve vodě. Z bivaku vyletěl ten chlapík, donasadil si plavky a když viděl, že má již jen jeden prut na břehu, tak rovnou, jistě rozhicovaný, skočil do vody. Nadechl se a potopil jako lovec perlorodek. Voda mu sahala po ramena. Pak se vynořil, znovu nádech a ponor. To ho již sledovaly dámské oči. Uvědomil si, že dělá blbost a začal kolem šlapat nohama dokud na prut nešlápnul. Vylovil ho a s nadějí točil navijákem. A nic, ryba uprchla. Zdálo se mi, že jsem zaslechl posměšný chichot a pak krasavice úžasná zřetelně a nahlas řekla, že musí domů. Chlapík vytáhnul pruty, opřel je o bivak a s dámou odfrčel. Zase zhruba do půl hodiny se vrátil a balil, přičemž docela sprostě nadával sám pro sebe.

Za šera jsem pak chytil hezkého kapříka padesátníka a ptal jsem se ho, zda to nebyl on, kdo přerušil hry lásky mámivé. Ani za použití práva útrpného nic neprozradil a tak skončil na pekáči.

Příhoda druhá: KDYŽ TEČE KREV

Mám kamaráda rybáře, který nenahazuje nikdy přes hlavu a nebo na malé vodě spodem. Vždy nahazuje bokem, čemuž říkám „ na prdelku „ . A taky že to jednou na prdelku dopadlo. Na mojí. Seděli jsme u vody asi 5 m od sebe, klábosili, bumbali z termosky tu kafe, tu čaj se slivovicí, ukusovali jsme své svačinky a vše vypadalo normálně, jako vždy. Až do okamžiku, kdy se kolega rozhodl zaútočit na dravce. Na dosti velký trojháček napíchnul malou živou plotičku ( větší nemaje ) a provedl svůj prdelkový nához. Rybička odletěla kamsi do trávy, ale trojhák ne, ten se parádně zaseknul do levé půlky mého pozadí. Přes lehké letní maskáčové kalhoty i slipy. Kámoš položil prut, vytáhnul svůj ostrý nůž, ustanovil se do funkce chirurga a začal jednat. Trojhák odpojil od návazce, zánovní kalhoty rozříznul a slipy taky. Tím si vytvořil operační prostor a hned hlásil, že mám jen jeden hrot hluboko a druhý že hned vyndá. Au, au……Později mi líčil, jak vyndal ten hluboce zaseknutý v mé hýždi. Prý ho trochu zamáčknul a když se mu zdálo, že visí jen za kůži, tak to tam nožem rozříznul. No, nebylo to jen za kůži, ve svém věku už hůř vidí. Krev vesele kapala a tak přišla na řadu moje mini lékárnička, kterou sebou nosím v malé krabičce. Rána byla zalita peroxidem, osušena a přelepena leukoplastí. Při cestě domu jsem v autě seděl jen na té nezasažené půlce a žena spráskla ruce když viděla, že jsem orvaný jako voják od Stalingradu. Když vyslechla celý příběh, tak se začala hrozně chechtat, baba jedna zlomyslná, To jí nezapomenu. A vy, přátelé, si nezapomeňte k vodě brát malou lékárničku. Jak vidíte, tak se může hodit.

Příhoda třetí: RYBÁŘSKÉ ZÁVODY

Moji známí a kamarádi se rozhodli, že uspořádají malé rybářské závody. Jen tak pro sebe a rodiny na malém, opuštěném a nevyužívaném rybníčku na bývalém posádkovém vojenském cvičišti. Nasadili tam kapry, startovné bylo srandovní a sranda tam taky byla. Chytalo se jen na jeden prut, bez zakrmování a vnadění. Každý si mohl donést žížaly, těsto bylo jednotné a každý lovící ho kus vyfasoval na začátku. Byl tam stan s pitím a ulovené ryby kuchař rovnou připravoval na pánvi nebo na grilu. I bramborový salátek byl. Nebudu popisovat průběh. Lovících bylo asi 20 a když se čas lovu chýlil k závěru, tak jsem tušil, že s jedním kapříkem to fakt na bednu nevypadá. Napíchnul jsem naposledy žížalu, do konce zbývalo asi 15 minut. Krátce po nahození mi s vlascem stále něco pocukávalo, ale raději jsem čekal. Po pěti minutách jsem nevydržel a seknul. Na háčku byl maličký okounek a měl to až v p.deli. Byl jsem pod časovým tlakem a tak se mi „ povedlo „ z okouna s háčkem vytáhnout i jeho vnitřnosti. Bylo mi ho líto, ale co už. Háček i s vnitřnostmi jsem ve zlosti nahodil do vody smířený s neúspěchem, Omyl ! Za chvíli přišla jízda a já ještě před koncem závodu zdolal pěkného šupináče. Když jsem to později vyprávěl, tak mi skoro nikdo nevěřil. Věřte – nevěřte, jak chcete. Ale bylo to tak. Kapra jsem šel odevzdat na pekáč, ale hlavní pořadatel mi řekl, že ryb už mají udělaných dost a ať si ho tedy nechám. Za to, že jsem vážil cestu 80 km dlouhou a nemůžu si dát pivo ani veselý kalíšek. Navíc jsem obsadil 4. místo a dostal pytel brambor. Tedy spíš pytlík o váze 5 kg. Bramborová „ medaile „ ke čtvrtému místu patří. Když jsem doma ohlásil kapra a rovnou i brambory jako přílohu, tak jsem sklidil pochvalu. I takové příhody se u vody mohou stát. Do dneška na to vzpomínám.

Pokud jste dočetli až sem, tak se vám to alespoň trochu líbilo a pokud jste se alespoň jednou pousmáli, tak byl můj cíl splněn. Přeji vám všem jen pozitivní příhody od vody v roce 2021.

Text i foto: Vratislav Prouza, rybář

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím