Rybářský rozcestník

JARNÝ LOV KAPRA NA RIEKE 3. ČASŤ

20.11.2018 •

Po niekoľkých pomerne úspešných návštevách rieky, sme sa rozhodli skúsiť dlhší lov cez víkend a stráviť noc na brehu. Preto, okrem tradičnej výbavy balíme aj teplejšie oblečenie, čelovky, viac krmenia a nejakú tú horalku :D.

Noc býva na úlovky úspešnejšia a rána ešte viac.Keď je pri vode ešte kľud, ryby, hlavne tie väčšie navštevujú príbrežné partie rieky častejšie a s väčšou dôverou. Práve tam umiestňujeme väčšinu naších montáži. Vyžaduje si to byť na brehu potichu. Pri čistej vode je tiež vhodné zvážiť umiestnenie prútov ďalej od lovneho miesta poprípade sa vyhnúť špičkám nad hladinou. Jedna montáž smeruje viac do stredu koryta. Kŕmime zmesou kukurice, halibut peliet a rozdrvených boilies. Počasie je priaznivé až na pomerne silný nárazový vietor.

Prvá noc

Niekoľko hodín nemáme ani záber.Po predchádzajúcich vychádzkach sme trochu prekvapení. No okolo ôsmej večer prichádza prvý záber, ako inak na Mirovu udicu. Práve na tú montáž ktorá bola nahodena v koryte. Boilies s príchuťou mango zachutila kaprovi ktorý si to v momente namieril do spleti konarov pri protiľahlom brehu a s nadväzcom spravil rýchly proces.

Dokrmujeme pár lopatkami kukurice a niekoľkými guličkami boilies. Prehadzujem svoj feeder trocha nižšie. Prejde ani nie 20 minút a špička sa nachádza v pravom uhle. Signalizátor, v mojom prípade teda cievka navijaka dáva hneď najavo záber.  Zasekávam a po chviľke zdolávam dlhého šupináča s chvostou plutvou ako kormidlo.

Porkačování zde: JARNÝ LOV KAPRA NA RIEKE 3. ČASŤ

Další články k tématu:

JARNÝ LOV KAPRA NA RIEKE 1. ČASŤ
JARNÝ LOV KAPRA NA RIEKE 2. ČASŤ
JARNÝ LOV KAPRA NA RIEKE 3. ČASŤ

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.