Rybářský rozcestník

Když ryby neberou – takové malé filozofování rybáře u kafíčka

Každý rybář občas narazí na situaci, kdy přijede k vodě, nahodí a nic. Celý den je bez záběru. To jsou dny, které prověří nervy rybáře a otřesou jeho sebedůvěrou. Ale jde vůbec nám rybářům jen a jen o to nějakou tu rybu chytit?

My rybáři, co jezdíme k vodě relaxovat, nám zase nějaký ten den bez záběru nevadí, ale co chudáci sportovní rybáři, nebo ti, co si jedou k vodě pro maso. 🙂 Přitom těch dnů, co rybář nezavadí o rybu bývá často více, jak těch, kdy si pěkně zachytá.

Na internetu najdete desítky zaručených článků o tom, že vždy se dá něco chytit. Stačí vědět, jak na to. Já tento názor nezdílím, protože po těch letech strávených u vody vím, že jsou dny, kdy prostě ryby nejdou a to nejen ty velké, ale ani kolikrát malí plevelní prckové. Prostě si postaví hlavu, skáčou nad vodou, ukazují se na hladině, voda je prostě plná života, ale na háček nic a nic přijít.

Někdy je pak u vody naopak totální klid, voda se jen tak tiše šine krajinou, po rybách, jako by se zem slehla. Prostě je voda úplně mrtvá. Nikde žádné šplouchnutí, zalovení dravce, ani kola na hladině. Kdyby se na řece nepohupovala nějaká ta kačenka a občas nepřelétl nějaký ptáček, byla by celá voda jako by bez života.

Existuje nějaká rada pro rybáře, co v takových dnech vlastně dělat? Odjet domů, změnit místo, nebo čekat a zkoušet nové a nové nástrahy? Mám kamaráda, co rybám dává vždy jen dva dny, pokud je bez záběru, odjíždí jinam. Zažil jsem i rybáře kteří přijeli k vodě, rozbalili své nádobíčko, nahodili a když se dvě hodiny nic nedělo, prostě se zbalili a přejeli jinam. A pak je tu skupina rybářů, kteří to zkouší znova a znova, zjemňují návazce, mění nástrahy, taktiky lovu, ale nikam nepřejíždí ani to nezabalí a neodjedou domů.

I když patřím mezi poslední skupinu rybářů, kteří vydrží na jednom místě bez záběru i několik dní, přesto je to někdy hodně „depkojidní“ situace. Většina z nás rybářů přeci jezdí k vodě si nějakou tu tybu potahat. Nebo ne? Pojďme se podívat, jak dopadla naše anketa na téma: Proč vlastně rybařím?

V naší anketě, na našem webu, hlasovali rybáři takto:

  • Miluji pobyt v přírodě, jde mě o to odpočinout si od lidí i práce (74.42%)
  • Adrenalin, ten pocit, když tahám nějakou pěknou rybu (13.07%)
  • Jde mi o to nachytat co nejvíce ryb, jsem soutěživý typ (0.65%)
  • Hlavně zábava, souznění s kamarády či se svou láskou (3.8%)
  • Můj cíl je jednoznačný, chytit svoji trofejní rybu, to chci (2.36%)
  • Jde mě jen o rybí maso, prostě jde o jídlo, je to prosté (4.31%)
  • Ostatní (1.39%)

Anketu najdete zde: www.rybarskyrozcestnik.cz/ankety/proc-vlastne-rybarim

Vzhledem k tomu, že se v anketě vyjádřilo 2158 rybářů, je to vcelku jasné, jak většina rybářů smýšlí. Nejde jen o ryby. Prostě u vody nás to baví i když zrovna ryby neberou. 🙂

Přesto chápu i ty rybáře, co se snaží si dobře zachytat. Také mezi ně patřím a tak všem, včetně sebe, přeji, ať je těch dnů bez záběru podstatně méně, jako těch, kdy si opravdu skvěle ryby potaháme.

Autor textu i fotografií: George, zdroj ankety: Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.