Rybářský rozcestník

Když ryby neberou – takové malé filozofování rybáře u kafíčka

Každý rybář občas narazí na situaci, kdy přijede k vodě, nahodí a nic. Celý den je bez záběru. To jsou dny, které prověří nervy rybáře a otřesou jeho sebedůvěrou. Ale jde vůbec nám rybářům jen a jen o to nějakou tu rybu chytit?

My rybáři, co jezdíme k vodě relaxovat, nám zase nějaký ten den bez záběru nevadí, ale co chudáci sportovní rybáři, nebo ti, co si jedou k vodě pro maso. 🙂 Přitom těch dnů, co rybář nezavadí o rybu bývá často více, jak těch, kdy si pěkně zachytá.

Na internetu najdete desítky zaručených článků o tom, že vždy se dá něco chytit. Stačí vědět, jak na to. Já tento názor nezdílím, protože po těch letech strávených u vody vím, že jsou dny, kdy prostě ryby nejdou a to nejen ty velké, ale ani kolikrát malí plevelní prckové. Prostě si postaví hlavu, skáčou nad vodou, ukazují se na hladině, voda je prostě plná života, ale na háček nic a nic přijít.

Někdy je pak u vody naopak totální klid, voda se jen tak tiše šine krajinou, po rybách, jako by se zem slehla. Prostě je voda úplně mrtvá. Nikde žádné šplouchnutí, zalovení dravce, ani kola na hladině. Kdyby se na řece nepohupovala nějaká ta kačenka a občas nepřelétl nějaký ptáček, byla by celá voda jako by bez života.

Existuje nějaká rada pro rybáře, co v takových dnech vlastně dělat? Odjet domů, změnit místo, nebo čekat a zkoušet nové a nové nástrahy? Mám kamaráda, co rybám dává vždy jen dva dny, pokud je bez záběru, odjíždí jinam. Zažil jsem i rybáře kteří přijeli k vodě, rozbalili své nádobíčko, nahodili a když se dvě hodiny nic nedělo, prostě se zbalili a přejeli jinam. A pak je tu skupina rybářů, kteří to zkouší znova a znova, zjemňují návazce, mění nástrahy, taktiky lovu, ale nikam nepřejíždí ani to nezabalí a neodjedou domů.

I když patřím mezi poslední skupinu rybářů, kteří vydrží na jednom místě bez záběru i několik dní, přesto je to někdy hodně „depkojidní“ situace. Většina z nás rybářů přeci jezdí k vodě si nějakou tu tybu potahat. Nebo ne? Pojďme se podívat, jak dopadla naše anketa na téma: Proč vlastně rybařím?

V naší anketě, na našem webu, hlasovali rybáři takto:

  • Miluji pobyt v přírodě, jde mě o to odpočinout si od lidí i práce (74.42%)
  • Adrenalin, ten pocit, když tahám nějakou pěknou rybu (13.07%)
  • Jde mi o to nachytat co nejvíce ryb, jsem soutěživý typ (0.65%)
  • Hlavně zábava, souznění s kamarády či se svou láskou (3.8%)
  • Můj cíl je jednoznačný, chytit svoji trofejní rybu, to chci (2.36%)
  • Jde mě jen o rybí maso, prostě jde o jídlo, je to prosté (4.31%)
  • Ostatní (1.39%)

Anketu najdete zde: www.rybarskyrozcestnik.cz/ankety/proc-vlastne-rybarim

Vzhledem k tomu, že se v anketě vyjádřilo 2158 rybářů, je to vcelku jasné, jak většina rybářů smýšlí. Nejde jen o ryby. Prostě u vody nás to baví i když zrovna ryby neberou. 🙂

Přesto chápu i ty rybáře, co se snaží si dobře zachytat. Také mezi ně patřím a tak všem, včetně sebe, přeji, ať je těch dnů bez záběru podstatně méně, jako těch, kdy si opravdu skvěle ryby potaháme.

Autor textu i fotografií: George, zdroj ankety: Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Haltýř z pračky

Tam, kde je povolený haltýř, tedy bedna na živé rybky, která se pokládá na dno toku, lze ho vyrobit jednoduše ze staré pračky, do které se prádlo dávalo vrchem.

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

VIKING – elektrická energie pro vaše dobrodružství

Tento článek je pro všechny, kteří aspoň jednou chtěli na rybách nabíjet svoje telefony, sonary, nebo si pustit přenosnou televizi a nechtěli pro nabíjení používat standardní a hlučné benzínové generátory.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím