Rybářský rozcestník

Želva nádherná (Trachemys scripta)

U vody poslední dobou můžeme narazit i na tuto zavlečenou želvu, která je schopna při teplých zimách přežít ve volné přírodě i v Česku. Je to samozřejmě náš nepůvodní druh, který se k nám dostal někdy díky zdařilému úprku od chovatele, jindy díky některým nezodpovědným lidem, kteří ji vypustili do volné přírody, protože už ji doma nechtěli.

Želvatrachemys-scripta-zelva-nadhernaŽelvaŽelvaŽelva

Název latinsky

Trachemys scripta

Jiný název

red-eared slider

Rozpoznávací znaky

Typickým znakem želvy nádherné je proužek červené barvy po stranách hlavy. Někdy má tuto skvrnu i nahoře na hlavě. Proužek je někdy rozdělen na dvě či tři části, jeho odstín je od oranžové po rudou. Ale je pravda, že u některých jedinců tento znak chybí. U mladých želv je vrchní část krunýře zbarvena jasnými barvami od jasně zelené po žlutou a doplněn výraznou kresbou. V dospělosti se tyto kresby ztrácí a mizí i jasné barvy, mívají často jen olivové až hnědé zbarvení s různými barevnými odchylkami, kresbu kůže si však uchovávají. Končetiny mají plovací blánu a drápy. Pohlaví želv lze určit podle velikosti, samec bývá menší, dorůstá 15 - 20 cm. Je vybaven dlouhými drápy na předních končetinách. Dále má samec o hodně větší a širší ocas. Samice je větší a otvor kloaky je dále od krunýře.

Výskyt

Veš světě je původní ve vodním systému řeky Mississippi, na jihu a ve středu USA od nejzápadnějších států po Skalisté hory a v severovýchodním Mexiku. Ovšem v současnosti jsou rozšířeny po všech zemích světa, kde se jim podařilo uprchnout chovatelům. Jsou velmi přizpůsobivé novému prostředí.

Obecně

Mladé želvy jsou prakticky výhradně masožravé, živí se žížalami, červy, nebo rybami. Postupně, jak rostou stávají se z nich všežravci, takže také nepohrdnou různými travami apod. Podvýživa je u želv  téměř nemožná, protože jsou schopny vydržet dlouhodobý nedostatek příjmu potravy.

Želva nádherná (Trachemys scripta)

Želva nádherná (Trachemys scripta) – v akváriu

V době klidu nejedí. Při teplých zimách dokáží přežít i v našich klimatických podmínkách. Nemají ale rády prudké změny teploty vzduchu, ta jim vadí. Želva nádherná se v ideálním prostředí dožívá až 50 let! To ovšem ve volné přírodě nehrozí. Tuhá mrazivá zima je dokáže zdecimovat.

Želva nádherná se rozmnožuje začátkem jara. Délka vývoje činí 10-13 týdnů. Počátkem léta si samice vyhrabe nohama hlubokou jámu. Počet nakladených vajec se pohybuje kolem 10 kusů, někdy více, někdy méně. Na ně přihrne zadníma nohama písek a dál už je to na přírodě.

Autor textu: George, rybářský rozcestník.cz, foto: fotobanka pixabay.com

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.