Rybářský rozcestník

Vařený krill

Kril či krill je souhrnné označení pro malé býložravé korýše žijící v mořích a oceánech, především v polárním pásu. Je jich známo asi 85 druhů a jsou významnou součástí zooplanktonu. Ano, jedna z moderních nástrah, to je také vařený krill, který lze koupit, naložený v oleji, v některých rybářských e-shopech. Pokud jde o zatraktivnění lovného místa, nakládaní korýši nikdy nezklamou! Obsahují bílkoviny, esenciální aminokyseliny a polonenasycené mastné kyseliny. Jejich použití závisí čistě na vás. Ať už jako přísada do stick mixů, partiklů nebo také jako samotná nástraha pod háček.

vařenývařenývařenývařený

Vařený krill věrně napodobuje přirozené bezobratlé živočichy běžně žijící i u nás, ve sladkovodních vodách. Jde tedy pro kapry, ale i jiné druhy ryb, o takřka přirozenou nástrahu, výživnou, která jistě zaujme i zkušené ryby na hodně prochytaných vodách.

Krill lze napíchnout na háček, nebo pověsit na přívěs háčku. Rovněž ho lze využít jako návnadu.

TIPY:

  • Olej, ve kterém je krill naložený, je skvělý atraktor, vhodný například na zvlhčení různých zakrmovacích směsí. Rozhodně ho nevylévejte, ale použijte!
  • Krill lze nahradit předvařenými, mraženými krevetkami, které lze zakoupit v obchodech s potravinami. Je vhodné je rozmrazit a naložit například do lososového oleje.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.