Rybářský rozcestník

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků

Bezuzlové, někdy také bez smyčkové, navázání jedno, dvoj nebo i trojháčků dnes patří mezi oblíbené rybářské způsoby, jak navázat háčky s očky. Především při lovu dravců se pak někdy hodí uvázat v sestavě za sebou dva, nebo dokonce i tři háčky za sebou na jeden návazec. Tandemové montáže využíváme především při lovu štik, sumců, nebo při chytání na moři většinou opět dravých ryb.

Tandemové

Kdo zvládne klasické bezuzlové vázání, pak bez problémů dokáže uvázat i tandemovou montáž se dvěma, nebo dokonce třemi háčky s očky. Lze použít jak jednoháčky, tak dvojháčky i trojháčky, ale poslední dobou preferujeme na lov i větších ryb pouze kvalitní jednoháčky, tedy i na štiky a sumce.

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků…

  1. Pletenku, nebo jiný návazcový materiál, jako například fluorocarbon protáhneme očkem háčku zezadu…
  2. směrem k ohybu háčku, obtočíme tak 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku, utahujeme a dbáme na to, aby se oviny řadily pěkně jeden zda druhým, těsně za sebou…
  3. pak se vrátíme buď přímo k oku háčku, nebo ještě dvěma až třemi oviny zpět k očku háčku, opět dotahujeme, nakonec konec pletenky či jiného vhodného návazcového materiálu protáhneme opět zezadu očkem háčku, dotáhneme…
  4. přebytečný konec ustřihneme, pak si naměříme vzdálenost, kam chceme umístit druhý háček, ten přiložíme k návazci, konec pletenky opět protáhneme zezadu očkem háčku a vlastně vše opakujeme, jako u prvního háčku, tedy provedeme pečlivě 7 až 8 ovinů kolem ramínka háčku, opět oviny řadíme pěkně vedle sebe, hodně těsně, utahujeme…
  5. nakonec se přímo, nebo pro bezpečnost dalšími dvěma až třemi oviny vrátíme zpět k očku háčku, protáhneme zezadu, dotáhneme…
  6. ustřihneme potřebnou délku návazce, na konci uděláme klasickým smyčkovým uzlem očko, do kterého pak můžeme uvázat obratlík s karabinkou, či použijeme jiný vhodný uzel na uvázání obratlíku.

TIP: Hlavně při lovu větších ryb je lepší ještě jednotlivé oviny schovat pod smršťovací hadičku, zajistíme tak, aby se zuby dravců nedostaly k ovinům a případně je nějak nepoškodili, což by v důsledku mohlo znamenat přijít případně i o trofejní kus při jeho zdolávání.

Text Jiří Langer, obrázek: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2021 – revíry, na kterých lze chytat 24 hodin

Oblíbenost nonstop revíru u rybářů každým rokem stoupá a není divu. Každý zkušený rybář ví, že právě v nočních hodinách může přijít opravdový trofejní úlovek. Ovšem revíry, kde se může chytat 24 hodin má každý kraj jen několik. Tady je jejich seznam.

Jak správně namotat vlasec či pletenku na naviják

I když jde o článek pro začínající rybáře, ze zkušenosti vím, že i mnoho rybářů, co chytají již mnoho let, neumí správně namotat vlasec či pletenku na cívku navijáku. Existuje totiž pár důležitých kroků, jak správně na to a neměl by se ani jeden z nich podcenit či dokonce vynechat.

Nové method feeder formičky

Na rybářském trhu se objevily nové method feeder formičky na plnění method feeder krmítek. V čem jsou nové? Tyto formičky ve tvaru „skořápky“ se jednoduše používají, jejich naplnění je rychlé a vyprázdnění ještě rychlejší především díky otevírání v podélné ose formičky.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím