Rybářský rozcestník

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků

Bezuzlové, někdy také bez smyčkové, navázání jedno, dvoj nebo i trojháčků dnes patří mezi oblíbené rybářské způsoby, jak navázat háčky s očky. Především při lovu dravců se pak někdy hodí uvázat v sestavě za sebou dva, nebo dokonce i tři háčky za sebou na jeden návazec. Tandemové montáže využíváme především při lovu štik, sumců, nebo při chytání na moři většinou opět dravých ryb.

Tandemové

Kdo zvládne klasické bezuzlové vázání, pak bez problémů dokáže uvázat i tandemovou montáž se dvěma, nebo dokonce třemi háčky s očky. Lze použít jak jednoháčky, tak dvojháčky i trojháčky, ale poslední dobou preferujeme na lov i větších ryb pouze kvalitní jednoháčky, tedy i na štiky a sumce.

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků…

  1. Pletenku, nebo jiný návazcový materiál, jako například fluorocarbon protáhneme očkem háčku zezadu…
  2. směrem k ohybu háčku, obtočíme tak 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku, utahujeme a dbáme na to, aby se oviny řadily pěkně jeden zda druhým, těsně za sebou…
  3. pak se vrátíme buď přímo k oku háčku, nebo ještě dvěma až třemi oviny zpět k očku háčku, opět dotahujeme, nakonec konec pletenky či jiného vhodného návazcového materiálu protáhneme opět zezadu očkem háčku, dotáhneme…
  4. přebytečný konec ustřihneme, pak si naměříme vzdálenost, kam chceme umístit druhý háček, ten přiložíme k návazci, konec pletenky opět protáhneme zezadu očkem háčku a vlastně vše opakujeme, jako u prvního háčku, tedy provedeme pečlivě 7 až 8 ovinů kolem ramínka háčku, opět oviny řadíme pěkně vedle sebe, hodně těsně, utahujeme…
  5. nakonec se přímo, nebo pro bezpečnost dalšími dvěma až třemi oviny vrátíme zpět k očku háčku, protáhneme zezadu, dotáhneme…
  6. ustřihneme potřebnou délku návazce, na konci uděláme klasickým smyčkovým uzlem očko, do kterého pak můžeme uvázat obratlík s karabinkou, či použijeme jiný vhodný uzel na uvázání obratlíku.

TIP: Hlavně při lovu větších ryb je lepší ještě jednotlivé oviny schovat pod smršťovací hadičku, zajistíme tak, aby se zuby dravců nedostaly k ovinům a případně je nějak nepoškodili, což by v důsledku mohlo znamenat přijít případně i o trofejní kus při jeho zdolávání.

Text Jiří Langer, obrázek: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.