Rybářský rozcestník

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků

Bezuzlové, někdy také bez smyčkové, navázání jedno, dvoj nebo i trojháčků dnes patří mezi oblíbené rybářské způsoby, jak navázat háčky s očky. Především při lovu dravců se pak někdy hodí uvázat v sestavě za sebou dva, nebo dokonce i tři háčky za sebou na jeden návazec. Tandemové montáže využíváme především při lovu štik, sumců, nebo při chytání na moři většinou opět dravých ryb.

Tandemové

Kdo zvládne klasické bezuzlové vázání, pak bez problémů dokáže uvázat i tandemovou montáž se dvěma, nebo dokonce třemi háčky s očky. Lze použít jak jednoháčky, tak dvojháčky i trojháčky, ale poslední dobou preferujeme na lov i větších ryb pouze kvalitní jednoháčky, tedy i na štiky a sumce.

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků…

  1. Pletenku, nebo jiný návazcový materiál, jako například fluorocarbon protáhneme očkem háčku zezadu…
  2. směrem k ohybu háčku, obtočíme tak 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku, utahujeme a dbáme na to, aby se oviny řadily pěkně jeden zda druhým, těsně za sebou…
  3. pak se vrátíme buď přímo k oku háčku, nebo ještě dvěma až třemi oviny zpět k očku háčku, opět dotahujeme, nakonec konec pletenky či jiného vhodného návazcového materiálu protáhneme opět zezadu očkem háčku, dotáhneme…
  4. přebytečný konec ustřihneme, pak si naměříme vzdálenost, kam chceme umístit druhý háček, ten přiložíme k návazci, konec pletenky opět protáhneme zezadu očkem háčku a vlastně vše opakujeme, jako u prvního háčku, tedy provedeme pečlivě 7 až 8 ovinů kolem ramínka háčku, opět oviny řadíme pěkně vedle sebe, hodně těsně, utahujeme…
  5. nakonec se přímo, nebo pro bezpečnost dalšími dvěma až třemi oviny vrátíme zpět k očku háčku, protáhneme zezadu, dotáhneme…
  6. ustřihneme potřebnou délku návazce, na konci uděláme klasickým smyčkovým uzlem očko, do kterého pak můžeme uvázat obratlík s karabinkou, či použijeme jiný vhodný uzel na uvázání obratlíku.

TIP: Hlavně při lovu větších ryb je lepší ještě jednotlivé oviny schovat pod smršťovací hadičku, zajistíme tak, aby se zuby dravců nedostaly k ovinům a případně je nějak nepoškodili, což by v důsledku mohlo znamenat přijít případně i o trofejní kus při jeho zdolávání.

Text Jiří Langer, obrázek: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Cíleně pro rybí maso chodí k vodě jen něco málo přes 4 % registrovaných rybářů

Z naší ankety s otázkou: „Proč vlastně rybařím?“, jasně vyplývá, že k vodě pro rybí maso chodí jen malé procento rybářů. Většina nás rybářů má totiž jiný důvod, proč vlastně k vodě na ryby chodí. Možná budete překvapeni, jak více jak 8 000 rybářů, v naší anketě, tedy hlasovalo.

Žebrové krmítko naplněné pečivem

V žebrovém krmítku skvěle drží jak větší kusy rohlíku, tak i kousky chleba. Lze pečivem naplnit a plně nahradit klasickou zakrmovací směs. I když jde o nouzové řešení, pokud nám například dojde zakrmovací směs, občas se vyplatí pečivo nasadit i místo krmné směsi jako hlavní zakrmovací složku krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím