Rybářský rozcestník

Sasanka pryskyřičnikovitá – Anemone ranunculoides

Vytrvalá bylina s hnědým a šupinatým oddenkem, přímou lodyhou vysoká až 25 cm z čeledi prykyřičníkovitých. Na našem území roste kolem 40 druhů sasanek. Sasanka pryskyřičníkovitá a hajní patří k nejrozšířenějším.

sasankasasankasasankasasanka

Název latinsky

Anemone ranunculoides

Jiný název

Pohanina pryskyřníková, Pohanina neb růžička žlutá, Sasanka pryskyřníkovitá...

Rozpoznávací znaky

Přízemní řapíkatý list se vyskytuje jeden, nebo i chybí, v horní části stonku je připojený přeslen řapíkatých listenů. Na vrcholu je sytě žlutý květ s 5 okvětními plátky, uvnitř květu krátké tyčinky a žluté prašníky. Plodem jsou nažky veliké až 5 mm. Doba květu duben- květen. Rostlina je velmi variabilní, liší se v šířce listových úkrojků, hloubce zubu, počtu květů, jejich velkosti atd.

Obecně

Roste roztroušeně, ale vždy na stanovišti více rostlin, na vlhkých a zastíněných místech jako jsou lužní lesy, háje, křoviny, břehy řek a potoků, dává přednost kyprým a humózním půdám.

Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá i její šťáva, podobně jako sasanka hajní, (viz atlas) smrtelná dávka se udává 30 rostlin.

Text i foto: Dalibor Marounek dopisovatel našeho webu

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?