Rybářský rozcestník

Sasanka pryskyřičnikovitá – Anemone ranunculoides

Vytrvalá bylina s hnědým a šupinatým oddenkem, přímou lodyhou vysoká až 25 cm z čeledi prykyřičníkovitých. Na našem území roste kolem 40 druhů sasanek. Sasanka pryskyřičníkovitá a hajní patří k nejrozšířenějším.

sasankasasankasasankasasanka

Název latinsky

Anemone ranunculoides

Jiný název

Pohanina pryskyřníková, Pohanina neb růžička žlutá, Sasanka pryskyřníkovitá...

Rozpoznávací znaky

Přízemní řapíkatý list se vyskytuje jeden, nebo i chybí, v horní části stonku je připojený přeslen řapíkatých listenů. Na vrcholu je sytě žlutý květ s 5 okvětními plátky, uvnitř květu krátké tyčinky a žluté prašníky. Plodem jsou nažky veliké až 5 mm. Doba květu duben- květen. Rostlina je velmi variabilní, liší se v šířce listových úkrojků, hloubce zubu, počtu květů, jejich velkosti atd.

Obecně

Roste roztroušeně, ale vždy na stanovišti více rostlin, na vlhkých a zastíněných místech jako jsou lužní lesy, háje, křoviny, břehy řek a potoků, dává přednost kyprým a humózním půdám.

Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá i její šťáva, podobně jako sasanka hajní, (viz atlas) smrtelná dávka se udává 30 rostlin.

Text i foto: Dalibor Marounek dopisovatel našeho webu

Nejčtenější články

Jak nastražit na velké ryby? Zkuste použít vlasový dvojpřívěs pod háčkem

Vlasová metoda používaná při chytání ryb je dnes již notoricky známá většině zkušených rybářů. Ovšem my tu máme ještě vyladěnější verzi. Místo jednoho vlasového přívěsu pod háčkem můžeme totiž navázat hned dva přívěsy.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím