Rybářský rozcestník

Podbílek šupinatý

S touhle zajímavou dvouděložnou rostlinkou se můžete nejčastěji setkat kolem potoků zjara. Třeba ji potkáte 16. dubna při zahájení pstruhařské sezóny. Doba růstu je časnější, březen až květen, kvete duben až květen.

Podbílek šupinatý

Název latinsky

Lathraea squamaria

Rozpoznávací znaky

Má masitý oddenek s dutými šupinami, dužnaté pýřité lodyhy a šupinaté listy. Květy jsou uspořádány v jednostranných hroznech, plody jsou tobolky.

Výskyt

Roste nehojně až vzácně v nižších polohách, převážně v listnatých, vlhkých lesích, ale právě i kolem potoků, říček atd.

Obecně

Slovenský název je zubovník šupinatý.

Podbílek má rád vlhká stanoviště, výživné humózní půdy. Nezelená rostlina, cizopasí na kořenech listnatých, méně často, jehličnatých stromů.

Použitá literatura – Příroda V ČSSR – kolektiv autorů, Práce 1988

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím