Rybářský rozcestník

Využití plováku Sbirolino při lovu kaprovitých ryb z hladiny

I když je Sbirolino primárně určené pro vláčkaře, můžeme jeho plovoucí variantu použít také na hladinovou montáž pro lov kaprovitých ryb z hladiny. Díky plováku dokážeme nástrahu nahodit i dále od břehu a nabídnout rybám plovoucí nástrahu, jako pop up boilie, plovoucí pěnu, či jiné nepotápivé nástrahy. Ano, kdo zná plováky Sbirolino (sbirolino), ví, že se vyrábějí ve třech základních variantách. Potápivé, mírně potápivé a plovoucí. My si dnes povíme něco o těch plovoucích, jak se dají využít při lovu kaprovitých ryb z hladiny.

Kdo v létě při lovu kaprů využívá kapku, pak je mu jasné, že ji lze nahradit i jinými plováky. Někdo si doma vyrobí plovák z korku od vína, jiný sáhne po malém podvodním splávku. Ovšem pro delší hody lze využít i plovoucí variantu plováku Sbirolino! Jde o jednoduchou montáž, kdy na kmenový vlasec či šňůru navlékneme Sbirolino, kmenový vlasec pak ukončíme obratlíkem případně i s karabinkou a pak nasadíme návazec s háčkem a plovoucí nástrahou na konci. A můžeme vyrazit na ně! 🙂

Sbirolino s kratším návazcem a háčkem s pěnou od Foxe …. skvělé na menší drobotinu krmící se těsně pod hladinou

Příklad uvázání montáže:

Chytáná z hladiny pomocí plováku

  1. kmenový vlasec – plovoucí 0,14 až 0,25 mm (pokud hrozí trhání, lze použít i návazec o 1 číslo slabší, než použitá kmenová šňůra) – existuje více velikostí!
  2. plovák – plovoucí varianta Sbirolino, je průběžný, nasazený na kmenovém vlasci, ten ukončený obratlíkem s karabinkou, do které pak můžeme nasadit očko montáže s háčkem a nástrahou
  3. plovoucí nástraha: rohlík, chleba, listy salátu, pop up bolie ….

Dá se využít i klasický háček, ze kterého uděláme plovoucí například pomocí pěnové kuličky, pak můžeme využít i nástrahu, která neplave!

Návazce na větší kapry či amury dáváme delší, 50 až 100 cm, ideální z fluorocarbonu, aby byly co nejméně viditelné pro ryby. Délka také hraje svoji roli, protože větší, chytřejší kusy se plováku často bojí …

Při aktivní plavané raději prut držíme v ruce, sledujeme plovák a nástrahu na hladině, akčně držíme plovák dále od nástrahy (například při větru). Při držení prutu v ruce se nám jistě povede proměnit i daleko více záběrů, než, když budeme mít prut ve vidličkách ….

Při této metodě lovu lze samozřejmě využít i klasické montáže na bolies, tedy háčky s přívěsem, na které navlékneme pop up boilie. Díky plováku a kvalitnímu prutu dohodíme od břehu opravdu hodně daleko! Pruty volíme lehčí, delší, ideální jsou odhazové, plavačkové pruty, s kterými to jde skoro samo. 🙂

Nejčtenější články

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….