Rybářský rozcestník

Zdvojené, tandemové vláčecí nástrahy, umí dravce zaujmout

V jednom z předchozích článků jsme se zabývali tuněním gumových nástrah. Ale nejen, že je lze přepůlit a slepit v různých úžasných kombinacích, ale gumové vláčecí nástrahy se dají také nastražit, například na jigovou hlavičku, pěkně v tandemu, tedy dvě najednou. Ovšem kombinovat gumové nástrahy nemusíme jen mezi sebou, ale můžeme je také navázat společně s nástrahami kovovými, například se třpytkami. Prostě fantazii rybáře se meze nekladou.

zdvojenézdvojenézdvojenézdvojenéštika-zdvojenécandát-přívlač-zdvojené

Ano, ryby v našich vodách jsou stále chytřejší. Nebo ne? Já myslím, že díky velkému množství rybářů jsou opravdu některé ryby našich vod hodně zkušené a dokáží nás rybáře někdy dost potrápit. Prostě neberou a neberou. A tak nám rybářům nezbývá, než být stále lstivější a vymýšlet atraktivnější nástrahy, kterým prostě ryby neodolají. Mám tu dnes tip na tandemové nástrahy, tedy nástrahy, které spolu různě kombinujeme tak, aby jsem zvýšili jejich atraktivnost ve vodě a tak dokázali přemluvit i ty nejzkušenější trofejní ryby k útoku. O co jde?

Zdvojené – tandemové vláčecí nástrahy…

Tandemové vláčecí nástrahy – různé kombinace:

  • dvě gumové nástrahy, jedna větší, druhá menší…
  • gumová nástraha před třpytkou
  • streamer spolu s gumovou nástrahou
  • dvě rotační třpytky za sebou…

Dvě gumové nástrahy na jigové hlavičce….

Má nejoblíbenější kombinace….

Třpytka rotačka v kombinaci s malou gumovou nástrahou….

Fantazii a šikovnosti rybáře se meze nekladou. Opravdu těch variací je mnoho. Já nejraději k sobě dávám větší a menší gumovou nástrahu, s tím, že menší dávám buď před tu velkou, nebo naopak nahoru nad tu větší. Ovšem také rád kombinuji třpytky, na které přidávám nějakou menší gumovou napodobeninu rybky. Zdvojené vláčecí nástrahy mě již často zachránili krk, když jsem na ty klasické jednoduché nedokázal nic chytit. Především štikám se zdvojené, tedy tandemové nástrahy hodně líbí. Ovšem občas dokáží přesvědčit i candáty, menší pak i okouny.

Nejčtenější články

Rybářská technika chytání – lov na položenou (tzv. na těžko)

Položená, neboli „chytání na těžko“, je oblíbená metoda chytání ryb především u dna, nebo těsně nade dnem, i když poslední dobou začíná být oblíbené chytání ve vodním sloupci, pomocí vznášejících se nástrah. Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním. Zbývá zaseknout a vytáhnout rybu, nebo také ne.

Jak ovlivňuje teplota vody život ryb a opravdu spí ryby v zimě?

Asi nejdůležitější veličinou, která bezprostředně ovlivňuje chování a biorytmus ryb, je právě teplota vody. Je dokázané, že ryby zvládají přežívat v teplotním rozmezí od -2 °C, což je hraniční teplota, pod kterou zamrzá dokonce i slaná voda, tedy moře, až do 48 °C , to je zase teplota, ve které dokáží žít některé rybky žijící ve světě v horkých pramenech. Ovšem není ryba na světě, která by dokázala přežít v celém, výše vyjmenovaném rozsahu teplot. Proto také ryby dělíme na teplomilné a studenomilné. My se ale dnes budeme bavit o rybách žijících u nás, tedy o rybách žijících v chladnější vodě.

O rybách a jejich zpracování

Ryby tvořily již od dávných dob podstatnou složku lidské výživy. Obliba a hojná spotřeba ryb u nás se udržela až do 18. století. Vzpomeňme jen na jihočeské rybníky, dílo českých rukou a českého důmyslu, které po dnes vzorně slouží.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím