Rybářský rozcestník

Vyztužená podlaha do nafukovacího člunu

Na zavážení při zakromování lovného místa nebo na umístění montáže, například při lovu sumců, dále od břehu, je potřeba mít nějaký ten člun. Výběr člunů na trhu je velký, ovšem ty ceny! Přitom stačí koupit nějakou tu rekreační, levnou nafukovací loď, která ve většině případů na českých řekách plně postačí. Problém je jen s podlahami, které bývají u levných člunů měkké a díky tomu celá loď poměrně dost nestabilní, hlavně pro nás, co vážíme o něco více. 🙂 Ovšem máme tu vychytávku, jak si poradit i s tímto problémem.

podlaha-do-clunu1podlaha-do-clunu3

Kdo se již zkoušel nalodit na levnější člun s měkkou podlahou ví moc dobře, jak je to nepohodlné a hlavně dost vratké a nepraktické. Pevná podlaha je důležitá pro celkovou pohodu při plavbě a využívání i levnějších nafukovacích lodí. Můj kamarád to vyřešil jednoduše, udělal si podlahu svépomoci, z materiálu, který našel v garáži.

Jak na podlahu do levných nafukovacích člunů? Co budeme potřebovat:

  • dvě desky extrudovaného (tvrzeného) polystyrenu o síle 3 až 4 mm
  • plexisklo o šířce 3 mm
  • silikonové lepidlo
  • brousek s vrtačkou
  • pilka
  • obalová fólie

Celé je to vlastně poměrně jednoduché! Jde o dvě desky polystyrenu vyřezané přesně do tvaru podlahy člunu. Jednu pak vyfrézujeme tak, aby do ní pěkně zapadlo na míru uřezané plexisklo o šířce 3 mm. Musíme nechat okraje, aby bylo jak spojit obě desky polystyrenu. Vše pak slepíme silikonovým lepidlem, necháme zaschnout a na závěr celou desku přetáhneme fólií. Toť vše. Výroba na obrázku trvala pouhé 2 hodiny. Přes noc se nechal silikon zaschnout a druhý den se deska jen obalila do fólie.

V jednoduchosti je krása…

Podlaha nafukovacího člunu, takto udělaná, skvěle drží i větší váhové kategorie, tedy i chlapy co mají přes 100 kg. Člun není tak vratký a hlavně se do něj lépe nasedá a naopak leze lépe z něj. 🙂

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.