Rybářský rozcestník

Nahazování pomocí pomocného prutu

Všude tam, kde se na revírech nesmí zavážet nástraha lodí, můžeme dostat například nástražní rybku dále od břehu pomocí druhého prutu a vlasce na něm přidělaném na dalším navijáku s odklopenou cívkou … takto si můžeme, na vzdálenější lovné místo, zatáhnout například tyčovou bójku nebo podvodní splávek i s živou nástrahou…

  • hlavní prut na chytání s navijákem a kmenovou šňůrou
  • pomocný prut (stačí poslední část prutu s navijákem), starší naviják, jemnější vlasec
  • olovo, raději placaté a těžší, musí se udržet na místě při mírném tahu obou šňůr, stoper na zajištění olova, karabinka
  • 2 x stojan, nebo jeden stojan a kamarád na břehu :), plovoucí montáž (podvodní splávek, kačena, tyčová bójka …)

Nachystáme si dva pruty, ten, co použijeme na chytání a pak pomocný. Jako pomocný prut stačí dolní část prutu s jedním okem a starším, ale funkčním navijákem, raději s větší cívkou a jemnějším vlascem, stačí síla vlasce 0,20 až 0,25 mm. Na prut, co chceme chytat, pak přiděláme závaží-olovo s očkem a karabinou, do karabiny připneme smyčku vlasce, pomocný prut umístíme do stojanu a odklopíme cívku.

Nahazování pomocí pomocného prutu - obrázek 1

Prutem na chytání nahodíme na lovné místo. Prut dáme do stojanu, také u něj odklopíme cívku, nebo ji hodně povolíme a pomocným prutem po zaklopení navijáku začneme pomalu, opatrně přitahovat vlasec i s kmenovou šňůrou, která se začne odmotávat z navijáku ve stojanu.

obrazek-pomocny-prut2

Až přitáhneme kmenovou šňůru druhého prutu, vyvlékneme z karabinky očko pomocného vlasce a na kmenový vlasce prutu na chytání připneme montáž s podvodním splávkem, nebo tyčovou bójku, případně jinou montáž, co plave.

obrazek-pomocny-prut3-2

Navijákem na hlavním prutu začneme pomalu a opatrně stahovat vlasec tak dlouho, až se karabinka zarazí o očko olova na dně.

obrazek-pomocny-prut4

Máme nastraženo a můžeme začít chytat.

Pár poznámek k metodě:

  • olovo musí být dostatečně velké, aby se udrželo na místě při přetahování kmenové šňůry
  • je lepší, pokud pomocný prut drží další rybář a kontroluje celý průběh akce, ale není to nutné
  • metoda je velmi šetrná hlavně k případným nastraženým rybám
  • i když to celé zní složitě, vyzkoušejte si tuto vychytávku, zjistíte, že nahodit pomocí pomocného prutu je vlastně dost snadné!
Vlevo sumcový prut s podvodním spolávkem, vpravo pomocný prut s vlascem určený k vytažení kmenové šňůry sumcového prutu.

Vlevo sumcový prut s podvodním splávkem, vpravo pomocný prut s vlascem určený k vytažení kmenové šňůry sumcového prutu.

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.