Vyrobit si doma rohlíkové boilie, tedy vlastně lisovaný rohlík, je poměrně jednoduchá záležitost. Přitom rohlíky ryby milují. Zde je link na video návod.
Při splavané, tedy chytání z nezakotvené loďky (driftování) lze využít místo klasického splávku menší tyčovou bójku. Záběr od sumce nebo štiky si tak člověk vychutná naplno! „Tyčovka“ z videa je vyrobená ze dvou obalů od ibuprofenu (400 kusů) a pevné duté tyčky z dětského stanu o délce 50 cm.
Postup výroby třpytky – plandavky ze staré lžíce. Kdo si rád dělá nástrahu sám, může to zkusit například podle tohoto video návodu.
Stačí trochu fištrónu a tyčová bójka je na světě! Není moc velká a tak se hodí nejen na sumce, ale také na chytání štik. Skvěle se s ní chytá i z loďky, protože vlasec nebo šňůra je tažená středem a nastavení hloubky provádíme stoperem. Na výrobu stačí dvě balení ibuprofenu a nějaká vhodná pevná dutá tyčka. Na obrázku je tyčka použitá z dětského stanu, ale lze využít i jiné, nebo použít kus dřevěné kulatinky a k ní přidělat krmítkovou bužírku …
Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.
Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.
Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?
Langer MediaNet s.r.o.
Chábory 5, 518 01 Podbřezí
IČO: 04732090, DIČ: CZ04732090
Kontakt: 775 684 842
rybarskyrozcestnik(@)seznam.cz
Copyright 2023 ©Rybářský rozcestník. Všechna práva vyhrazena.
Kopírování jakékoliv části webu není povoleno bez souhlasu autora.