Trutnov – Více než stovka lidí se v sobotu zapojila do dobrovolnické akce, při které uklízeli ve městě řeku Úpu a její okolí …
Na základě novely zákona o rybářství č. 364/2021 Sb., konkrétně podle § 13, se píše o lovu ryb přesně toto: „Při lovu v rybářských revírech i v rybníkářství se zakazuje vrátit po ulovení zpět do vody invazní nepůvodní druh uvedený na unijním seznamu a použít takový druh jako nástražní rybu.“ Pro všechny druhy, které nalezneme na unijním seznamu, také platí zákaz dovozu a převozu v rámci EU, uvádění na trh, zákaz i pouhého držení, či chov, rozmnožování a vypouštění do volné přírody. Kromě jiných ryb, do unijního seznamu patří, i v Česku žijící, Střevlička východní a slunečnice pestrá.
Už se to blíží přátelé a zase sejdeme při rybářském závodu, který si během čtyř let získal velkou oblibu. 4. 5. 2019 je totiž na programu již V. ročník závodu pro dospělé „O pohár předsedy SÚS“, který se, stejně jako loni, koná na rybníku Stržený.
Každý rok na pozdní podzim, při příchodu mrazíků, aktivita dravců stoupá. Je to dáno tím, že se většina ryb chystá na „zimní spánek“ a také dravé ryby potřebují být přes zimu v dobré kondici, zvláště ty, které jsou i v zimě poměrně dost čilé, jako například štiky. Ovšem právě na podzim, těsně před zimou, po prvních zámrazech, mají dravci lov ztížený, protože malé rybky se, díky snižování teploty vody, stahují do hlubším míst, kde se schovávají ve vhodných úkrytech. A to je důvod, proč musejí dravé ryby, v ledové vodě, vyhledávat kořist mnohem déle a aktivněji, než v letních měsících. V tuto dobu je má smysl chytat po celý den.
Během 18 století začínají některé rybníky mizet, majitelé je začali přeměňovat na louky, pastviny a pole. Příčinou byla především produkce sena, potom brambor a dalších plodin. Ve velkém se začínal chovat skot, seno bylo rovněž potřeba pro koně. Nezanedbatelná byla i produkce hnoje, která chovaná zvířata produkovala, používal se na hnojení polí. V roce 1791 na Českokrumlovsku vyšlo nařízení, že na každém panství se má vypustit několik rybníků a přeměnit v louky a pole…
Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…
Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.
Langer MediaNet s.r.o.
Chábory 5, 518 01 Podbřezí
IČO: 04732090, DIČ: CZ04732090
Kontakt: 775 684 842
rybarskyrozcestnik(@)seznam.cz
Copyright 2023 ©Rybářský rozcestník. Všechna práva vyhrazena.
Kopírování jakékoliv části webu není povoleno bez souhlasu autora.