Rybářský rozcestník

Stairs 2 Hell 2019 – průřez celým závodem pěkně den po dni

V tomto článku najdete průřez dění celého třetího ročníku mezinárodního závodu v chytání kaprů, pěkně den po dni. Pořádala ho společnost European Carp Fishing Association s Moravským rybářským svazem. Akce probíhala na dolní Novomlýnské nádrži. V České republice to byl pravý rybářský svátek za účasti tří stovek nejzapálenějších rybářů z celé Evropy. Soupeřili v průběhu celého týdne o titul evropského šampiona v chytání kaprů a hlavně o uznání zbytku rybářské obce. První cena ovšem byla také velice lákavá. Bojovalo se o 20 000 EUR (asi 500 000 Kč)! Celým závodem provázela nejznámější rybářka na světě Claudia Darga. Zakladatelem samotného závodu je celosvětově známý rybář a dobrodruh, kdo jiný, než sám Jakub Vágner.

StairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairsStairs

Zpráva ze dne 5.10.2019 – Příjezd závodníků, registrace, losování…. prostě klasický začátek každého většího závodu…. dále již podrobněji! 🙂

Zpráva ze dne 6.10.2019 – Je brzy ráno a týmy se začínají chystat k odjezdu na svá lovná místa. Dnešní den byl pro všechny velmi náročný. Přesun z parkoviště na lovná místa (pegy), následně vybalení veškerého vybavení a nekonečné chystání k lovu. Zahlédnout se dalo spoustu zajímavého, od nástrah až po různé druhy návazců. To vše bylo v hledáčku media teamu, který kolem všech závodníků vyzvídal celý den. Ve 14:00 Jakub a Claudie slavnostně zahájili dlouho očekávaný závod. Houkání sirény znamená, že týmy mohou konečně na vodu. Někteří šli na jistotu a položili návazce přímo na vytipovaná místa, jiní nenechali nic náhodě a svoje lovné místo nejdřív důkladně zmapovali. K překvapení všem, necelé 2 hodiny po zahájení, byla na pegu číslo 18 ulovena první ryba závodu týmem Proficarp 1. Ze začátku nebylo jisté, jestli bude ryba přesahovat hranici 7 kg, obavy byly na místě. Ryba však vážila 8,14 kg, a tak se tým mohl radovat. Další úlovek zaznamenal tým L. T. BAITS II, kapr však nedosahoval bodované hranice. Závodníci se nyní snaží využít veškerý možný čas k nabrání sil po velmi náročném startu závodu.

A je tu další ráno….

Zpráva ze dne 7.10.2019 – Aktivita ryb byla nižší, než všichni očekávali. V noci se týmům podařilo chytit pouze několik málo ryb. První kapr byl uloven 3 minuty po půlnoci na pegu 63. Cenné body pro kluky z Kapřích Kuliček, připsalo se jim 9,41 kg. Další ryba byla chycena v 1 hodinu ráno. Kapr o váze 8,17 kg přinutil tým DYNAMITE BAITS AUSTRIA opustit teplo jejich obydlí. Probuzení do mrazivého rána bylo pro některé překvapením. Teploty dosahovaly k mínus 2 stupňům a tvořila se námraza. Závodníci, kteří se rozhodli spát venku u udic byli ráno šokováni. Spací pytle, lehátka nebo dokonce jejich tváře byly pokryty jinovatkou. Tohle nejspíš zažil tým CARPSONBAITS, když si šel pro svého prvního kapra v půl šesté ráno. Aktivita ryb postupně klesala. Dále se podařilo ulovit jen 2 bodované kapry v 9 a o půl 11. Přišlo se podívat i pár juniorů, kteří však nebyli bodováni. Celé odpoledne probíhalo bez dalších úlovků. Všichni doufají ve vítr, který by mohl s rybí aktivitou pomoci.

Zpráva ze dne 8.10.2019 – Den třetí byl vzhledem k počtu ulovených ryb nejúspěšnější. Jen během nočních hodin bylo uloveno celkem 16 kaprů, a tak můžeme říct, že to byla náročná noc, jak pro závodníky, tak i pro rozhodčí a média tým. Přání všech se vyplnilo. Změna počasí přinesla vítr a teplota klesla ke 12 stupňům. Vítr jednoznačně zvýšil aktivitu ryb, na druhou stranu aktivita rybářů nebyla vysoká. Díky silným vlnám bylo rozhodnuto o zákazu použití lodě (Boat Ban). Tento zákaz se ze začátku dotknul pouze 2 sektorů. Ovšem síla větru narůstala a tak byl vydán Boat Ban pro pegy 1-64. I přes toto omezení bylo uloveno do úterního podvečera celkem 27 bodovaných ryb. Večer vítr pomalu ustával, ale sektor UFO Fishing stále nemohl na vodu, nebylo to bezpečné. Rybí aktivita se neustále zvyšuje a všichni očekávají největší úspěch v noci.

Krásná svazová voda…

Zpráva ze dne 9.10.2019 – Večer z úterý na středu byl pro závodníky velice napínavý, dlouho dobu totiž čekali, až bude odvolán „boat ban“ (zákaz vyplutí s člunem na vodu). Uzavřené sektory byly postupně uvolňovány a poslední na řadu přišel i sektor Ufo Fishing. Právě tady rybáři čekali na povolení nejdéle. Okamžitě po odvolání zákazu se všichni vypravili na vodu, aby zkontrolovali a převezli svoje montáže. Následovalo dlouhé a tajemné čekání. Silný vítr pomalu slábnul, místy se dělala mlha. Byly 2 hodiny po půlnoci, když na pegu číslo 6 přišel záběr. Kluci z týmu KEYSTYLE.CZ & MIKBAITS zdolali obrovského kapra, který vážil více než 23 kg. Ten večer se jim podařilo zdolat ještě jednoho kapra. I ten měl přes 23 kg. Noc byla velmi produktivní, 15 ryb bylo chyceno kolem celé nádrže. Vítr a občasný déšť, to byly ideální podmínky na lov kapitálních kaprů. Ryby spolupracovaly celý den. To určitě potvrzuje fakt, že až do podvečera se podařilo závodníkům ulovit 37 ryb. Krásný úlovek přes 22 kg byl zaznamená také v sektoru Sportcarp, kde se ryby dosud zdržovaly spíše jen sporadicky. K večeru se mohutně rozpršelo, a očekává se, že bude pršet až do ranních hodin. Ideální podmínky pro lov tedy stále zůstávají. Všichni budeme doufat, že v noci se některému z týmů podaří pokořit hranici 24 kilogramů.

Zpráva ze dne 10.10.2019 – Den ve znamení monster. Od samé půlnoci se ryby probraly k velké aktivitě a my jsme měli možnost vše náležitě ocenit. Mezi prvními se na břeh podíval kapr u tým Free Fish o hmotnosti 22,50 kg. Během chvíle následovalo další monstrum u týmu Starbaits SK vážící 20,62 kg. Po tomto velice plodném začátku se chytlo hned několik „menších“ ryb okolo 15 kg. Několik posledních dnů tu závodníci hovoří o otevřené pokladnici pálavských jezer. Ani čtvrtek nebyl výjimkou. Potvrdil to také ranní úlovek týmu Rybářské potřeby Křepelka. Kapr měl tentokrát téměř 23 kg. Ale ani zde jízda mohykánů nekončila. Z původní předpovědi slunečného počasí bylo v tu ráno značně deštivo zakončené krásnou duhou. Duha přinesla štěstí také týmu Carpsonbaits, v zahraničí by byl zajisté tento skvost označen jako BIG MAMA! Opět byla pokořena hranice 20 kg. Patnáctikilové kapry už nebylo možné snad ani počítat. Pár minut po předání ceny za nejtěžšího kapra dne pro tým Keystyle and Mikbaits se do vysílačky ozvala zpráva, že tým je opět na vodě zdolává velkou rybu. Další „dvacka“, masakr! Tohle by se pořadatelům asi nezdálo ani v tom nejdivočejším snu. V současné chvíli má více než 50 týmů alespoň jednu bodovanou rybu a my můžeme se zatajeným dechem očekávat pokoření pokoření vysněného rekordu.

Zpráva ze dne 11.10.2019 – Poslední náročný den. Druhá strana od Pavlova se konečně probudila. Vítr, který foukal celý den od Strachotína k Pavlovu přinutil ryby k pohybu směrem na druhou stranu nádrže. To dopomohlo všem týmům na této straně k bezesné noci. Aktivita ryb byla nejvyšší za celou dobu závodu. Štěstím skákalo spousta týmu, a to nejen díky počtu ryb, ale i velikosti. Neštěstí však potkalo týmy RebelBaits na pegu 69. V 10 hodin dopoledne jim byla udělena žlutá karta za zavážení mimo sektor vymezený pro lov. Tento tým postihl trest ve formě 4 hodin bez chytání. Tento tým však nebyl jediný. Druhým týmem, kterému byla udělena žlutá karta byl tým Pro Line na pegu 37. Tým si tuto kartu zasloužil krmením za lovným sektorem. Rovněž ho postihl 4 hodinový trest. Neštěstí v jiné podobně potkalo člena týmu U Sumce, když si pod hrází zranil kotník. Bezpečí především, to je pravidlo, které platí vždy a všude, proto byla členovi týmu zavolána záchranná služba. Nikdo nechtěl nic podcenit, a tak byl závodník převezen do nemocnice. Do pátečního podvečera bylo uloveno neuvěřitelných 180 kusů ryb. Poslední noc dokáže zamíchat s celkovým pořadím a všichni netrpělivě čekají co jim Novomlýnská nádrž nadělí.

Společná fotečka všech zúčastněných….

Zpráva ze dne 12.10.2019 – Den poslední. Kdo by to byl věřil, že magická hranice 25 kg bude pokořena. To se povedlo týmu Scrap Baits o půl 4 ráno, kdy byl chycen mohykán o váze 25,88 kg. To byla největší ryba celého závodu a pravděpodobnost, že tato váha bude překonána byla malá. I to však nestačilo na celkové první místo. Na prvním místě se umístili kluci z týmu KEYSTYLE & MIKBAITS s celkovým součtem vah 67,09 kg. Ihned za nimi se umístil tým Scrap Baits s celkovou hmotností 62,24 kg. Na třetím místě pak tým JRC s ulovenými 59,01 kg. 

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2023

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.