Rybářský rozcestník

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

tabulka11tabulka22foto-závodyfoto-závodyfoto-stairs

V sobotu 2. 10. se sjely do Strachotína všechny přihlášené týmy k registraci a zahajovacímu ceremoniálu. Poté proběhlo losování lovných míst. V neděli ve 14.00 hodin byl závod oficiálně odstartován.

V tomto závodě se hodnotí součet hmotností třech největších kaprů, které daný tým uloví. Bodovanou rybou je kapr přesahující 7 kilogramů. Díky tomu jsou závody napínavé až do poslední chvíle, protože jedna velká ryba dokáže jednoduše zamíchat celým pořadím. Dále se hodnotí tzv. „těžba“, což znamená, že ohodnocený bude i tým s nejvyšším součtem ulovených kaprů nad 7 kilogramů.

Každé lovné místo má vytyčený svůj lovný sektor, který byl v letošním roce prodloužen na hranici 500 metrů. Tento sektor tým nemůže opustit, jinak by byl penalizován a v krajním případě ze závodu vyloučen. Na dodržování tohoto pravidla je dohlíženo pomocí GPS lokátorů, které organizátor před závodem umístil do každého člunu.

K dnešnímu dni se týmům podařilo ulovit již 260 bodovaných ryb o celkové hmotnosti přes 3 a půl tuny, největší rybou je kapr o hmotnosti 29,82 kg, kterého se podařilo ulovit týmu SONIK SPORTS & EKO BAITS TEAM POLAND.

Český tým UFO FISHING je prozatím na prvním místě se součtem tří nejtěžších ryb 71,01 kg. Na paty mu ale šlape tým Carp Only 2 se součtem 70,45 kg. I z těchto čísel je vidět, jak je závod vyrovnaný. Však zde také startuje naprostá rybářská špička z celé Evropy.

Během posledních dní jsou závody vždy maximálně napínavé, protože ryby již najedou na lovné místo a s důvěrou přijímají krmení. S napětím tedy čekáme, co týmům přinese další noc závodu a jestli se někomu podaří ulovit ještě větší rybu.

Závod European Carp Championship “Stairs2Hell” se může konat díky nemalé podpoře všech partnerů, angažujících se institucí a podpory místních obyvatel. Velké díky patří obzvláště Moravskému rybářskému svazu, Povodí Moravy, Jihomoravskému kraji a místním obcím Strachotín, Šakvice, Přítluky, Milovice, Dolní Věstonice, Pavlov a Zaječí.

Napínavé finále celého závodu můžete sledovat na následujících kanálech:

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.