Rybářský rozcestník

Kontrola RS ve spolupráci s poříční policií Labe: čtyři zadržené povolenky

Včera (6. 7.) proběhla první organizovaná kontrola RS s celokrajskou působností ve spolupráci s Policií ČR, poříčním oddílem Labe Nymburk. Kontroly se zúčastnil předseda SÚS Dušan Hýbner, hospodář SÚS Milan Štěpnička a člen HO SÚS Pavel Vrána, za poříční policii Labe prap. František Vostrý a prap. Michal Gajdoš. Ke kontrole pak bylo použito plavidlo poříční policie.

Akce byla zahájena po osmé hodině ranní, kdy jsme začínali na úseku Labe č. 21 (MO Nymburk) u depa poříční policie a ukončena v 18.00 na stejném místě. Celkem bylo zkontrolováno cca 26 km toku a 254 ha toku Labe.

Kontrola proběhla na úsecích: Labe 21 (č. 411 053, MO Nymburk), Labe 23A (č. 411 055, MO Nová Ves), Labe 24A (č. 411 056, MO Kolín), Labe 25 (č. 411 057, MO Týnec nad Labem).

Bohužel jsme museli vynechat velice zajímavý úsek Labe 22 (č. 411054, MO Poděbrady), neboť zde nemáme z důvodu nesouhlasu MO působnost a je to škoda. Jen z toho, co jsme viděli z člunu, by tam bylo práce až nad hlavu, o tom nebylo pochyb.

Momentka z akce ….

V celém kontrolovaném úseku jsme zaznamenali přes 170 lovících rybářů, které však z časových důvodů nebylo v našich silách všechny osobně zkontrolovat. Proto jsme postupovali nahodile v každém úseku a na základě podezření ze spáchání přestupku, který byl jasně viditelný z člunu, jsme prováděli fyzické kontroly. Celý úsek a všichni lovící byli monitorováni moderní technikou.

Nakonec se nám podařilo osobně zkontrolovat 43 lovících, z nichž čtyřem byly zadrženy povolenky k lovu a dále byly uděleny čtyři pokuty říční policií za porušování plavebního řádu.

Kromě toho bylo 13 lovícím uděleno napomenutí a byli upozorněni na drobné přestupky, kterými byly zejména nepořádek na lovném místě, chybějící údaje v sumáři úlovků a docházek, nezapsaný příchod k vodě. Všechny tyto nedostatky byly odstraněny okamžitě, a to i včetně úklidu lovného místa. Napomenutí se týkala rovněž nepřítomnosti u prutů a zavážení bójek přes 1/3 toku. Vše, až na jednu výjimku, o které se ještě zmíníme, proběhlo naprosto v klidu, lovící spolupracovali a chovali se korektně a po poučení ihned zjednali nápravu.

Loď poříční policie – oddíl Labe Nymbur

Stále razíme cestu, že RS by měla být hlavně o prevenci a výchově, zadržení povolenky je až nejkrajnějším řešením a není to naším primárním cílem, jak slýcháváme, že vyrážíme na lov povolenek – není to pravda. Při kontrole jsme odpovídali na desítky otázek a proškolili mnoho zasloužilých členů z vyplňování sumáře a úlovků, se kterým stále bojujeme.

Bohužel ve čtyřech případech jsme museli povolenky k lovu zadržet, šlo o lov bez platného rybářského lístku, nepřítomnost u nahozených prutů a nahozený prut mimo dosah lovícího.

Zde upozorňujeme, že to nebyly drobnosti, lovící byli vzdáleni od nastražených prutů přes 80 metrů a čekali jsme na ně přes 15 minut, než se k nastraženému prutu po upozornění dostavili. Zde jsme se setkali s verbálními útoky na naši adresu, dotyční se chovali sprostě a byli pod vlivem alkoholu a v tento moment jsme měli velké štěstí, že s námi byla přítomna Policie ČR…

Je vše vpořádku?

Jaké závěry lze z naší kontroly vyvodit?

1. Tak předně si lovící musí sami vyhodnotit, zda se jedou k vodě bavit nebo rybařit, ale dopředu říkáme, že obojí není možné! Nebudeme tolerovat v žádném případě, abychom lovící rybáře při kontrolách, kdy mají nahozené pruty, sháněli po restauracích a chatkách. Buď lovíme, nebo se na chatě bavíme!

2. Všichni, kdo chtějí u vody pobývat déle, by měli dopředu řešit problém, kam budou chodit na WC? Vykopaná a následně zahrabaná jáma v zemi nebo chemický záchod je jednou z možných řešení.

3. Na místě lovu průběžně uklízejte a udržujte čistotu.

4. Nezavážejte bóje při lovu sumců více jak do 1/3 toku.

5. Okamžitě a zodpovědně vyplňujte všechny údaje v sumáři úlovků a docházek, a to včetně hmotnosti, délky a druhů ponechaných ryb.

Policie v akci …

Podobné kontroly budou pokračovat a budeme v základních věcech, které MUSÍ u vody fungovat, nekompromisní.

Děkujeme většině lovících za kázeň a bezproblémové chování u našich revírů. Děkujeme všem našim členům, kteří v poslední době výrazně podporují činnost RS na našich revírech, ať už pozitivní reakcí v terénu nebo na sociálních sítích.

Velké poděkování pak patří Policii České republiky, v našem případně poříčnímu oddílu Labe Nymburk za skvělou spolupráci, oběma policistům za jejich podporu při naší kontrolní činnosti a velice vstřícné, ochotné a naprosto profesionální chování.

Poděkování patří všem zaměstnancům Povodí Labe na zdymadlech, kteří nám ve všem vyhověli a pomohli tak ke zdárnému výsledku celé akce.

Na kontrole byl přítomen i PR SÚS Roman Vlček, který vám z celé akce chystá obrazový záznam do naší televize SÚS.

Kdopak to zlobí? 🙂

PS: Před vlastní kontrolou Labe a po jejím skončení proběhla i kontrola rybníku Smilovice č. 411 998, při které bylo zkontrolováno 36 lovících, všechno proběhlo bez závad.

Přejeme mnoho krásných zážitků u našich revírů.

 

Za RS s celokrajskou působností Dušan Hýbner a Milan Štěpnička

Zdroj: crs-sus.cz

Nejčtenější články

Chytáme candáty

Na candáty můžeme použít několik rybolovných technik. Lze je chytat na položenou jak na mrtvou, tak živou rybku, tak je lovit metodou plavané, tedy pomocí splávku a nejlépe živé nástrahy. Nejaktivnější způsob je pak vláčení na mrtvou rybku, nebo na umělou nástrahu. V tomto článku rozebereme všechny základní metody lovu candátů.

Nejlepší letní nástrahy pro kaprovité ryby

V tomto článku jsme si dovolili udělat takový stručný výběr nástrah, s kterými máme dobré zkušenosti při chytání v letních vedrech. Není to žádný objevný článek, jen výčet toho nejlepšího, co můžeme v létě kaprovitým rybám nabídnout. Mladým rybářům může hodně pomoci, staré pak třeba inspiruje k nahození nástrahy, na kterou již dávno zapomněli.

Cílený lov candátů ze břehu klasickou přívlačí

Cílený lov jednotlivých druhů dravých ryb má svá úskalí, ale rozhodně se vyplatí zaměřit zájem na konkrétního dravce. Co predátor, to jiný způsob lovu a tak nejen zvolená technika lovu, ale především i správná volba montáže má velký vliv na úspěšnost našeho snažení. O dobré volbě místa snad ani nemusím mluvit, to je samozřejmostí, pokud jdeme cíleně po konkrétním vodním predátorovi, aby v daném místě vůbec zrovna byl. V tomto článku se zaměříme na lov candátů a to klasickou přívlačí ze břehu. Tedy nebudeme zde řešit vertikální přívlač, ale ani například drop shot.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím