Rybářský rozcestník

Kombinace nástrah při chytání kaprovitých ryb, správná cesta k úspěchu

Právě kombinací různých chutí a barev nástrah lze často docílit úspěšného lovu. Právě opatrné či pasivní ryby se často nechají přemluvit na spojení netradičních chutí a vůní. Ovšem někdy i kombinace různých velikostí nástrah dokáže přimět ryby k záběru. A možností, jak překvapit ryby, je mnohem a mnohem více.

umely-cerv-zivi-klips-privestygri-orech-nakladany4navazec-method-vazky-bahno1lanovka-vytah4cervi-pena3panacek111umela-ziva-foto5Kd-rigDvěobalovaci-pasta-testokukurice-testo-obalovaci1háčekDvěcejn-dve-koulecarp

Především při cíleném chytání kaprů se, moderně smýšlejícím rybářům, osvědčily různé netradiční kombinace, například boilies umístěné na přívěsu háčku. Ovšem i při klasickém chytání ryb, s nástrahou napíchnutou přímo na hrotu háčku, lze často slavit úspěch, pokud je budeme různě kombinovat. Já například často používám různé pufované nástrahy doplněné o živé červy. Ovšem spojení boilie či pelety a živé nástrahy také patří mezi osvědčené triky zkušených rybářů. Právě pohyb na háčku, nebo i pod ním na přívěsu háčku, dokáže nejednu rybu přimět k záběru a to i když nemají zrovna chuť se krmit. Prostě je láká pohyb u nástrahy. Těmto sestavám se někdy říká vtipně „oživené nástrahy“. 🙂

Další úspěšnou kombinací bývá nastražení jedné boilie koule s půlkou další, ovšem jinak barevné a jinou chutí a tedy i vůní. Také půlky různých boilies seskládané k sobě patří mezi arzenál zkušeného rybáře. I profesionální kapraři s velkou oblibou míchají mezi sebou sladké příchutě v kombinaci s masovými, silně kořeněnými. Asi mezi nejoblíbenější kombinace nástrah při chytání kaprů dnes rozhodně patří potápivé koule v kombinaci s PopUp koulemi. Tzv. „na panáčka“ patří rozhodně mezi nejoblíbenější sestavu nástrah z boilies koulí.

Kdo si jednou vyzkoušel různé rybářské obalovací hmoty jako obalovací těsta či pasty, ten jim většinou podlehl a patří rozhodně do jejich stálé rybářské výbavy. Právě obalovací hmoty totiž dokáží na lovném místě nejen zatraktivnit nástrahu, ale překvapit ryby náhlou změnou chutí a vůní nástrahy na lovném místě bez potřeby přehodit pruty a tedy případně vyplašit najeté ryby u nástrahy. Rozpouštějící se „obalovačky“ totiž nejen mění tvar (nástraha se při jejich rozpuštění zmenšuje), ale také při kombinování chutí a barev základní nástrahy a například obalovacího těsta, se přímo na lovném místě postupně mění i chuťová složka nástrahy, což často některé, i trofejní, kusy dokáže zmást a přimět k záběru a to i přes jejich opatrnost a zkušenost.

Dvě půlky různých boilies a umělá zarážka ve tvaru kukuřice na přívěsu háčku…

Pár tipů, jak zkombinovat nástrahy pro kaprovité ryby:

  • boilies, dvě různé koule na jednom přívěsu
  • boilies, dvě různé půlky, či jedna celá a jedna další půlka
  • boilies či jiná nástraha obalená v obalovacím těstě či pastě
  • boilies potápivé + PopUp boilies
  • nástraha (boilies, peletka, pufovaná, extrudovaná nástraha, rohlíkové boilies…) + červi nebo kousek žížaly
  • nástraha (boilies, peletka, pufovaná, extrudovaná nástraha, rohlíkové boilies…) + rohlík, chleba, kukuřice…
  • živá nástraha (červi, žížaly) + umělá nástraha (pěna, umělí červi, umělá kukuřice…)

A je toho tolik, určitě jsem na některé kombinace zapomněl. Ale nešlo mě o to vyjmenovat, co vše můžeme zkombinovat a nastražit na nebo pod háček. Jde jen a jen o inspiraci a aby si začínající rybáři uvědomili, že v rybařině jde vlastně o to, dokázat přemluvit ryby k záběru a to i ty starší a opatrné. A k tomu má dnešní moderní rybář opravdu hodně prostředků. Tak pánové a dámy, přeji úspěšný lov nejen na tradiční, ale i vaše netradiční kombinované nástrahy. A kdo se rád podělí o své nejoblíbenější kombinace nástrah, může je prozradit například zde pod článkem na našem chatu Facebooku. Budeme moc rádi.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.