Všichni, co chytáme sumce pomocí bójky, víme, jak nepříjemné je opůlnoci sednout na loďku a jet bójku vytáhnout z vody, jak nám přikazuje rybářský řád. Máme tu pro vás jednu vychytávku i když je mírně kontroverzní, protože zátěž, nejlépe z kamene nebo cihly, zůstává ve vodě, což se určitě nebude mnohým líbit! Ale i na toto máme vychytávku! 🙂
Ano, jedna z možností, jak si ulehčit život u vody, když chytáme na trhací bójku, je obrátit část trhací se šňůrou určenou k ukotvení. Jednoduše jako zátěž použijeme kámen, cihlu apod, kterou omotáme trhacím vlascem, ten pak zajistíme na bójce. Od bójky pak místo trhací zátěže táhneme silný vlasec či šňůru, která zajistí, že při záběru sumce, nebo, když celou sestavu o půlnoci stahujeme, nám zůstane bójka uvázaná k montáži a přetrhne se jen vlasec mezi bójkou a závažím.
Kačena s bójkou, ta je ukotvena pomocí trhací šňůry a kamene ke dnu … mezi kačenou a bójkou je silnější provaz sloužící k vytažení bójky z vody bez pomocí loďky.
Celé je to vyzkoušené, při boji se sumcem bójka nezavazí a v noci člověk nemusí na vodu. Rozhodně by ale bylo lepší nechat po celou dobu lovu bójku na místě a vytáhnout ji, až na konci výpravy, ale to nám bohužel rybářský řád zakazuje!
A co se týče závaží, tedy kamene nebo třeba cihly ve vodě, lze na něj navléci silnou šňůru a po konci lovu ho také vytáhnout! Pak by proti této vychytávce neměl nikdo nic namítat, ani ten největší ochránce přírody …