Rybářský rozcestník

Dá se chytat na slimáky?

Zvláště letos je to aktuální téma. Kam se vrtnu, tam narazím na slimáka a to nejen doma na zahradě, ale také u vody. Přitom jde o suchozemského plže, který je celkem k ničemu. Nemusí ho většina ptáků, ani další volně žijící tvorové ho nemají zařazeného do svého jídelního lístku. A co ryby, ty si slimáka dají pokud jim je nabídnutý?

slimákslimáktloušť-slimákslimácislimákslimáci-otázky

Plži, tedy i slimáci, během roku kladou na vlhká, skrytá místa, pod kameny a hroudy, pod rostlinné zbytky, do trhlin půdy a podobně až 3 mm velká, bělavá, lesklá vajíčka. Ta se pak vyvíjejí v závislosti na prostředí během 3 týdnů až několika měsíců. Problém je, že dokáží přezimovat stejně, jako již vylíhlí slimáci. Jsou aktivní především v noci, ale pokud je pod mrakem a vlhko, najdeme je plazit se a požírat nejen rostliny i přes den.

Plži způsobují značné škody, zvlášť v mírně teplém podzimním období, s dostatkem mlh a rosy, následujícím po vlhkém létě. Nejvíce ohrožují mladé rostlinky, ovšem pochutnají si na kde čím. Ovšem pojďme již k otázce.

Dá se chytat na slimáky?

Ano dá! Jde dokonce o nástrahu, kterou si dopřeje více druhů ryb, jako ryby kaprovité, ale například i úhoři či sumci. Ovšem je tu jeden problém, slimáci špatně drží na háčku. Jde vlastně o měkkýše a to pojmenování jejich druhu hodně sedí. Jejich povrch je opravdu křehký, po narušení se trhá, voda pak zničení schránky slimáků ještě urychluje. Proto jde o nástrahu, kterou je třeba často kontrolovat, asi nejvhodnější je tak chytat na slimáky na plavanou, nebo na položenou ale s feederovým prutem.

Když vynecháme fakt, že jde o slizkou potvoru, kterou nemá nikdo rád a hodně lidí se jí štítí a to včetně některých rybářů, pak jde o levnou nástrahu, na kterou občas zaberou i pěkně velké ryby. Rozhodně doporučuji si vyzkoušet na slimáky chytat. Můžete tak chytit například tlouště, kapra, okouna či úhoře.

TIP: Pokud chcete použít slimáky jako nástrahu, použijte rukavice. Slimáky napichujte v horní části těla, háček veďte podél jejich spodní části, pak ho nasměrujte tak, aby háček vyšel v jeho dolní části. Ihned po nepíchnutí háček se slimákem hoďte do vody a během pár minut zkontrolujte, zda je ještě na háčku, opravdu dlouho na háčku nevydrží. Slimáky lze nastražit i na přívěs háčku, ale ani tam dlouho nezůstane!

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím