Rybářský rozcestník

Dá se chytat na slimáky?

Zvláště letos je to aktuální téma. Kam se vrtnu, tam narazím na slimáka a to nejen doma na zahradě, ale také u vody. Přitom jde o suchozemského plže, který je celkem k ničemu. Nemusí ho většina ptáků, ani další volně žijící tvorové ho nemají zařazeného do svého jídelního lístku. A co ryby, ty si slimáka dají pokud jim je nabídnutý?

slimákslimáktloušť-slimákslimácislimákslimáci-otázky

Plži, tedy i slimáci, během roku kladou na vlhká, skrytá místa, pod kameny a hroudy, pod rostlinné zbytky, do trhlin půdy a podobně až 3 mm velká, bělavá, lesklá vajíčka. Ta se pak vyvíjejí v závislosti na prostředí během 3 týdnů až několika měsíců. Problém je, že dokáží přezimovat stejně, jako již vylíhlí slimáci. Jsou aktivní především v noci, ale pokud je pod mrakem a vlhko, najdeme je plazit se a požírat nejen rostliny i přes den.

Plži způsobují značné škody, zvlášť v mírně teplém podzimním období, s dostatkem mlh a rosy, následujícím po vlhkém létě. Nejvíce ohrožují mladé rostlinky, ovšem pochutnají si na kde čím. Ovšem pojďme již k otázce.

Dá se chytat na slimáky?

Ano dá! Jde dokonce o nástrahu, kterou si dopřeje více druhů ryb, jako ryby kaprovité, ale například i úhoři či sumci. Ovšem je tu jeden problém, slimáci špatně drží na háčku. Jde vlastně o měkkýše a to pojmenování jejich druhu hodně sedí. Jejich povrch je opravdu křehký, po narušení se trhá, voda pak zničení schránky slimáků ještě urychluje. Proto jde o nástrahu, kterou je třeba často kontrolovat, asi nejvhodnější je tak chytat na slimáky na plavanou, nebo na položenou ale s feederovým prutem.

Když vynecháme fakt, že jde o slizkou potvoru, kterou nemá nikdo rád a hodně lidí se jí štítí a to včetně některých rybářů, pak jde o levnou nástrahu, na kterou občas zaberou i pěkně velké ryby. Rozhodně doporučuji si vyzkoušet na slimáky chytat. Můžete tak chytit například tlouště, kapra, okouna či úhoře.

TIP: Pokud chcete použít slimáky jako nástrahu, použijte rukavice. Slimáky napichujte v horní části těla, háček veďte podél jejich spodní části, pak ho nasměrujte tak, aby háček vyšel v jeho dolní části. Ihned po nepíchnutí háček se slimákem hoďte do vody a během pár minut zkontrolujte, zda je ještě na háčku, opravdu dlouho na háčku nevydrží. Slimáky lze nastražit i na přívěs háčku, ale ani tam dlouho nezůstane!

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.