Rybářský rozcestník

Chytání v režimu „NONSTOP“ s feederovým prutem

Co si budeme povídat, žádný člověk nevydrží několik dnů sedět u prutů a nespat. Při klasickém chytání na položenou, se signalizátory záběru, to není problém, to si rybář, sedící u prutů, může přeci jen zdřímnout, ale co když chytáte s feederovými pruty? Jak řešíte situaci, kdy si chcete na chvíli odpočinout od upřeného zírání na špičky prutů? To nemluvím o únavě, sedíme u prutů, nic se zrovna neděje, naše těla nám vypoví službu a na chvíli usneme. Jasně, nemělo by se to stát, ale děje se to.

feeder-elektronicky-hlasic2feeder-elektronicky-hlasic1

Jednoduché řešení je vytáhnout pruty a jít spát, ale to žádný zapálený rybář prahnoucí po nějakém pěkném úlovku většinou neudělá. Já při chytání s feederovými pruty, pokud se tak na ně nemám čas, či chuť soustředit, prostě povolím brzdu a na špičku prutu dám rolničku. Další možností je pak přidat pod prut přídavnou vidličku s hlásičem záběru. Samozřejmě, u jemného lovu na feeder je to nesmysl, ale u chytání větších ryb, nebo dokonce dravců s feederovými pruty je to skvělá vychytávka.

Přídavná vidlička se signalizátorem záběru mě již často zachránila pěkný úlovek, když jsem se zrovna moc nesoustředil….

Tento způsob se mě osvědčil jak při lovu na candáty, tak na úhoře či menší sumce, které také chytám na heavy feederové pruty. S rolničkou či připoslechem si zajistím větší klid na duši, že mě žádný pěkný záběr neuteče, ani když se zrovna zakecám s kamarády nebo si jen prostě, sedíce u prutu, jen tak únavou dáchnu. 🙂

A ještě jedna poznámka, ano, mohu změnit taktiku lovu a chytat na klasické kaprové pruty, ale já prostě feederové pruty miluji a klasické kaprové pruty k vodě již několik let nevozím!

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

NONSTOP revíry 2022

Na nonstop revíry vydává Ministerstvo zemědělství výjimky. Ano, je to tak, Český rybářský svaz nerozhoduje o revírech, na kterých se daný rok může chytat 24 hodin. To je v pravomoci MZe ČR. V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím