Rybářský rozcestník

Vnuci a čtyři dogy

Asi téměř každý rybář má tendenci předat své zkušenosti mladší, nastupující generaci. Mám dvě dcery a s těmi to moc nepřicházelo v úvahu. I když dnes řada dívek a žen již ryby chytá a v rybolovné technice vyniká. Osud mé touhy školitele ovšem vyslyšel, mám dva vnuky. Od útlého mládí jsem se tedy snažil navést je k rybařině.

SČtyřiMalý

U toho staršího jsem celkem uspěl, byl z něj postupně solidní rybařík. Chodíval k vodě často se mnou a já mu vždy půjčil jeden ze svých prutů a vedl jsem ho při prvních krůčcích ke vztahu k přírodě, rybám a rybolovu. Dnes je již absolventem vysoké školy, pokračuje v doktorandském studiu a je výborným sportovcem. Místo rybářských zkoušek se vrhnul na taenkwondo, kde získal postupně mistrovský černý pás a nyní vyniká v crossfitu. Je taky ve věku, kdy s každým mladým mužem cloumají hormony a na ryby mu nezbývá čas. To chápu a věřím, že se někdy později k rybolovu vrátí. Ověřil jsem si, že nic z toho, co jsem ho naučil a předal, nezapomněl.

Druhý vnuk, kterému je nyní 11 let, je těžší případ. Ten sice má již druhým rokem rybářské „ papíry „, ale postihlo ho to, co mnohé jiné děti dnes. Na PC, tabletu i na mobilu je stále ponořen do jiného světa internetu a motá se někde ve virtuálním prostoru her a na YouTube. Platím mu povolenku, ale boj o jeho dušičku zatím prohrávám. Ovšem nevzdávám to a budu pokračovat dokud budu na tomto světě. Tu nádheru uprostřed krásné přírody u vody přece nemůže nějaká virtuální realita nikdy nahradit ! Nebo nemám pravdu ?

V jiném článku jsem již zmínil, že jsem příznivcem malých vod. Když někdy sedím na břehu říčky Blanice i s mladším vnukem a s manželkou, tak jsem šťastný. A ještě více to platí když za námi dorazí i starší vnuk s matkou a jejími čtyřmi psy. To je již hotový rodinný piknik v trávě u vody. Ruch je ovšem značný a v ten moment se toho moc chytit nedá. Ovšem někdy i tak nastane výjimka. Nastal okamžik, kdy si manželka s dcerou hlasitě vyměňovaly čerstvé informace z domova i ze světa a čtyři hladové dogy mi shazovaly pruty z vidliček a viditelně mě chtěly na místě sežrat. Než bych to dopustil, tak jsem se s těmi zuřivými obranáři raději začal dělit o svoji skromnou svačinku – housku s máslem a se salámem. Starší vnuk se usmíval a mladší bloumal na mobilu někde ve svém podivném světě, který pohlcuje duše dnešních dětí. A v tom mumraji přišel záběr! Vytáhnul jsem malého lysce a ti psí zabijáci se hned běželi podívat na toho divného tvora s ploutvemi. Okukovali, očichávali… Najednou kapřík plácnul ocasem, psíci odskočili a bylo vidět, že získali respekt. Ten kapr se jich zřejmě nebál a chtěl se prát. Žádnou rvačku jsem nepřipustil a kapříka rychle vrátil zpět do jeho živlu.

Tak mi přátelé držte palce, abych s tou výchovou nových rybářů byl úspěšný. Jak vidíte, tak lehké to není.

A dotaz na závěr. Všimli jste si někdo na mé fotografii s vnukem u Orlické přehrady té obří ryby, kterou právě chytil na spláveček a žížalku ? Pokud ne, tak se podívejte znovu a pozorněji.

Vratislav Prouza

rybář

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím