Rybářský rozcestník

Víte, kdo jsou čapíci?

K tradičním výlovům rybníků, hlavně v jižních Čechách, patří jako místní kolorit čapíci. Když se odloví rybník, rybáři skončí svoji práci, přijdou na řadu právě čapíci, kteří výlov ryb, z různých důvodů zapomenutých v bahně, dokončí. Správce kdysi zavolal ,,hoří“ a to byl povel pro čapíky. Vrchnost byla k prostému lidu shovívavá a za zřetelné zábavy šlechty se, před jejich očima, chudina plácala v bahně a sbírala nedolovené ryby.

čapíci-úvodníčapíci-rybářičapíci-počapíci-vypuštěno2čapíci-vaření

Prostý lid si tedy mohl se souhlasem vrchnosti zalovit na panském rybníku a při troše šikovnosti si vylepšit jídelníček rybami. Název čapík není dodnes vysvětlený, jak vzniknul. Buď z toho čapnout v blátě nějakou rybu, nebo od toho chodit v blátě jako čáp, vysoko nadzvedávat nohy. Čapíci neměli nic společného s pytláky, kteří byli schopni, pro pár ryb, přizabít baštýře, nebo vypustit rybník a způsobit ohromné škody.

Výlov rybníka….

Čapíci přežili dodnes. Dříve byl výlov rybníka záležitostí čapíků z okolních vesnic, novodobí čapíci díky autům zvládnou za den i několik rybníků a mají lepší výzbroj a výstroj, než samotní rybáři. Po nájezdu dnešních moderních čapíků nezůstane v rybníku ani ryba.

V některých případech čapíci ovšem utřou nos. Rybáři rybník zcela nevypustí a začnou hned napouštět. Jádro plevelných ryb zůstane zachováno a dravé ryby budou mít v příštím roce více potravy. Občas se stane, že se některý rybník musí ,,slovit“ až na bahno, aby se mohl odbahnit, opravit brlení, výpustě atd. Tehdy si přijdou čapíci na své, oblečení jak strašáci do zelí se brouzdají v bahně a hledají ryby, po odlovení všech ryb se táhnou zablácení s pytlem ryb ke břehu.

Zkušenost čapíků z úpravou ryb je značná a někteří připravují ryby už na břehu rybníka, těsně po tom, co je vytáhnou z vody. Tábor čapíků pak připomíná cikánské ležení z minulých století.

Vaření přímo u rybníka…

Většina úlovků jsou většinou plevelné ryby. Čapíci se předhánějí v nakládání bělic, marinované nakyselo frčí nejvíce. Čapíci na jihu Čech pak v místním hostinci pořádají dolovnou, která je přehlídkou specialit z vyčapovaných ryb. Jde o marinované ryby, rybí tlačenky, různé saláty atd.

Čapíkování je jakýsi druh lovecké vášně a stal se z něj, především v jižních Čechách, koníček, podobně třeba, jako houbaření. Skalní čapící si, v době výlovů rybníků, berou dovolenou a jezdí s rybáři od rybníka k rybníku.

Text: Dědek Wassermann, foto: J. Dubec

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….