Rybářský rozcestník

Neznámá výzva

Vyrazil jsem ještě na poslední výpravičku v takové té zimní nostalgii a to na další, pro mě neznámou, vodu Liščí jezero u Chabařovic. Zkusil jsem v jedné rybářské skupině sehnat info o tomhle revíru, ale nikdo o něm nic nevděl. Po telefonické domluvě, že je pár míst volných, jsem vyrazil neznaje informací o revíru a také proto jsem nechal volbu místa až na čas po příjezdu k vodě …

Revír po ránu
melega-clanek3melega-clanek10KrásnýKrásnýBlíží

Uvítal nás majitel, od něhož jsme se dozvěděli, že voda se skládá z jednoho 3 hektarového jezera s 8 místy a menšího 2 hektarového se 4 místy. Kvůli klidu a větším možnostem s výběrem míst pro montáže, jsme se šli podívat na místa na malé vodě. Hned první místo a už jsme věděli, že tam zůstaneme, znáte to, prostě LÁSKA na první pohled. Hned jsem se do této vody zamiloval, voda do L, s krásně zarostlými břehy, pár stromech vyčnívající hluboko nad vodu a 2 uměle vytvořenými ostrůvky.

Vybalili jsme a nahodili do míst, kde se nějaká ta rybí aktivita objevovala. Krmnou taktiku jsem použil jako z předešlé výpravy. Do kbelíku rozdělal CSV medovou kukuřici, CSV halibut pelety 6 mm s řepkou, mletým konopím a pro potlačení vody z kukuřice, zalil lososovým proteinem MRTVOLA. Tuto směs naplnil PVA punčochy a dával je pod háček a do okolí montáže dokobroval vždy po 10 kuličkách. Ještě jsem to netušil, ale tato volba zakrmovaní mě pravděpodobně ochránila před problémem, se kterým se po celou výpravičku potýkal kamarád, který házel podél břehu a místa si ze břehu zakrmil lopatkou.

Má oblíbená sestava na kapry …

První pípání se u kamaráda ozvalo asi po hodině, ale swinger jen poskakal a takto během další hodiny asi 4x. Po vytažení montáže nebyla po boilie ani památka, takto se to ještě před přehozem montáži na noc opakovalo asi 3x a vždy nebyla po kouly ani památka a já vytáhl montáž na panáčka, kde mi zbyla jen popka. Nahodili jsme na noční chytání a při pohledu na zářící hvězdy bylo vidět, že nás čeká opravdu chladná noc.

Blíží se noc …

V noci vše utichlo, klid od drbanců do montáží a utichli i hlásiče z vedlejší větší vody, kde se odpoledne ozývaly každou chvíli a kolegové si museli užívat pěknou rybačku.

Vstával jsem s prvními paprsky světla, abych přehodil pruty. Než jsem došel k prutům, přišla jízda na prut, který jsem měl hozený u větví sklánějících se nad vodou. Po krátké zdolávačce se v bazénku objevila první a vlastně poslední ryba výpravy v podobě lysce s váhou okolo 7-8 kil. S vidinou dalších záběrů jsme s chutí nahodili a doufali, že před večerním odjezdem ještě nějakého kapra zdoláme.

Kapřík ve vaničce

Krásný kapřík, škoda, že jich tentokrát nebylo více!

Kamarád ještě z rána postřehl pár pípanců, ale pruty vytáhl opět bez nástrah pod háčky. Kolem deváté přišel majitel a nám se objasnila záhada, proč nám po pár škubancích zůstávají montáže bez nástrah. U mola vytáhl past, která díky díře byla prázdná a tak jsme se dozvěděli, že ho na revíru trápí sumečci a důkazem toho byla další past, kterou vytáhl u dalšího místa, kde bylo lapeno pomalu 15 kilo této nepříjemné ryby.

Trumeni v pasti …

Výzva se tomuto problémů postavit čelem byla silná, tak jsme si výpravu prodloužili do dalšího dne. Poněvadž jsem se s tak velkou invazí sumečka setkal poprvé, zavolal jsem si o rady svému učiteli Honzovi Slaninovi a po poradě nasadil Pop Up a na druhý prut panáčka z Pop Up Mrtvola a 20 mm novinkou Slunečnice. Záběry nepřicházely a opět s pohledem na čistou oblohu jsme očekávali další studenou noc.

Montáž na odrazení trumenů …

Ráno jsem opět vstal s prvními paprsky a že ještě montáže zkusím před odjezdem přehodit, který jsme po vymrzlé noci naplánovali už na 10:00. Vytáhl jsem montáž s popkou, která byla netknutá a z panáčka zbyla popka a z 20 mm slunečnice zbyl jen takový pahejlek. Před desátou jsme zabalili a šli jsme si dát řeč ještě s klukama, co seděli na větší vodě a slyšeli jsme od nich dost jízd. Tak jsme se dozvěděli , že velká voda má mnoho ryb a 80 jeseterů od 70 do 110 a malá voda je s menším počtem ryb, ale větších rozměrů a bez jeseterů. Popovídali jsme si ještě s majitelem, který se bál, že nás už neuvidí, protože jsme za den a půl vytáhli jen jednoho lysce a trápili se se sumečkama. Ale řekl jsem mu, že ba naopak, počasí ještě moc na aktivitě ryb nepřeje a malou vodu jsem si zamiloval a kaprařina je taky o výzvách a jen co budu mít čas, se na vodu vrátím a už vybaven tak, abych se mohl s takovou výzvou poprat.

Mrazivá noc …

Mrzlo …

Neměl jsem v plánu ani o této výpravě psát, ale navštěvuji jak svazové vody, tak i soukromé revíry, kde na soukromé vodě mám cca 25 % výprav a zbytek cestuji po svazových vodách. Dokážou mě vytočit názory, že na soukromém revíru dokáže vytáhnout rybu každý. Buď takový pisálek nikdy na soukromé vodě nebyl a nebo byl na vodě jako je větší Liščí jezero a měl by pochopit, že taková voda s mnoha rybami a jesetery je spíše rekreačním rybařením pro lidi, kteří si chtějí zachytat a nehoní se za výzvami. Není rybář jako rybář a tak to platí i o revírech soukromých …Každý jsme jiný a máme jiné pohledy na rybaření, prostě někdo chce chytat množství , vybere si „kaprodrom“, kdo hledá výzvy bude hledat těžké vody. Tak si takové trapné poznámky nechte pro sebe nebo vyražte na těžkou soukromou vodu, kterých je u nás desítky jako jsou desítky „kaprodromů“ a můžete si „lehkost“ rybaření na soukromé vodě vyzkoušet…

Krásný pohled na revír i s molem

Závěrem můžu Liščí jezero doporučit jak rekreačním rybářům, kde si na větší vodě parádně zachytají, tak rybářům hledající výzvy v podobě malé vody, kde obě vody mají kapitální kapry a revír je určen i sumcařům. Pěkná lovná místa, parádní cena chytání, sprcha a splachovací záchod v domku správce a hlavně skvělý přístup majitele v podobě velebení revíru, čipovaní ryb, boje proti sumečkům a ví co lidé chtějí a očekávají a snaží se jim vše poskytnout.

Za CT FUN CSV Michal „Vochomůrka“ Melaga

Nejčtenější články

Výměnný obchod s kosem

Už jsem zažil u vody kdejaká zvláštní setkání, ale tento zážitek s „taťkou“ kosem si tedy opravdu nemohu nechat pro sebe. 🙂 Stalo se to poměrně nedávno na mé jednodenní rybářské výpravě na Rozkoši…

Chytání amurů na listy salátu, či jinou zeleninu

Amur je ryba někdy tuze vybíravá, jindy nám přijde naopak na nástrahu, kterou jsme vnadili na úplně jinou rybu. Asi nejčastěji se amuři chytají na kukuřici, kousky ovoce, či střídku chleba. Často však zaznamenáme úspěch při cíleném lovu amurů, pokud jim zkusíme nabídnout něco od zeleniny, například tužší listy hlávkového salátu, kedlubny, syrové či spařené zelné listy apod.

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím