Rybářský rozcestník

Moje nové skládací křeslo do kempu a na ryby

8.11.2019 •

Moje rybářské křeslo mi minulý rok dosloužilo a musím říct, že jsem byl za to i docela rád, protože nebylo zrovna moc pohodlné a bolely mě z něj po delším sezení jak záda, tak spodní část stehen, do kterých mi tlačila přední trubka sedáku. Proto jsem si řekl, že bude čas pořídit nové a to takové, které bych využil nejen na rybách, ale i jako kempinkové křeslo, když jedeme se ženou na výlet, nebo dovolenou.

kempinkové

Výběr křesla nejen na ryby a moje požadavky

Začal jsem prvotně pátrat po rybářských židlích a křeslech, ale přišlo mi, že jsou oproti těm kempinkovým dost drahá při podobném provedení. Nakonec jsem trochu víc prohledal kempinkové skládací židle a musím říct, že jsem byl z výběru nadšený- pokud budete někdo křeslo shánět, tak opravdu doporučuji nehledat mezi rybářským vybavením, ale spíše kempinkovým nábytkem. Určitě jsem chtěl křeslo, které bude kompletně nastavitelné a bude u něj i možnost změny délky nohou tak, aby se dalo pohodlně sedět i v různě křivém terénu. Nakonec jsem si objednal kempinkovou židli RS, která vypadala, že by měla splnit všechny moje požadavky.

Jak se nakonec rybářská a kempinková židle osvědčila?

Balíček konečně dorazil a já jsem se mohl radovat- napřed mě sice smích poněkud přešel, když jsem viděl balení židle- čekal jsem, že přijde v nějaké krabici, ale byla jen tak zabalená ve fólii. Naštěstí ji i přesto dopravce nijak neponičil a já ji vyrazil hned druhý den vyzkoušet k vodě. Musím říct, že taková kempinková židle je prostě blaho pro moje tělo a já si v ní tetelím jako v křesle u televize. Takovou třešničkou na dortu jsou hřejivé polštářky, které jsem si dokoupil za pár korun- hřejí sice asi jen hodinu a pak se musí vyměnit za jiné, ale jinak je to naprosto perfektní věc.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.