Rybářský rozcestník

Rdes hřebenitý (Potamogeton pectinatus)

Tento druh rdesu byl donedávna řazen do skupiny tzv. úzkolistých rdestů. Vzhledem k tomu, že se od nich v mnoha detailech dost odlišuje a to i geneticky, proto je v poslední době řazen do samostatného rodu Stuckenia (rdestík), který v současnosti čítá 7 druhů (u nás roste pouze tento jediný).

Název latinsky

Potamogeton pectinatus

Jiný název

červenavec hrebenatý

Rozpoznávací znaky

Má jednoleté oblé lodyhy v horní části bohatě větvené, zejména ve vrcholových partiích zprohýbané, dlouhé až 2 metry, kromě oddenků tvořící v substrátu i přezimující hlízky. Listy má ponořené, přisedlé, niťovité až úzce čárkovité, dlouhé, 2 až 3 cm, široké až 3 cm, na vrcholu zašpičatělé, s podélnými žilkami. Klasy válcovité, z nich vyrůstají početné květy. Květy čtyřčetné, okvětní lístky světle hnědé až zelenavě hnědé.

Výskyt

V Česku se vyskytuje poměrně dost hojně, zejména v teplejších oblastech. Méně roste, ve výše položených oblastech, na horách plně chybí.

Obecně

U nás jeden z nejběžnějších druhů rdestů. Je to vodní rostlina s vytrvalými oddenky a většinou jednoletými mohutnějšími lodyhami. Roste v zatopených pískovnách, na sádkách, ale i v mrtvých ramenech řek, velmi často i ve vodě tekoucí, nejvíce ve středních a dolních tocích řek a potoků.

Jeho výskyt indikuje špinavou vodu, hlavně městské splašky.

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.