Rybářský rozcestník

Pšeničná mouka – nejen skvělé pojivo do krmných směsí

Pšeničná mouka se používá především jako pojivo do zakrmovacích směsí. Přidává se hlavně do návnad určených pro chytání ve vyšším vodním sloupci, tedy na hloubkách a to především proto, aby se krmení rozpadlo pomalu až na dně a ne cestou kdy propadá vodním sloupcem.

flour-pšeničná

V některých zdrojích se uvádí, že při míchání krmných směsí využíváme pšeničné mouky maximálně 5 % v poměru s ostatními surovinami. Já mouku přidávám do krmení hojně, hlavně tehdy, pokud chci aby krmení opravdu hodně lepilo. Ovšem pšeničnou mouku můžeme využít i jinak. Například do vnadících těst nebo obalovacích past. Občas bývá také součást receptur na výrobu pelet nebo boilies. Různé recepty a návody na výrobu všeho dobrého pro ryby najdete zde: Receptury (návody) rybářských nástrah a návnad, rady a tipy.

A mimochodem víte, co je vlastně mouka? Mouka jako taková je vlastně rozmělněná vnitřní část obilného zrna s podílem otrubnatých částic. Tak definici máme za sebou. 🙂 Ovšem při využití mouky, námi rybáři, by jsme měli vědět ještě jednu drobnost o mouce. Jak se dělí podle její struktury a kdy využít mouku hladkou a kdy naopak tu hrubou…

Jakou hrubost mouky tedy vlastně použít?

Jak kdy. V některých receptůrách využíváme hladkou pšeničnou mouku, v jiných naopak hrubou. V Česku se běžně prodává pšeničná mouka ve čtyřech druzích rozlišených podle tloušťky zrn:

  • hladká
  • polohrubá
  • hrubá
  • krupice (nejhrubší zrnitost!).

Napište nám do chatu pod článkem, jak vy využíváte pšeničnou mouku při přípravě různých dobrot pro ryby. Rádi se poučíme nejen my, ale i naši ostatní čtenáři.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím