Rybářský rozcestník

Pšeničná mouka – nejen skvělé pojivo do krmných směsí

Pšeničná mouka se používá především jako pojivo do zakrmovacích směsí. Přidává se hlavně do návnad určených pro chytání ve vyšším vodním sloupci, tedy na hloubkách a to především proto, aby se krmení rozpadlo pomalu až na dně a ne cestou kdy propadá vodním sloupcem.

flour-pšeničná

V některých zdrojích se uvádí, že při míchání krmných směsí využíváme pšeničné mouky maximálně 5 % v poměru s ostatními surovinami. Já mouku přidávám do krmení hojně, hlavně tehdy, pokud chci aby krmení opravdu hodně lepilo. Ovšem pšeničnou mouku můžeme využít i jinak. Například do vnadících těst nebo obalovacích past. Občas bývá také součást receptur na výrobu pelet nebo boilies. Různé recepty a návody na výrobu všeho dobrého pro ryby najdete zde: Receptury (návody) rybářských nástrah a návnad, rady a tipy.

A mimochodem víte, co je vlastně mouka? Mouka jako taková je vlastně rozmělněná vnitřní část obilného zrna s podílem otrubnatých částic. Tak definici máme za sebou. 🙂 Ovšem při využití mouky, námi rybáři, by jsme měli vědět ještě jednu drobnost o mouce. Jak se dělí podle její struktury a kdy využít mouku hladkou a kdy naopak tu hrubou…

Jakou hrubost mouky tedy vlastně použít?

Jak kdy. V některých receptůrách využíváme hladkou pšeničnou mouku, v jiných naopak hrubou. V Česku se běžně prodává pšeničná mouka ve čtyřech druzích rozlišených podle tloušťky zrn:

  • hladká
  • polohrubá
  • hrubá
  • krupice (nejhrubší zrnitost!).

Napište nám do chatu pod článkem, jak vy využíváte pšeničnou mouku při přípravě různých dobrot pro ryby. Rádi se poučíme nejen my, ale i naši ostatní čtenáři.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Zimní rybářské vybavení pro komfortní rybolov

Ženete se za kapitálními úlovky, nebo máte ambice chytit nejvýše rýmu, ale zrelaxovat se přitom v klidu přírody? Zimní rybaření má svoje nezaměnitelné kouzlo – čistá voda, ticho a jasný svit slunce odrážející se ve třpytu ledových krystalů. A pokud se důkladně vybavíte a obléknete, nemusíte chytit ani onu příslovečnou rýmu. Poradíme vám, co s sebou i na sebe.

Tinktura z koňského kaštanu

Kaštan koňský nebo také jírovec maďal a jeho plody bývají díky velkému obsahu bezpečných přírodních látek, jako jsou flavonoidy a glykosidy součástí mnoha mastí, které mají příznivé účinky na žilní a lymfatický systém. Zkuste si vyrobit domácí tinkturu ze zralých a čerstvých kaštanů, která pomáhá při otokách, křečových žílách, pocitu těžkých nohou.

Rybářský ples v Rožmitále pod Třemšínem

Český rybářský svaz, místní organizace Rožmitál pod Třemšínem zve na tradiční Rybářský ples. Koná se 12. listopadu od 20 hodin v rožmitálském společenském centru. K tanci a poslechu bude hrát skupina Sekvence. Připravena bude bohatá rybí a zvěřinová tombola.