Rybářský rozcestník

Krmítkové směsi

V rybářských potřebách si dnes můžeme vybrat z desítek, ba stovek, směsí určených pro lov na plavanou, či položenou a to především kaprovitých ryb. Výrobci se předhánějí nejen v jejich různorodosti složení surovin, ale také v barevných variantách a dalších vlastnostech. Dá se koupit směs do ledové vody, nebo naopak směs pro letní měsíce, směs do vody proudné apod … Také se vyrábějí směsi vhodné pro chytání cíleně zvolených druhů ryb, tedy směsi na plotičky a cejny, směsi pro kapry …

Krmítkové směsi na kapry
SuperCarpes

Pokud si v obchodě vybíráme již hotovou, namíchanou směs, na obalu určitě najdeme nejen pro jaký druh vody a jaké ryby je ta či ona směs určená, ale také návod na použití. Obecně se dá říci, že krmítkové směsi můžeme využít buď do krmítek, nebo také na zakrmení lovného místa. Vhodné jsou také jako jedna ze složek při vlastním míchání krmné směsi. Pak je vhodné si vždy namíchat základ krmení, do kterého se pak zamíchá vybraná krmná směs podle druhu ryb, které chcete chytat a také podle revíru, kde budeme zrovna chytat. Tedy například zda jde o údolní nádrž, nebo jen o malý vesnický rybník, nebo jestli budeme chytat v proudu na řece, nebo jen někde v zátoce v klidné, téměř stojaté vodě.

Příklad namíchání základu:

  • 1 kg TTX (kukuřičné placky)
  • 1 l vody (nejlépe s řeky, co se bude chytat)
  • 10 cl sladké tekuté kukuřice
  • 5 cl tekutého anýzu
  • další atraktory (dáváme do vody!)
  • další suché směsi dle ročního období a typu vody

Namočíme kukuřičnou placku, zalijeme ji asi 1 l vody, promícháme, přidáme sladkou tekutou kukuřici a anýz, opět promícháme a necháme 1 hodinu stát. Po hodině přidáme tak 2 dcl vody, promícháme a necháme dalších 30 minut stát.

Do tohoto základu pak postupně přimícháváme různé suché směsi dle ročního období a typu vody, také podle toho, jaký druh ryb chceme cíleně lovit, necháme dalších 30 minut stát, pak směsku přesijeme přes síto, abychom krmení provzdušnili (hrubé kousky nevyhazujeme, ale nakonec ze sítka vysypeme do krmení). Do tekoucích vod ještě zamícháme 2 až 3 hrsti jílovité půdy, na stojaté vody hlínu nepřidáváme.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.