Rybářský rozcestník

Hvězdoš háčkatý (Callitriche hamulata)

Důležitá vodní rostlina, na kterou je vázána řada vodních živočichů. Rybám pak poskytuje úkryt. Při větším znečištění mizí, proto se dá považovat za indikátor vod čistých.

Název latinsky

Callitriche hamulata

Rozpoznávací znaky

Má tenké, větvené lodyhy, listy má úzké až vejčité, světle zelené, čárkovité dlouhé do 24 mm, ukončené klešťovitě zakřivenými špičkami. Terestické formy a jejich plovoucí růžice mají listy silnější, lžícovité dlouhé jen asi 14 mm.

Výskyt

Najdeme ho v tekoucích vodách řek, kanálů, potoků, ale i ve vodách stojatých, či v klidných ramenech řek.

Obecně

Jde o vytrvalou bylinu rostoucí pod vodou. Má dlouhé lodyhy tvořící trsy, ve kterých nachází útočiště nejen bentické organiszmy, ale také ryby. Roste nejen v klidné, ale i divočejší vodě. Kvete pod vodou. Velikost a tvar listů hvězdoše je závislá na hloubce a stavu vody, také na množství vody, která proteče korytem.

Nejčtenější články

Ryba v české kuchyni – 7. díl

Během 18 století začínají některé rybníky mizet, majitelé je začali přeměňovat na louky, pastviny a pole. Příčinou byla především produkce sena, potom brambor a dalších plodin. Ve velkém se začínal chovat skot, seno bylo rovněž potřeba pro koně. Nezanedbatelná byla i produkce hnoje, která chovaná zvířata produkovala, používal se na hnojení polí. V roce 1791 na Českokrumlovsku vyšlo nařízení, že na každém panství se má vypustit několik rybníků a přeměnit v louky a  pole…

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.