Rybářský rozcestník

Aby rybáři v budoucnu měli kde chytat, musí bojovat za udržení stávajících vodních ploch a kupovat i nové

Středočeši to berou opravdu vážně, proto Středočeský územní svaz od 1. 1. 2019 zřídil Fond na nákup vodních ploch, jehož transparentní účet je 115–8444200237/0100. Tyto kroky byly učiněny v souladu s usnesením krajské konference SÚS ze dne 22. 9. 2018. Hlavním cílem zřízení fondu je rozvoj společného rybolovu, nákup nových vodních ploch pro společný rybolov, ale i udržení stávajících revírů. Z fondu může být poskytnuta i výpomoc MO k zakoupení nových revírů, nebo udržení těch stávajících.

Do fondu mohou darovat finanční prostředky jak fyzické a právnické osoby, tak i obchodní společnosti, dále pak formou příspěvku i MO, kterým na tento příspěvek bude vydáno při HV potvrzení pro zaúčtování přispěné částky.

„Věřím v solidaritu středočeských rybářů a místních organizací, že společně vytvoříme silný fond, abychom byli připraveni z něj nejen finančně pomoci udržet stávající vodních plochy, ale i zakoupit i nové, které se na trhu objeví,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner.

SÚS bude do fondu každoročně odvádět v souladu se statutem fondu částku 50 Kč ze svého podílu na členském příspěvku za každého dospělého člena v SÚS, a to vždy z hospodářského výsledku uplynulého roku. To znamená, že při současném počtu 34 022 dospělých členů bude tato částka za rok 2018 činit 1 701 100 Kč. Tyto prostředky bude SÚS do fondu převádět každoročně nejdéle do konce měsíce března. První vklad tak SÚS provede do 31.3. 2019, v již zmiňované výši.

Vzhledem k dnešní době, nabídkám na nákup nových vodních ploch a jejich cenám, je jisté, že v této věci máme ekonomickou sílu pouze jako celek.

„Jsem přesvědčený, že k příspěvku SÚS jsme schopni od dárců každoročně vybrat další milion korun. Pak bychom postupně získali prostředky, které mají smysl a velký potenciál,“ říká Dušan Hýbner a jeho domovská organizace v Bělé pod Bezdězem jde příkladem. „Tento měsíc jsme schválili každoroční příspěvek do fondu v částce 40 kč za každého svého dospělého člena, což činí přibližně 12 000 korun. Nás tato částka nepoloží, a ani nijak výrazně neovlivní ekonomiku naší MO, a přitom, pokud se přidá více MO, to může pro nás všechny znamenat moc,“ dodává předseda SÚS.

Transparentní účet je již zveřejně na webu SÚS, najdete ho vpravo i s aktuální částkou.

Nestačí jen zarybňovat, násady musíme mít také kam dávat, zrovna tak jako nestačí jen naše děti a mládež teoreticky vzdělávat, vždyť nejvíce zkušeností získají přímo u vody. Voda, rybníky, řeky, potoky, to je naše rybářské zlato, bez vody nejsme nic.

Proto jsme v posledních letech koupili Stržený, pískovnu u Poděbrad, Dvorce, dlouhodobě si pronajali Smilovice a v těchto aktivitách hodláme nadále pokračovat. Proto přicházíme se společným fondem za vámi a věříme, že je to jedna z cest, jak být konkurenceschopní, a jak lze rozšiřovat nabídku vodních ploch pro všechny naše rybáře.

Děkujeme, že se přidáte.

SÚS

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.