Rybářský rozcestník

Sumec kanibal, aneb čím vším sumci nepohrdnou. Mohou napadnout i člověka?

Kanibalismus u sumců je přirozeným jevem a setkáme se s ním všude, nejen tam, kde je moc přemnožený a má málo potravy. Pokud hájí své teritorium, klidně vystartuje po stejně velkém jedinci, který nepatří mezi jeho nejbližší rodinu. Jde o teritoriální chování. Ovšem cizí jedinci svého druhu nejsou jeho hlavní potravou. Kromě menších ryb nepohrdne ani hlodavci, menšími ptáky apod. Může si ale sumec udělat zálusk i na člověka?

Sumec velký

Sumec se živí především rybami, často ale nepohrdne ani hlodavci či jinými savci, či ptáky. Nejvíce žravý je asi na jaře a v průběhu léta. A co sumec a kanibalismus? Pojídá s oblibou jiné sumce? Starší literatura tvrdila, že sumci nejsou kanibalové, ba naopak, snesou i stejně velké jedince v sousedství. Nejen v knihách, ale i na internetu najdeme mnoho článků, jak těch, co tvrdí, že sumec vlastně kanibal není, tak těch, co toto tvrzení vyvracejí. Dokonce jsem narazil na článek človíčka, co chytá sumce v Itálii a jeho nejoblíbenější nástrahou na sumce je právě menší sumec o velikosti mezi 30 až 50 cm. Vzhledem k tomu, že má několik trofejí právě na sumčí nástrahu, z toho vyplývá, že sumec si klidně dá druhého sumce k snědku.

Asi stojí za to zhlédnou video, na které jsem před časem narazil na You Tube, kdy mladý klouček chytil sumce, po kterém mu při jeho zdolávání vyjel daleko větší kus! Toto video dokazuje, že napadení menšího sumce větším je možné.

Další článek, který mě zaujal, je ze starých německých novin, kdy novináři tvrdili, že sumci v Německu jsou tak velcí, že se pustí i do labutí a dokonce napadli i člověka! „Útoky obřích sumců jsou hrozivé a nepříjemné. V bezpečí před nimi nejsou ani kachny nebo labutě!“ uvedl deník Die Welt. „Rybáři z Horního Bavorska viděli, jak jeden 2,5 metrový exemplář z řeky Isen sežral mladou labuť, kterou si stáhl pod hladinu“.

Alarmující jsou pak také zvěsti, že gigantičtí sumci jsou schopni zaútočit i na lidi. V roce 2008 v berlínském Schlachtensee údajně sumec napadl několik plavců. „Byli jsme ve vodě a plavali jen tak volně kolem, najednou mě to kouslo do nohy. Cítila jsem ostré zuby. Tak jsem odplavala pryč a začalo to hned krvácet,“ svěřila tehdy německým médiím jedna z obětí Katharina Saxeová.

Tak nevím. Viděl jsem dokument v televizi, kdy se jeden expert na ryby snažil dokázat, že napadení člověka sumcem je nesmysl. Nechám na každém z vás, aby si udělal svůj názor, ovšem víme, že byly chyceny kusy velké více jak 2,5 metru o váze hodně přes 100 kg a takoví jedinci by asi dokázali zaútočit na kde co. Ovšem sumec je v podstatě plachý tvor a tak si neumím představit, že by bezdůvodně napadl člověka, snad jen v případě, že by se bál o svůj život. Nebo že by dokázal tak urputně hájit své teritorium?

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.