Rybářský rozcestník

Práce s mládeží, sportovci a handicapovanými musí být výkladní skříní ČRS

Významnou částí § 2 platných stanov ČRS nazvaného Poslání svazu a předmět hlavní činnosti je v něm zakotvená oblast práce s mládeží, rybářského sportu a podpory handicapovaných rybářů. Tyto oblasti považuji za pomyslnou výkladní skříň ČRS . Právě na nich je třeba stavět propagaci našeho spolku a budovat u veřejnosti obecné povědomí o celospolečenské prospěšnosti naší práce. Poctivou prací v této oblasti a vstřícností vůči rybářské i nerybářské veřejnosti připravujeme podmínky pro budoucnost svazu.

Dlouhodobě byla práce s mládeží směřována k dovednostním soutěžím s obrovskou tradicí (Zlatá udice, Rybolovná technika), které nám v konečném důsledku sice přináší uznání, ale jsou pomyslným vrcholem přípravy nových mladých rybářů. Jako takové je třeba je vnímat a nadále podporovat.  Nejsou ale masovým zdrojem nových zájemců o rybaření. Tím je vždy především poctivá práce mnoha dobrovolných vedoucích rybářských kroužků při místních organizacích a jejich náborová činnost.

Rybaření je koníček, který umí oslovit děti zejména v těsně předškolním a školním věku. To je doba, kdy se rády učí, jsou zvídavé a dobře přijímají informace. A lov ryb je vždy plný překvapení, nových poznání, výzev a soupeření. Právě tyto atributy musíme cíleně a s maximálním úsilím využívat pro hledání nových rybářů. Na těchto základech v mém domovském územním svazu vznikl dnes již plně prověřený a úspěšný náborový projekt pro předškolní a školní mládež „Ve vodě nežijí jen vodníci“. Zapojuje se do něj stále více místních organizací a ze statistik ÚS je zřejmé, že padl na úrodnou půdu a členů v dětském a mládežnickém věku nám utěšeně přibývá. Tento způsob náboru nenabízí dětem prostý obchod typu „když budeš chodit do kroužku, dostaneš odměnu (např. povolenku zdarma)“, ale plnohodnotně dětem ukazuje, co jim může rybaření dát a co mohou sami, s kamarády, nebo rodiči a známými u vody všechno zažít včetně toho, že spolu s těmito zážitky mají také odpovědnost za to, jaké si vytvoří pro ně podmínky. Dnes to jsou děti v našich kroužcích, za 20 let to budou funkcionáři našich MO, ÚS, Rady a svaz bude takový, jaké si vychováme své nástupce. Obdobný program, jako jsou „Vodníci“ je třeba realizovat i ve vztahu k volnočasovým aktivitám celých rodin.

S nárůstem počtu dětí v rybářských kroužcích se na nás valí potřeba dostatečného počtu kvalifikovaných a zapálených vedoucích. Těm musíme poskytnou maximální podporu v oblasti potřebného vzdělání (kurzy pro vedoucí kroužků a letních táborů, základy zdravovědy …), vybavit je moderními propagačními a výukovými materiály vzešlými především z jejich potřeb a připomínek, realizovat pro ně vzájemná setkání pro výměnu informací a zkušeností, vytvářet motivační programy (soutěže o nej kroužek, nej vedoucí) s cílovou prémií. Většinu těchto řešení mám odzkoušených ze Středočeského územního svazu a fungují.

Rybářský sport může rozvoji rybaření výrazně pomoci, ale také může být příčinou svárů. Proč? Příčinou je dlouhodobá neschopnost prodat před rybářskou i občanskou veřejností jeho přínos pro vývoj rybářských technik, opatření k ochraně ryb a propagaci sportovních výsledků. Jednotlivé disciplíny mnohdy naráží na zastaralou legislativu (dočasné přechovávání lovených ryb nad rámec zákona, cílený lov hájených druhů …). Tyto formální překážky je třeba co nejrychleji odstranit. Na vývoj rybolovných technik je třeba pružně reagovat. Svoji životaschopnost a oprávněnost vzniku prokazuje poslední dva roky nová sekce položená při SÚS, která by měla co nejdříve vzniknout na celosvazové úrovni a umožnit našim rybářům reprezentovat naší zemi na oficiálním mistrovství světa.

Při projednávání připomínek a návrhů sportovních odborů v Radě ČRS chybí přímý pohled sportovců. Je třeba, aby měli svého stálého zástupce mezi členy Rady. I když se nakonec v letošním roce podařilo schválit tzv. „Kodex reprezentanta ČRS“, stále považuji vztah mezi ČRS a sportovci ze nedořešený a budu důsledně prosazovat jednoznačné a oboustranně vyrovnané nastavení vzájemných vztahů. Reprezentant musí být reprezentantem na všech úrovních (od MO po ČRS) a ČRS musí být jeho rovnocenným partnerem. Je třeba vést rybářské sportovce k hrdosti na příslušnost ke skupině, kterou reprezentují a umožnit jim se s ní identifikovat a zároveň odlišit od ostatních na první pohled (jednotné oblečení –dresy).

Mám rád rčení „V rybařině platí pouze jeden handicap, když ryby neberou.“ Bylo by to krásné, kdyby to tak bylo. Protože není, je na nás, abychom našim kolegům rybářům s handicapem dokázali pomoct věnovat se této zálibě i s jejich omezeními. Celoplošně budu prosazovat tipování, realizaci a přehlednou a dostupnou evidenci míst vhodných k lovu ryb pro handicapované. V SÚS jich máme již několik desítek a jsou velmi oblíbená. S tím souvisí i budování specializovaných revírů pro tyto rybáře jako třeba v našich Kladrubech. Na tamním revíru s bezbariérovým přístupem pro všechny pořádá naše specializovaná MO handicapovaných velmi úspěšně i spoustu soutěží a náborových akcí včetně akcí pro děti. I naši handicapovaní sportovci jsou aktivní a velmi úspěšní a do budoucna si zaslouží maximální podporu ze strany ČRS. Za svoji vůli, odhodlání a chuť rybařit si určitě zaslouží i malou ekonomickou pomoc ve formě zvýhodněné povolenky.

Tyto tři oblasti činnosti rybářů lze velmi dobře využít pro vedlejší financování naší činnosti. Je třeba pro ně zajišťovat v maximálním rozsahu veřejnou prezentaci, umisťovat články do tisku, snažit se prosadit na televizní obrazovky, využívat webový prostor a sociální sítě … Stále platí „O kom se neví, jako by nebyl!“. To je cesta, která vytváří relevantní nabídku pro případné sponzory a podporu této neziskové části naší činnosti včetně celospolečenského uznání rybářů. Pak budeme stále zajímavějším partnerem i pro orgány státní správy v čele s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem životního prostředí, jejichž pozornost a přízeň si určitě už dnes zasloužíme a budeme mít lepší vyjednávací pozici pro realizaci dotačních programů. Ty jsou velmi významné i na úrovni krajů, měst a obcí a tak chci realizovat ucelený program podpory pro zpracovávání dokumentace a čerpání dotací. Těžko lze chtít od každé MO, aby měla na tuto problematiku odborníka, ale můžeme chtít od sekretariátů Rady a územních svazů, aby jim dokázaly poskytnout včas kvalifikovanou pomoc.

říjen 2018

Dušan Hýbner

kandidát na předsedu ČRS

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….