Rybářský rozcestník

MČR hendikepovaných rybářů v plavané – je znám král!

Hendikepovaní plavačkáři už mají nového krále Středočecha Kozlovského, gratulujeme! Velké díky všem závodníkům, hlavně velký respekt co zvládnou. Také velké díky všem pořadatelům z Kladrub.

Vážení přátelé cechu rybářského,

Ve dnech 5. – 7. května 2017 se konalo Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí handicapovaných rybářů v plavané na řece Jizeře v Mladé Boleslavi. Závodu se účastnilo celkem devatenáct handicapovaných rybářů, z nichž většina měla k dispozici své asistenty, kteří jim byli k dispozici jak při závodech samotných, tak po celé tři dny trvání mistrovství. Startovní pole tvořilo jedenáct závodníků ze Středočeského územního svazu, šest závodníků z ostatních územních svazů ČR a dva závodníci z Polska.
Organizátoři ČRS MO Kladruby přijeli již ve čtvrtek do bezvadně připraveného Kempu Pohádka v Bělé pod Bezdězem a počali s přípravami zázemí pro účastníky závodu. Součástí příprav bylo také vytyčení závodních sektorů na závodním úseku, který pro nás vzorně připravili členové místní rybářské organizace Mladá Boleslav. Její hospodář a zároveň předseda odboru plavané ČRS, pan Radek Zahrádka, nám výrazně pomáhal s organizací, zapůjčil nám stan, zahradní sety a byl hlavním rozhodčím závodu.
Páteční den 7. květen byl ve znamení povinných tréninků, kdy si všichni závodníci vyzkoušeli místní vodu a na základě svých zkušeností volili taktiku na nadcházející závodní dny. K večeru se všichni sešli na terase kempu Pohádka, kde proběhlo slavnostní zahájení Mistrovství republiky, které vedli hlavní organizátoři závodu Jan Porhansl a Tomáš Kučera. Zahájení se zúčastnil člen Rady Českého rybářského svazu a předseda Středočeského územního svazu pan Dušan Hýbner, který svou řečí závodníky motivoval a popřál jim hodně štěstí. Na zahájení byl také přítomen předseda místní organizace Mladá Boleslav p. Jan Bačina, její hospodář p. Zahrádka a zástupce jednoho z hlavních sponzorů pan Marek Odložilík ze společnosti Timár CZ. Po večeři závodníci losovali svá lovná místa a sektory pro první den závodu a vymýšleli tu nejlepší strategii, jakým způsobem budou 1. závodní den lovit. Vydali se ke svým chatkám, kde počala alchymie míchání krmení a příprava rybářského náčiní, kde volili mezi způsobem lovu „na děličku“, která u handicapovaných rybářů dosahuje maximální délky 11,5 m, či na „odhoz“, kde používají několik variant prutů a připravují nejrůznější sestavy návazců.
V sobotu po vydatné snídani se závodníci, asistenti a organizátoři rozjeli na závodní úsek na Krásné louce v Mladé Boleslavi, která byla místem konání závodu. Program závodu byl dle Závodního a Soutěžního řádu po oba dny stejný. Po vstupu závodníků do vylosovaných sektorů počala jejich dvouhodinová příprava, během které proběhla kontrola použitého krmení hlavním rozhodčím a jeho asistenty. Deset minut před závodem bylo signálem ze startovací pistole zahájeno hlavní vnadění a poté již započal tříhodinový závodní maraton. Vzhledem k bohaté osádce revíru se v průběhu závodu nachytalo velké množství a mnoho druhů bílé ryby, které bylo ihned po ukončení závodu pod dozorem hlavního rozhodčího a jeho asistentů jednotlivým závodníkům váženo a na základě množství a místa v sektoru bylo posléze sestaveno výherní pořadí.
V sobotním závodě vyhrál s necelými dvanácti kilogramy nachytané ryby západočech Jiří Havel, nedělní klání bylo na úlovky ještě bohatší a s patnácti kilogramy v něm zvítězil středočeský Radim Kozlovský. Nedělní závod přinesl i jednu raritu, kdy se dvěma závodníkům, Bohumilovi Sedláčkovi a Otovi Petráčkovi, podařilo na gram chytit stejnou váhu ryby (11 150 g). V sobotu večer pořadatelé vyhlásili a poháry odměnili nejlepší tři z prvního dne závodu a opět se hodovalo pod taktovkou kuchaře Stanislava Komendy z Restaurace U Piškota, který bravurním způsobem uspokojoval se svým týmem po celé čtyři dny gastronomické potřeby všech zúčastněných. Po ukončení dvoudenního závodu pořadatelé vyhodnotili dosažené výsledky a přímo na závodním úseku vyhlásili vítěze Mistrovství České republiky handicapovaných rybářů v plavané.
Mistrem republiky pro rok 2017 se s celkovým počtem 26 040 CIPS (g), stal kladrubský Radim Kozlovský ze Středočeského územního svazu, druhé místo vybojoval Emanuel Vyhlídal z Hradce Králové a třetí skončil Jiří Havel ze západočeské Plzně. Organizátoři spolu se sponzory v letošním roce odměnili hodnotnými cenami všechny zúčastněné! Všech devatenáct závodníků bylo ohodnoceno hodnotnými cenami od německé společnosti SAENGER, se specializací pro plavanou MS Range, zastoupenou panem Davidem Kolouškem. Každý si odnesl „welcome“ balíček a ceny od maďarského výrobce krmiv TIMÁR mix, jehož zástupci p. Odložilík a p. Chalupa se závodů osobně účastnili. Všichni obdrželi též pamětní medaili a tričko, další ceny za umístění v závodu a ti nejlepší, krásné poháry. Oceněna byla i jediná žena v závodním poli, Gabriela Tauberová, která však z důvodu zranění do druhého dne závodu nenastoupila. Velkou radost nám udělal i nováček MiČR, benjamínek Tadeáš Ernst, který se se svým tatínkem závodu účastnil a neúnavně sbíral závodní zkušenosti. Věříme, že se k závodní rybařině připojí více takových, kteří rozšíří závodní pole a bezvadnou partu handicapovaných rybářů v České republice. Tímto bychom rádi do našich řad a případně i do kladrubské organizace pozvali všechny, kteří o tento sport mají zájem, a kteří chtějí být součástí týmu lidí, kteří alespoň tímto způsobem pomáhají lidem s postižením otevřít novou cestu do dalšího života s handicapem.
V rámci vyhlašování výsledků byla vedoucím reprezentačního mužstva Tomášem Kučerou sdělena nominace pro Mistrovství světa handicapovaných rybářů v plavané, která se již za měsíc koná v srbské Kanjiže na řece Tise. Dle dosažených výsledků na MiČR a na základě rozhodnutí státního trenéra Richarda Konopáska bylo nominováno pět reprezentantů, kteří budou bojovat o světové medaile.
Děkujeme svatému Petrovi, že pro nás zařídil v průběhu všech dnů příjemné jarní počasí, díky kterému byly vytvořeny ideální a regulérní podmínky k závodní rybařině. Velkou práci odvedli dobrovolníci z řad kladrubské organizace, z nichž někteří handicapovaným závodníkům asistovali při rybolovu a další připravovali zázemí a občerstvení po celou dobu konání klání.
Vítěze opět korunoval předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner, všem soutěžícím sklonil velkou poklonu za to, co handicapovaní rybáři ze svého umu předvedli a organizátory pochválil za skvěle připravené mistrovství.
Zvláštní poděkování patří Českému rybářskému svazu, který byl hlavním pořadatelem a sponzorem akce, Středočeskému územnímu svazu, zastupitelstvu města Mladá Boleslav a místní organizaci ČRS Mladá Boleslav. Z dalších společností, bez kterých bychom Mistrovství České republiky nedokázali uspořádat a kteří nám výrazně pomáhají v naší činnosti, bychom chtěli poděkovat panu Říhovi z Tropicu Liberec, společnostem Delphin, Maso Třebovle, Jatka Vlašim, Svárovský MB s.r.o., Pivovaru Ferdinand a pekařství VERONA Chyžnjukovi.
Za mediální podporu handicapovaných rybářů ať v tištěných denících, či webových portálech děkujeme především dále jmenovaným – časopis Kajman, Deník, internetové portály SÚS, Vozka, Žiju s handicapem, Vozejkov, mrk.cz, muzes.cz, inrybar.cz, casnaryby.cz, rybarskyrozcestnik.cz, Pražský zpravodaj a další. Celý průběh závodu byl dokumentován panem Kmoníčkem, který v nejbližší době připraví video reportáž, na kterou se můžete na webu Středočeského územního svazu i na našem těšit.
Věříme, že všichni zúčastnění byli s organizací mistrovství České republiky a se svými výkony spokojeni! Děkujeme všem lidem, kteří se náročných příprav před i v průběhu závodů podíleli, bez jejich finanční, materiální i fyzické pomoci by nebylo možné závodní činnost handicapovaných zajistit. Tímto bychom Vás všechny chtěli pozvat na naše další sportovně kulturní akce, které v průběhu roku 2017 pořádáme! Bližší informace a více fotografií naleznete na našich webových stránkách www.handicap-rybari.cz a facebookových stránkách www.facebook.com/handicapovanirybarikladruby/.

Petrův zdar a za ČRS MO Kladruby jsme s pozdravem
——————————————–
Jan Porhansl a Tomáš Kučera
Hospodář a zástupce hospodáře
Tel. JP: +420777632655
Tel. TK: +420724535266
email: handicapovanirybari@gmail.com
www: http://handicap-rybari.cz

Nejčtenější články

Chytáme na boilies – úplné začátky – návazce a montáže

Chytání na různě velké a barevné kuličky již není ani u nás v Česku žádnou novinkou. Touto asi nejúspěšnější metodou pro lov kaprovitých ryb, cíleně pak hlavně velkých kaprů, propadlo mnoho českých rybářů. A není divu! Nejen, že se často na nastražené boilie nechá přemluvit velký kapr, ale například i amur a další karprovité ryby. Nabídnutým boilie pak někdy nepohrdne ani sumec. V tomto článku pro rybářské elévy, nebo pro ty, co to chtějí teprve s boilies kuličkami poprvé zkusit, si povíme a ukážeme, jak navázat montáže a nabídnout boilies rybám.

Chytat dravce na živou či mrtvou rybičku nebo jen na umělé nástrahy? Je lov na živou nástrahu přežitek?

V daleké minulosti to měli sportovní rybáři jednoduché, většinou chytali dravce na přirozenou nástrahu a to buď živou, nebo mrtvou, jinou volbu neměli. Časem se začali pro lov některých dravých ryb využívat i nástrahy umělé, což umožnil rozkvět sportovního rybolovu ruku v ruce s technickým vývojem, ten totiž dovolil výrobcům vláčecích nástrah nahradit dřevo umělými hmotami a dalšími materiály, z kterých se dnes vyrábí dokonalé napodobeniny rybek, ale i jiných vodních živočichů. Nejmodernější „měkké“ umělé nástrahy, které vznikly v USA, se velice rychle rozšířili jak do Evropy, tak i do Skandinávie. V severských zemích se tak s nastraženou živou rybkou již dnes téměř nesetkáte. V některých státech je pak chytání na živou nástrahu zakázané úplně!

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná předemvším v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím