Rybářský rozcestník

Malá říčka, ryba na paletě a na závěr modlitbička

Na úvodní fotografii je obraz, který mi můj vnuk namaloval na zeď nad můj PC v pracovně (viz. foto). Ví dobře, co je moje celoživotní vášeň a má svého dědu rád. I já ho mám rád. Krev není voda. Ten obraz mám každý den na očích. Znovu a znovu mi říká – běž k vodě, běž k vodě, tam jsi šťastný.

VratislavVratislavPlotice

Vodu mám přímo před domem. Jde o středně velkou řeku a kdybych chtěl, tak klidně z balkonu nahodím nástrahu až do mírného proudu. A přece na této řece chytám celkem málo. Raději jezdím 12 km k malé říčce. Je to moje přítelkyně, kterou důvěrně znám a se kterou trávím hezké chvíle. Trochu se to podobá vztahu muže a ženy. Velké ryby tady nechytím, sumec tady nepuká, štikám dělá problém nová míra nad 60 cm, kapr mezi 50 – 60 cm je pěkný kousek, okouni jsou malí a stejně tak (až na výjimky) i další bílá ryba. V nadjezí je maximální hloubka 2 m a dál proti proudu úměrně klesá. Co tady hledám ? Krásnou přírodu, klid a celkovou pohodu. Zvedající se číhátko, potápějící se splávek nebo útok na woblera, to vše zvedá adrenalin podobně, jako jinému jeden záběr velké ryby za víkend. Já mám ty záběry ovšem mnohem častější.

Má minimalistická výbava….

Nejezdím na týdenní výpravy s bivakem, nehoním centimetry ani kilogramy a vždy se trochu usmívám, když na nějakém videu vidím rybáře, který zbrocený potem jde na krátkou vycházku k vodě a tlačí pěšinou kolečko narvané různým materiálem. Kolikrát si do stařičké mošny, která snad kdysi sloužila u Železničního vojska, dám pár základních věcí – několik háčků, olůvek, ventilkovou gumičku, obratlík, karabinku, dvě krátká lanka, woblera a rotačku, krabičku žížal, pařený rohlík, hrst vařené kukuřice, povinné vybavení dle rybářského řádu a doklady. K tomu přidám malou lahvičku s pitím a třeba dvě tatranky, kdyby zaútočil hlad (viz. foto). Jsem pro minimalismus. Kolikrát vezmu jen jeden lehký teleskopický proutek a jdu si užívat a bavit se na procházce kolem vody. Věřte, je to fyzicky i psychicky ozdravné. Nemám rybářskou loď, nemám ani zavážecí lodičku na krmení, nemám ba ani prak. Když chci trochu zakrmit, tak dohodím rukou až k protějšímu břehu do vymleté prohlubně, o které vím.

Plotice gigant….

Z výše popsaného je jasné, že naprostou většinu ryb pouštím zpět do vodního živlu. Tím neříkám, že jsem velkým příznivcem hnutí Chyť a pusť. Občas si pěknou mírovou rybu vezmu. Rybu si rád dám a manželka, jako profesionální kuchařka, je umí, včetně skvělé rybí polévky s krutonky, připravit. V polévce skončila i ta krásná plotice (ryba na paletě – viz. foto). Měla míru kapra a na poblíž odhozenou starou paletu jsem jí položil proto, že paleta má standardní rozměry a každý může posoudit, jak byla velká.

A na závěr modlitbička. Svatý Petře, prosím, pomoz nám s tím mutujícím virem a pusť nás k vodě. Já chci být zase šťastný. A asi vůbec nejsem sám. Předem děkuji.

Text i foto: Vratislav Prouza, rybář

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Skládací kbelík na vodu – skvělá rybářská pomůcka

Skládací nádoba, kbelík, či jinak také vědro na vodu, je chytrá pomůcka pro všechny, co potřebují nabírat vodu i tam, kde je břeh hodně vysoký. Kromě toho jde o velmi skladnou pomůcku pro rybáře, která se vejde i do menšího baťůžku a hlavně, téměř nic neváží. Přitom se může na rybách hodit na kde co.

Sendvič, jako taková nástraha poslední záchrany, do jarní ledové vody

Každý rybář, který zkouší lovit v jarní ledové vodě, ví, že občas je opravdu těžké letargické ryby přimět k záběru. Ovšem existuje několik osvědčených nástrah, které často zajistí úspěšný lov i přes případnou aktuální neochotu ryb spolupracovat při prvních jarních vycházkách k vodě.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím