Rybářský rozcestník

Malá říčka, ryba na paletě a na závěr modlitbička

Na úvodní fotografii je obraz, který mi můj vnuk namaloval na zeď nad můj PC v pracovně (viz. foto). Ví dobře, co je moje celoživotní vášeň a má svého dědu rád. I já ho mám rád. Krev není voda. Ten obraz mám každý den na očích. Znovu a znovu mi říká – běž k vodě, běž k vodě, tam jsi šťastný.

VratislavVratislavPlotice

Vodu mám přímo před domem. Jde o středně velkou řeku a kdybych chtěl, tak klidně z balkonu nahodím nástrahu až do mírného proudu. A přece na této řece chytám celkem málo. Raději jezdím 12 km k malé říčce. Je to moje přítelkyně, kterou důvěrně znám a se kterou trávím hezké chvíle. Trochu se to podobá vztahu muže a ženy. Velké ryby tady nechytím, sumec tady nepuká, štikám dělá problém nová míra nad 60 cm, kapr mezi 50 – 60 cm je pěkný kousek, okouni jsou malí a stejně tak (až na výjimky) i další bílá ryba. V nadjezí je maximální hloubka 2 m a dál proti proudu úměrně klesá. Co tady hledám ? Krásnou přírodu, klid a celkovou pohodu. Zvedající se číhátko, potápějící se splávek nebo útok na woblera, to vše zvedá adrenalin podobně, jako jinému jeden záběr velké ryby za víkend. Já mám ty záběry ovšem mnohem častější.

Má minimalistická výbava….

Nejezdím na týdenní výpravy s bivakem, nehoním centimetry ani kilogramy a vždy se trochu usmívám, když na nějakém videu vidím rybáře, který zbrocený potem jde na krátkou vycházku k vodě a tlačí pěšinou kolečko narvané různým materiálem. Kolikrát si do stařičké mošny, která snad kdysi sloužila u Železničního vojska, dám pár základních věcí – několik háčků, olůvek, ventilkovou gumičku, obratlík, karabinku, dvě krátká lanka, woblera a rotačku, krabičku žížal, pařený rohlík, hrst vařené kukuřice, povinné vybavení dle rybářského řádu a doklady. K tomu přidám malou lahvičku s pitím a třeba dvě tatranky, kdyby zaútočil hlad (viz. foto). Jsem pro minimalismus. Kolikrát vezmu jen jeden lehký teleskopický proutek a jdu si užívat a bavit se na procházce kolem vody. Věřte, je to fyzicky i psychicky ozdravné. Nemám rybářskou loď, nemám ani zavážecí lodičku na krmení, nemám ba ani prak. Když chci trochu zakrmit, tak dohodím rukou až k protějšímu břehu do vymleté prohlubně, o které vím.

Plotice gigant….

Z výše popsaného je jasné, že naprostou většinu ryb pouštím zpět do vodního živlu. Tím neříkám, že jsem velkým příznivcem hnutí Chyť a pusť. Občas si pěknou mírovou rybu vezmu. Rybu si rád dám a manželka, jako profesionální kuchařka, je umí, včetně skvělé rybí polévky s krutonky, připravit. V polévce skončila i ta krásná plotice (ryba na paletě – viz. foto). Měla míru kapra a na poblíž odhozenou starou paletu jsem jí položil proto, že paleta má standardní rozměry a každý může posoudit, jak byla velká.

A na závěr modlitbička. Svatý Petře, prosím, pomoz nám s tím mutujícím virem a pusť nás k vodě. Já chci být zase šťastný. A asi vůbec nejsem sám. Předem děkuji.

Text i foto: Vratislav Prouza, rybář

Nejčtenější články

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

Rybářský veletrh FOR FISHING už od 21. října 2021 v PVA EXPO PRAHA

Od 21. do 24. října 2021 se v areálu PVA EXPO PRAHA uskuteční oblíbený rybářský veletrh FOR FISHING. Výjimečně v podzimním termínu doplní souběh veletrhů pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na průřez všech rybolovných technik, své si tak na veletrhu najde každý. Nováčky na veletrhu budou česká firma TFE elektronika – výrobce el. signalizátorů FLACARP, anglická kaprařská firma DT BAIT nebo slovenská firma Oukrofishing s.r.o., která se zaměřuje na přívlač.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím