Rybářský rozcestník

Malá říčka, ryba na paletě a na závěr modlitbička

Na úvodní fotografii je obraz, který mi můj vnuk namaloval na zeď nad můj PC v pracovně (viz. foto). Ví dobře, co je moje celoživotní vášeň a má svého dědu rád. I já ho mám rád. Krev není voda. Ten obraz mám každý den na očích. Znovu a znovu mi říká – běž k vodě, běž k vodě, tam jsi šťastný.

VratislavVratislavPlotice

Vodu mám přímo před domem. Jde o středně velkou řeku a kdybych chtěl, tak klidně z balkonu nahodím nástrahu až do mírného proudu. A přece na této řece chytám celkem málo. Raději jezdím 12 km k malé říčce. Je to moje přítelkyně, kterou důvěrně znám a se kterou trávím hezké chvíle. Trochu se to podobá vztahu muže a ženy. Velké ryby tady nechytím, sumec tady nepuká, štikám dělá problém nová míra nad 60 cm, kapr mezi 50 – 60 cm je pěkný kousek, okouni jsou malí a stejně tak (až na výjimky) i další bílá ryba. V nadjezí je maximální hloubka 2 m a dál proti proudu úměrně klesá. Co tady hledám ? Krásnou přírodu, klid a celkovou pohodu. Zvedající se číhátko, potápějící se splávek nebo útok na woblera, to vše zvedá adrenalin podobně, jako jinému jeden záběr velké ryby za víkend. Já mám ty záběry ovšem mnohem častější.

Má minimalistická výbava….

Nejezdím na týdenní výpravy s bivakem, nehoním centimetry ani kilogramy a vždy se trochu usmívám, když na nějakém videu vidím rybáře, který zbrocený potem jde na krátkou vycházku k vodě a tlačí pěšinou kolečko narvané různým materiálem. Kolikrát si do stařičké mošny, která snad kdysi sloužila u Železničního vojska, dám pár základních věcí – několik háčků, olůvek, ventilkovou gumičku, obratlík, karabinku, dvě krátká lanka, woblera a rotačku, krabičku žížal, pařený rohlík, hrst vařené kukuřice, povinné vybavení dle rybářského řádu a doklady. K tomu přidám malou lahvičku s pitím a třeba dvě tatranky, kdyby zaútočil hlad (viz. foto). Jsem pro minimalismus. Kolikrát vezmu jen jeden lehký teleskopický proutek a jdu si užívat a bavit se na procházce kolem vody. Věřte, je to fyzicky i psychicky ozdravné. Nemám rybářskou loď, nemám ani zavážecí lodičku na krmení, nemám ba ani prak. Když chci trochu zakrmit, tak dohodím rukou až k protějšímu břehu do vymleté prohlubně, o které vím.

Plotice gigant….

Z výše popsaného je jasné, že naprostou většinu ryb pouštím zpět do vodního živlu. Tím neříkám, že jsem velkým příznivcem hnutí Chyť a pusť. Občas si pěknou mírovou rybu vezmu. Rybu si rád dám a manželka, jako profesionální kuchařka, je umí, včetně skvělé rybí polévky s krutonky, připravit. V polévce skončila i ta krásná plotice (ryba na paletě – viz. foto). Měla míru kapra a na poblíž odhozenou starou paletu jsem jí položil proto, že paleta má standardní rozměry a každý může posoudit, jak byla velká.

A na závěr modlitbička. Svatý Petře, prosím, pomoz nám s tím mutujícím virem a pusť nás k vodě. Já chci být zase šťastný. A asi vůbec nejsem sám. Předem děkuji.

Text i foto: Vratislav Prouza, rybář

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.