Rybářský rozcestník

Nastražení živé rybky na opatrné dravce – za zadní část hřbetu a řitní otvor

Takto nastražená rybka krásně pumpuje pod splávkem (kačenkou) a díky pohybu často přiměje dravce k útoku! Větší nástrahu použijeme na sumce, menší pak na štiky.

Nastražení živé rybky na opatrné dravce – za zadní část hřbetu a řitní otvor

Živá ryba nastražená pod kačenou je jedna z nejlákavějších nástrah pro dravé ryby. Zvolenou velikostí pak určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm do 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm. Osobně právě tuto montáž s úspěchem používám, díky mému kamarádovi, který ji vymyslel. Za hřbet dáváme jeden trojháček a jendoháček zapichujeme do řitního otvoru ryby tak, aby se trojháček klimbal těsně pod rybkou. Nesmíme zapomenout špičku háčku zapíchnutou v rybce zajistit gumičkou, aby se nám háček při mrskání rybky nevyvlékl.

Skvělé je ještě celou montáž ochránit bužírkou o průměru cca 1,5 mm. Ta zajistí, aby kartáče sumce nebo špičaté zuby štiky případně nepřepilovaly některou část navázané sestavy. Není to nutné, ale mnoho rybářů potvrdí, že několikrát se jistit, to se právě při lovu velkých ryb často vyplácí.

A háčky a jejich navázání? Celou sestavu lze navázat jednoduše; první trojháček zavážeme uzlem, jako když navazujeme klasický lopatkový háček a další trojháček můžeme navázat například klasickým kaprářským rozebíratelným uzlem. Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku. Nakonec ke spodnímu trojháčku přivážeme menší jednoháček. Celou sestavu ukončíme okem se dvěma uzly. Ten druhý je jen jistící, ale vyplatí se!

Příklad montáží, u kterých se může uplatnit takto nastražená ryba:

Sumcová sestava při chytání pomocí trhací šňůry s kačenkou (splávkem)

Sumcová sestava při chytání pomocí trhací šňůry bez kačenky (splávku)

Chytání sumců pomocí tyčové bójky

Sumcová sestava při chytání pomocí trhací bójky

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.