Takto nastražená rybka krásně pumpuje pod splávkem (kačenkou) a díky pohybu často přiměje dravce k útoku! Větší nástrahu použijeme na sumce, menší pak na štiky.
Živá ryba nastražená pod kačenou je jedna z nejlákavějších nástrah pro dravé ryby. Zvolenou velikostí pak určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm do 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm. Osobně právě tuto montáž s úspěchem používám, díky mému kamarádovi, který ji vymyslel. Za hřbet dáváme jeden trojháček a jendoháček zapichujeme do řitního otvoru ryby tak, aby se trojháček klimbal těsně pod rybkou. Nesmíme zapomenout špičku háčku zapíchnutou v rybce zajistit gumičkou, aby se nám háček při mrskání rybky nevyvlékl.
Skvělé je ještě celou montáž ochránit bužírkou o průměru cca 1,5 mm. Ta zajistí, aby kartáče sumce nebo špičaté zuby štiky případně nepřepilovaly některou část navázané sestavy. Není to nutné, ale mnoho rybářů potvrdí, že několikrát se jistit, to se právě při lovu velkých ryb často vyplácí.
A háčky a jejich navázání? Celou sestavu lze navázat jednoduše; první trojháček zavážeme uzlem, jako když navazujeme klasický lopatkový háček a další trojháček můžeme navázat například klasickým kaprářským rozebíratelným uzlem. Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku. Nakonec ke spodnímu trojháčku přivážeme menší jednoháček. Celou sestavu ukončíme okem se dvěma uzly. Ten druhý je jen jistící, ale vyplatí se!
Sumcová sestava při chytání pomocí trhací šňůry s kačenkou (splávkem)
Sumcová sestava při chytání pomocí trhací šňůry bez kačenky (splávku)