Rybářský rozcestník

Dojzubec černoplodý (Bidens frondosa)

Druhým nejrozšířenějším dvojzubcem u nás je tento dojzubec černoplodý. Je to u nás nepůvodní druh plevelné rostliny, která je běžně známa svými ozubenými nažkami zachycující se za oblečení při podzimní procházce neobhospodařovanou krajinou.

Název latinsky

Bidens frondosa

Jiný název

dvojzub listnatý

Rozpoznávací znaky

Tato bylina dorůstá maximáloně do výšky 1,8 metru. Stonek má vzpřímený, někdy vystouplý, rozvětvený, bohatě olistěný. Je zbarvený tmavě zeleně, velmi často s fialovým odstínem. Listy má řapíkaté, tmavozelené. Květy má trubkovité, hnědožluté, někdy jsou vyvinuty v menším počtu i jazykovité květy žluté barvy.

Výskyt

V Česku ho najdeme nejčastěji růst při větších řekách v nižších polohách. Ve světě roste v Kanadě a v USA, ale i jinde, například v Asii, na Novém Zélandu a samozřejmě v Evropě.

Obecně

Dojzubec černoplodý osídluje břehy řek, rybníků a přehrad, příkopy, zamokřené pole, vlhčí místa při lesních cestách a pasekách, roste všude tam, kde je vlhko a na dusík bohaté půdy.

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!