Rybářský rozcestník

Chytání kaprů ve vodním sloupci – průběžná montáž

Lov na položenou s nástrahou nabídnutou rybám ve vodním sloupci dále ode dna a hladiny. Zátěž je průběžná, umožňující akční nastavení hloubky nástrahy bez potřeby vytáhnout ji z vody.

  1. kmenový vlasec, klasika používaná na kapry tedy od 0,20 mm do 0,28 mm
  2. průbežné olovo (60 až 100 g) na očku nebo průběžném klipu
  3. stoper, který zajišťuje, aby se průběžné olovo nedostalo až k háčku, za něj lze navázat obratlík s karabinkou pro rychlé přehození nástrahy
  4. plovoucí nástraha jako plovoucí boilies, umělé plovoucí kuličky (nadipované), plovoucí napodobeniny brouků, mušek …

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme očko s karabinkou nebo průběžný klips, pak stoper, tedy větší umělohmotnou nebo gumovou kuličky či váleček, kmenový vlasec ukončíme obratlíkem s karabinkou. Na karabinku pak navlékneme očko montáže s plovoucí nástrahou a háčkem.

Způsob chytání:

Nahodíme oba pruty, jeden nastavíme s nástrahou tak 50 cm pod hladinou, druhý posuneme o dalších 30 cm do větší hloubky. Lovné místo zakrmíme, chytáme-li ve vodním sloupci, pak návnadou, která buď po dopadnutí na hladinu pomalu klesá ke dnu, nebo naopak, například pomocí PVA sáčku nahodíme návnadu, která pak postupně vyplavává vodním sloupcem nahoru směrem k hladině. Takto zajistíme zájem ryb o celý sloupec lovného místa.

Pokud do 30 minut nepřijde záběr stáhneme obě nástrahy o dalších 30 cm směrem ke dnu. Touto metodou by jsme dříve nebo později měli narazit na ryby a tedy měl by nám přijít záběr. Samozřejmě že to celé jde obrátit a začít pročesávat vodu naopak, pěkně ode dna. Každý den je to jiné a tak je důležité u prutů nespat, ale poctivě pročesávat celý sloupce vody až do prvního záběru. Pak druhý prut nastavíme stejně. A pokud záběry opět přestanou, stačí začít opět s jedním prutem prohledávat další vrstvy vody, kam se kapři přemístili.

Video, jak to celé funguje: Montáž pro chytání ve vodním sloupci

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.