Po letošním létu už nebudou v tůni Doubka hynout ryby. Ke zlepšení kvality vody tam přispěje spojení slepého ramene s řekou Labe, na kterém se dohodly místní radnice a Český rybářský svaz s Povodím Labe …
Jižní Morava – Ve vysazování malých jeseterů budou pokračovat vodohospodáři spolu s rakouskými odborníky, kteří vzácnou a chráněnou rybu odchovávají ve speciální líhni na Dunaji. Letošní násadu vodohospodáři plánují v Pohansku na Břeclavsku a v oblasti kolem soutoku Dyje a Moravy vysadit v polovině června …
Další úspěch v boji proti pytlákům se podařil dnes 8.5.2017 v době kolem 16:30 hod. rybářské stráži a policii ČR v Kolíně na pískovně Samberk revír č. 411056 LABE 24A. Revír s horní mírou kapra K65 cm. Je třeba poděkovat rybáři, který lovil na druhé straně pískovny vzdušnou čarou cca 900 metrů a všiml si tří osob, které zastavili s bílou dodávkou W Transporter v prostoru těžby, kde je zákaz vstupu a zákaz lovu ryb …
Velmi svérázně vyřešil problém s regulací vody v přírodním náhonu k malé vodní elektrárně u Hojsovy Stráže na Šumavě její německý provozovatel. Za zády úředníků i ochránců přírody poslal loni v létě pod zem potok, který náhon napájí. Voda tak teče pod povrchem v půl kilometru dlouhém potrubí o průměru téměř metr. Přišlo se na to až nyní …
Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.
Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.
Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.
Langer MediaNet s.r.o.
Chábory 5, 518 01 Podbřezí
IČO: 04732090, DIČ: CZ04732090
Kontakt: 775 684 842
rybarskyrozcestnik(@)seznam.cz
Copyright 2024 ©Rybářský rozcestník. Všechna práva vyhrazena.
Kopírování jakékoliv části webu není povoleno bez souhlasu autora.