Tak jakou loď si letos koupíte? A bude to určitě loď? Co tak objednat si umělohmotný kulatý plovoucí ponton s řadou vychytávek pro rybáře. Má totiž mnoho přihrádek, kapes a také pohodlnou otočnou židli. Dá se k němu také přidělt motor! Podívejte se na toto video a bude vám vše jasné.
Někdo si řekne, že moderní elektronické hračky k rybařině nepatří, jiní je naopak milují. Echoloty jsou již dnes běžně vidět u vody, také zavážecí lodičky, ale co drony? Proniknout také do rybářského světa? Nevím jak u nás, ale ve světě již pomocí dronů chytají například tuňáky ….
Podvodní dron se sonarem dokáže najít ryby až do hloubky sedmdesáti metrů pod hladinou, nalákat je na světlo, dopravit jim návnadu s háčkem a ještě to všechno nahrát na video. Takto si moderní rybaření představuje společnost PowerVision.
Lidský důvtip nezná mězí! Je pravda že různé vyjíždějící části hlavně u luxusních karavanů jsou již docela běžné u několika světových výrobců obytných aut a přívěsů. Ale v kategorii minikaravanů není moc firem, co nabízí malé karavánky, které se zmáčknutím jednoho knoflíku promění ve velké bratry obytných přívěsů. Přitom právě u těch menších obytných domečků na kolečkách je toto velmi žádoucí.
Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.
Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.
Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.
Langer MediaNet s.r.o.
Chábory 5, 518 01 Podbřezí
IČO: 04732090, DIČ: CZ04732090
Kontakt: 775 684 842
rybarskyrozcestnik(@)seznam.cz
Copyright 2024 ©Rybářský rozcestník. Všechna práva vyhrazena.
Kopírování jakékoliv části webu není povoleno bez souhlasu autora.