Rybářský rozcestník

Úhyn ryb na Balkáně? Přehrady zasáhnou 69 ohrožených druhů

ŠTÝRSKÝ HRADEC / BANJA LUKA – Na jihovýchodě Evropy může dojít k prudkému vymírání říčních populací, dokonce i naprostému vyhynutí druhů. Může za to probíhající masivní výstavba vodních elektráren na tamních dříve divokých řekách. Právě na Balkáně žije přitom řada ryb a měkkýšů, které bychom jinde v Evropě marně hledali. Kvůli přehradám z regionu může zmizet každý desátý druhů. Takový vývoj je ekologická katastrofa, říkají odborníci.

Již funkční malá vodní elektrárna na řece Žiraja © Šedivá fotografie/Arnika

Na záchraně místních už druhým rokem pracuje také česká organizace Arnika, která nedávno spustila kampaň „Balkánské řeky nedáme“, podpořte prosím jejich práci a podepište petici na www.arnika.org/reky.

Nedávná studie, kterou vydala nevládní organizace RiverWatch, analyzovala dopad projektovaných přehrad na 113 druhů sladkovodních ryb, všechny zkoumané druhy jsou zařazeny na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN a v šedesáti devíti případech jde o endemické druhy vyskytující se pouze na území Balkánu. Uskutečnění většiny nebo všech 2 800 plánovaných vodních elektráren může vést k globálnímu vyhynutí až jedenácti druhů.

Na tisíc hydroelektráren má přitom vzniknout v chráněných oblastech i v národních parcích.

Přehrazení tolika řek negativně ovlivní desítky i stovky organismů. Podle zjištění týmu doktora. Stevena Weisse z Univerzity Štýrský Hradec přijde šedesát osm z šedesáti devíti endemických druhů ryb až o 30–100 % svého přirozeného prostředí.

To nutně do velké míry poškodí biologickou rozmanitost v celé Evropě. Zatímco celkový počet kriticky ohrožených druhů se kvůli zmíněným vyhynutím sníží, počet ohrožených druhů se zdvojnásobí na čytřiadvacet.

„Rozmach vodních elektráren ohrožuje deset procent všech druhů říčních ryb v Evropě. Už proto je vodní energie největší hrozbou pro celou rybí faunu na našem kontinentu,“ komentuje výsledky výzkumu doktor Weiss.

Řeka Sana před a po stavbě hydroelektrárny Medna, která byla spuštěna letos v březnu. © CZZS

Vzácné ryby v ohrožení

Pstruh jaderský, hlavatka obecná neboli dunajský losos a různé druhy jesetera – všechny tyto ryby kvůli své malé populaci zaslouží ochranu odpovídající IUCN, evropským směrnicím o biotopech nebo Bernské úmluvě. Některé z nich však mohou v následujících letech z balkánského regionu zmizet. Kvůli vyvolaným proměnám řek stoupne podle studie tento počet až na jedenadvacet, včetně pěti druhů jesetera, jejichž populace jsou již více či méně vyhubeny a tímto definitivně přijdou o šanci na zotavení.

„Závěry výzkumu jsou skutečně děsivě. Ale ta vůbec nejhorší část? Nás ta čísla nepřekvapila. Katastrofální dopad přehrazování řek za účelem získání energie byl znám, avšak ignorován. Nyní jsou k dispozici tvrdá vědecké data,“ říká za Arniku Zuzana Vachunová, vedoucí kampaně “Balkánské řeky nedáme”.

Národní mistrovství v muškaření na řece Neretva ©Majda Slámová/Arnika

Námitky nejsou bezpředmětné. Balkán je nejdůležitější oblastí evropské sladkovodní biodiverzity jak měkkýšů tak ryb. V regionu je na třicet pět tisíc kilometrů řek, z nichž je velká většina z hydromorfologického pohledu zatím nedotčená (30 %) nebo v dobrém stavu (50 %). Pro srovnání, Rakousko disponuje 15 % řek v dobrém stavu a pouze šesti procenty nedotčených. A jak je na tom ČR? V dobrém stavu je u nás méně než 20 % říčních kilometrů, zatímco netočené úseky řek už u nás téměř nenajdeme.

Centrum pro životní prostředí (Centar za životnu sredinu), partnerská organizace Arniky bosenské z Banja Luky, se na výzkumu podílela Její expertka na problematiku Jelena Ivanić uvedla: „Tato studie prokázala bohatost balkánských řek a také důsledky, které výstavba vodních elektráren přinese. Z celého Balkánu se Bosna a Hercegovina může těšit z největšího počtu zachovaných řek a rybích populací. Drina a Neretva jsou naše nejcennější velké řeky, nicméně na obou mají vzniknout desítky elektráren a přehrad.”

Chcete vědět více? Přečtěte si celou studii zde: http://balkanrivers.net/sites/default/files/Fish_Study_web.pdf

Zdroj: arnika.org

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….