Rybářský rozcestník

Trofejní tajmen uloven Češkou v Mongolsku. Měřil 145 cm a vážil hodně přes 30 kg!

Začátkem října ulovila Veronika Kolajová na řece Šiškid v Mongolsku trofejního tajmena v délce 145 cm! Ryba byla přesně změřena za přítomnosti tří svědků, takže veškeré pochybnosti nejsou oprávněné. Veronika s ním bojovala téměř 40 minut. Tento tajmen patří k největším úlovkům posledních let a rozhodně to je nový ženský rekord!

Mongolsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Asii, hraničící na severu s Ruskem a na jihu s Čínskou lidovou republikou. Je dvacetkrát větší, než je Česko, ovšem v přepočtu na obyvatele patří Mongolsko mezi státy s nejnižší hustotou zalidnění. V Mongolsku žije něco málo přes 3 milióny obyvatel. Velkou část Mongolska pokrývají stepi s drsným podnebím, kde hlavním zdrojem obživy je kočovné pastevectví. Pro hospodářství země a její vývoz jsou důležité výrobky z vlny, například látky a další výrobky z kašmíru, a výrobky z kůže. V současné době se velkým tempem rozvíjí těžba nerostných surovin…

Právě rybářům Mongolsko nabízí své nedotčené řeky s překrásnými rybami. Vrcholným predátorem těchto řek je pak tajmen, přesně tajmen sibiřský, jinak hlavatka sibiřská. Dorůstající délky až 200 cm a hmotnosti přes 80 kg. Vyskytuje se v řekách Mongolska a Sibiře.

Setkání s tajmenem je pro každého rybáře svátek, protože je to velice chytrá ryba, kterou je těžko ulovit. Pokud se podaří tajmena vůbec ulovit, tak spíše menší, mladé kusy. Chytit zkušenou velkou rybu je úkol časově velice náročný, kdy úspěch není vůbec zaručený a to ani se zkušenými mongolskými průvodci.

O to více potěší, když jsme se dozvěděli, že velkého tajmena z mongolské řeky Šiškid vytáhla Češka, slečna Veronika Kolajová. Měl přes 30 kg, měřil úžasných 145 cm. Velká gratulace od nás z redakce a přejeme ještě hodně takových to překrásných trofejních ryb.

Nejčtenější články

Výměnný obchod s kosem

Už jsem zažil u vody kdejaká zvláštní setkání, ale tento zážitek s „taťkou“ kosem si tedy opravdu nemohu nechat pro sebe. 🙂 Stalo se to poměrně nedávno na mé jednodenní rybářské výpravě na Rozkoši…

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Jak zajisti kus rohlíku na háček při chytání tzv. na mlaskačku

Existuje více montáží a návazců s kterými můžeme nabízet kus rohlíku rybám pěkně z hladiny, tzv. na mlaskačku. Pro milovníky dalekých a razantních náhozů tu mám způsob nastražení rohlíku pomocí háčku s přívěsem, boilie jehly a kousku klacku, nebo i klasické zarážky.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím