Rybářský rozcestník

Trofejní tajmen uloven Češkou v Mongolsku. Měřil 145 cm a vážil hodně přes 30 kg!

Začátkem října ulovila Veronika Kolajová na řece Šiškid v Mongolsku trofejního tajmena v délce 145 cm! Ryba byla přesně změřena za přítomnosti tří svědků, takže veškeré pochybnosti nejsou oprávněné. Veronika s ním bojovala téměř 40 minut. Tento tajmen patří k největším úlovkům posledních let a rozhodně to je nový ženský rekord!

Mongolsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Asii, hraničící na severu s Ruskem a na jihu s Čínskou lidovou republikou. Je dvacetkrát větší, než je Česko, ovšem v přepočtu na obyvatele patří Mongolsko mezi státy s nejnižší hustotou zalidnění. V Mongolsku žije něco málo přes 3 milióny obyvatel. Velkou část Mongolska pokrývají stepi s drsným podnebím, kde hlavním zdrojem obživy je kočovné pastevectví. Pro hospodářství země a její vývoz jsou důležité výrobky z vlny, například látky a další výrobky z kašmíru, a výrobky z kůže. V současné době se velkým tempem rozvíjí těžba nerostných surovin…

Právě rybářům Mongolsko nabízí své nedotčené řeky s překrásnými rybami. Vrcholným predátorem těchto řek je pak tajmen, přesně tajmen sibiřský, jinak hlavatka sibiřská. Dorůstající délky až 200 cm a hmotnosti přes 80 kg. Vyskytuje se v řekách Mongolska a Sibiře.

Setkání s tajmenem je pro každého rybáře svátek, protože je to velice chytrá ryba, kterou je těžko ulovit. Pokud se podaří tajmena vůbec ulovit, tak spíše menší, mladé kusy. Chytit zkušenou velkou rybu je úkol časově velice náročný, kdy úspěch není vůbec zaručený a to ani se zkušenými mongolskými průvodci.

O to více potěší, když jsme se dozvěděli, že velkého tajmena z mongolské řeky Šiškid vytáhla Češka, slečna Veronika Kolajová. Měl přes 30 kg, měřil úžasných 145 cm. Velká gratulace od nás z redakce a přejeme ještě hodně takových to překrásných trofejních ryb.

Nejčtenější články

Prosba všem lidem dobré vůle, nepouštějte zakoupené vánoční kapry zpět do rybníků, potoků a řek!

Mnoho lidí to dělá. Myslí to bobře. Chtějí kapříkovi zachránit život a darovat mu svobodu. Netuší však, že mu tím zajistili jen pomalou a trýznivou smrt. Důvodů, proč vánoční kapr nemá šanci své vypuštění do přírody přežít je mnoho. Pokusím se vám vysvětlit alespoň některé z nich.

Změny v rybářském řádu pro rok 2019

Jako každý rok i letos tu máme výpis těch nejdůležitějších změn v rybářském řádu platných od 1.1.2019. Musím však upozornit, že ne ve všech krajích byly schváleny všechny změny doporučené Radou ČRS! Rada ČRS totiž nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru a tak záleží na nich, zda schválí doporučení rady v plném znění, nebo ne.

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy

Dnes je mezi námi sportovními rybáři modní trend honit se za velkými trofejními kusy. Nevím, zda tuto mánii odstartoval svými dokumenty Jakub Wágner, tedy u nás v Česku, nebo zda se rybáři již v minulosti i u nás předháněli v tom, kdo chytí tu největší rybu. Já osobně si raději dobře zachytám a po extra velkých rybách zase tak neprahnu, ale poctivě řečeno, kdo by nechtěl na prutu opravdu trofejní kus? Ale začněme odjinud. Víte vůbec, jaká je ta největší ryba, co brázdí vody na naší planetě?

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím