Rybářský rozcestník

RYBÁŘSKÝ TÁBOR S VODNÍKEM

Tak nějak tradičně v našem středočeském územním svazu máme i tábor propojený s vodníkama. Do penzionu Ludmila v Roztokách u Křivoklátu, na revíru Berounka 5 č. (411 003 MO Křivoklát), se na týden v měsíci srpnu sjelo 34 dětí z MO Beroun, Sedlčany, Čelákovice, Rakovník, Rožmitál pod Třemšínem, Plaňany, Nymburk, Mnichovo Hradiště, Příbram, Benátky nad Jizerou, Břežany, Bělá pod Bezdězem.Tábor byl naplněný za 40 dní po zveřejnění, z čehož máme obrovskou radost …

RYBÁŘSKÝ TÁBOR S VODNÍKEM - celá sestava pohromadě ...
vodnik4vodnik3ToNelinka16427500_1893619700917529_7477172438167160882_n

Na děti čekali vedoucí ze čtyř MO – Jiří Eichler (Čelákovice) Eva Hofmanová a Aleš Haluska (Rožmitál p. Tř.), Václav Růžička a Jakub Jonáš (Beroun) a Dušan Hýbner (Mnichovo Hradiště), zdravotnicí pak byla Jaroslava Nassová (Rožmitál p. Tř.). Nástup byl do 14.00 hod, všichni obdrželi vodnická táborová trička SÚS, proběhlo slavnostní zahájení tábora, byl schválen jeho plán, řád a režim. Tábor probíhal celý týden na břehu řeky Berounky v rekreačním zařízení Ludmila rodiny Parožkových, a jehož pořadatelem je Středočeský územní svaz.Hned v sobotu za námi přijela Nelinka s maminkou, kterým se u nás tak líbilo, že přijaly naše pozvání a zůstaly s námi celý týden.

Tábor se hned rozeběhl naplno a už od neděle začaly za dětmi přijíždět návštěvy, které jim měly o rybařině co říci.Hned v neděli přijel přívlačový závodník Martin Šoltys s dcerou Denisou, taktéž závodnicí. Ti dětem předvedli přívlačové vybavení a pruty, nechali je vše osahat, pak dětem navázali několik prutů a naši táborníci si mohli přívlač vyzkoušet. Podařilo se jim, za všeobecného hlaholu, ulovit dva tlouště a jednu menší štičku. Martin s Denisou dětem věnovali několik umělých nástrah k vyzkoušení.Po večeři byla vyhlášena soutěž v lovu úhoře, ale ti jako by tušili, jaká smečka se na ně chystá, a tak se žádného nepodařilo chytit. Místo toho však děti ulovily sumce, karase a několik tloušťů. A když úhoři neskončili na našich háčcích, tak jsme alespoň večer rozjeli Vodníkovo kino a promítal se film Zlatí úhoři. Konec projekce byl oceněn potleskem, jako při nějaké premiéře filmu.

To je hodný vodník! 🙂

V pondělí čekalo na děti hned z rána nasazení dvou metráků kapříku do Berounky, následně se dítka věnovala lovu dle vlastního uvážení, nejvíce si však oblíbila lov na bič. Biče k zapůjčení měli vedoucí a byly opravdu v permanenci celý den. Odpoledne, vzhledem k teplému počasí, bylo vyhlášeno koupání a lov ryb z vody. Děti se ale spíše koupaly, než lovily.Poté nás navštívili Šárka Šafrová Kaucká s Radkem Loubkem z sekce položené při SÚS a dětem předvedli vše kolem této techniky lovu.Po večeři byl první prodloužený lov do 23.30 hod. Téměř všichni toho využili k lovu úhoře, ale stále nic, jen několik sumců.Úterní ráno bylo ve znamení lovu ryb na plavanou. To asi děti bavilo nejvíce. Opět byly rozebrány všechny biče, a dítka pod vedením Dušana Hýbnera, který je zasvětil do taje plavané, zkoušely donekonečna lovit na bič, tedy spíše než donekonečna, tak do zamotání. A to se jim dařilo, neboť některé smotance byl fakt oříšek rozmotat. Před večeří nás navštívila hokejová legenda Dominik Hašek, s dětmi si povídal nejen o hokeji a bylo až s podivem kolik dětí ho zná, vždyť jeho zlatý úspěch zažili jen vedoucí.Na středu byl původně plánován výlet na Bránov – Proškův přívoz a k rozvědčíkovi, ale vzhledem k úmornému vedru byl plán změněn. Děti vyrazily na kratší výlet na hrad Křivoklát, kde tou dobou probíhala výstava českých ryb. Do oběda jsme byli zpět a odpoledne se děti koupaly a odpočívaly. Vedro bylo opravdu snesitelné jen ve vodě. Lov byl přesunut na večer a opět prodloužen do 23.00, stihl se i táborák a opékáním buřtíků.

Čtvrteční ráno bylo o trochu chladnější a na děti hned po snídani čekala Jana Vesfálová se syny. Jana je přívlačová závodnice, a i oba její synové již zdatně závodí. Dětem ukázali ultra lehkou přívlač, pruty a nástrahy. Jana s námi strávila skoro celý den, děti si mohly vše vyzkoušet. Na závěr jim Jana předala pár závodních nástrah na vyzkoušení domů. Již odpoledne probíhaly přípravy na noční bojovku. Ta začínala ve 22 hod. a vedla přes čtyři stanoviště, od divoženky k hejkalovi, následně k čarodějnici a na závěr k vodníkovi. Děti během hry sbíraly indicie a podle nich na posledním stanovišti měly sestavit heslo, které bylo tajné až do pátečního odpoledního vyhlášení.

Nelinka a vedoucí

Při všech těchto aktivitách odhodlaně dětem sekundovala mála Nelinka, byť je upoutána na vozík, její odhodlání a nadšení vždy táborníci odměnily potleskem a obdivem.Samostatnou kapitolou byly ranní rozcvičky, na které se děti moc netěšily, ale jen do okamžiku, kdy na ně jedno ráno vyskočil z vody vodník a předcvičoval. Pak již pokaždé už před půl 8 stály na místě a netrpělivě čekaly na rozcvičku, co zase bude za překvápko.A také se u nás recitovalo, náš vodník vytřihl Erbenova Vodníka v takovém aranžmá, že se musel Erben v hrobě obracet… Děti recitovaly s ním, k tomu se přidalo zvolání „brekeke“, jež se pak během každého dne několikrát rozléhalo nejen táborem… Pátek byl ve znamení závodu. Ráno příprava a poté se od 10 hodin závodilo až do půl 12. Po obědě a odpočinku bylo druhé kolo od 14.30 do 16 hodin. Od 17 hodin se vyhlašovaly výsledky závodu, bojovky a nejaktivnější lovec ryb. Vyhlášení se zúčastnil i hospodář místní MO Křivoklát, na jejichž vodě jsme lovili. Večer se potom ve Vodníkově kině promítal na přání dobrodružný film „Ať žijí rytíři“. A tím také svoji sezonu Vodníkovo kino ukončilo, opět za potlesku dětí.

V sobotu se už jen balilo a loučilo, dětem se domů ještě nechtělo. Příští rok jedeme znovu a přichystáme nová překvapení.Na závěr bychom rádi poděkovali sponzorům Profimonter.cz Dominik Pazderník, Graphicwork – Milan Fous, Jitka a Dušan Kolářovi, Zuzana Schvarzová. Všem návštěvám za dárky a ochotu podělit se s dětmi o zážitky a zkušenosti. Poděkování patří všem vedoucím a naší zdravotnici. A velký dík Středočeskému územnímu svazu, který přivezl násadu kapříků a posekal břeh tak, abychom měli úžasný komfort. Petrův zdar.

Za Středočeský Územní Svaz a odbor mládeže Středočeského Územního Svazu
Dušan Hýbner, Jiří Eichler, Aleš Haluska

Další fotografie najdete na stránkách tábora na Facebooku zde: www.facebook.com/Vodnikuvrybarskytabor

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.