Rybářský rozcestník

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Štítky:

I když bych to ještě před pár lety neřekl, i v naší malé zemičce se stále více rybářů zaměřuje i na zimní lov…

 

Není se čemu divit. Chytání kaprů a jakýchkoliv ryb v zimě má své nezaměnitelné kouzlo. Ticho, které je všude kolem si neužijete nikdy tolik, jako když zmrzlou boilies jehlou navlékáte přimrzlou nástrahu na vlas po chycení pěkného zimního kapra. Chytání kaprů v ledové vodě má svá specifika, která jsou ve spoustě ohledů často odlišná od zbytku sezony. Především je třeba pamatovat na fakt, že kapři se jednak mnohem méně pohybují a také potřebují diametrálně méně potravy, než například během jara a léta. Tyto dva základní faktory následně ovlivňují celou přípravu a strategii lovu. Klíčovým faktorem je samozřejmě volba lovného místa, nicméně to je kategorie zcela odlišná. Během zimy je vždy lepší soustředit se na hlubší místa revíru, nicméně při velkém oteplení mohou být produktivní i mělčí partie. Mějte oči otevřené a nebojte se pravidelně místa měnit, dokud nenaleznete kapří aktivitu.Samozřejmě se můžete zaměřit na místa, která jsou produktivní celý rok, ale úplnou jistotou jsou hluboko potopené vázky, porosty travin a rákosí. I v zimě o sobě kapři dají vědět. Ne však tak jednoznačně jako v létě. I menší zavlnění hladiny nebo pár přejezdů a vlasci vám může pomoci s výběrem místa, kam nahodit prut příště.
Přesný nához na hranu velké lavice…
 Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Nepřehánějte to s návnadou!

I když jsem během roku příznivcem většího množství krmení – obzvlášť pokud mám na chytání více času, v zimě striktně dodržuji pravidlo málo, ale často! Stejně jako třeba při lovu na plavačku platí, že je lepší návnadu ve správný čas raději přidat. Zpět ji už nevezmete…

Všeobecně není nutné ryby krmit většími kusy návnad. Správně připravené atraktivní návnady v menším množství a hlavně přesně umístěné v blízkosti nástrahy odvedou více práce, než cokoliv jiného. Raději používám drobnější krmení, nejčastěji pelety, method mix, případně pár kuliček boilies.

 Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Moje osvědčené pikatní zimní menu…

 Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Drobné pelety nejčastěji míchám s method mixem Red Spice…
 Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…
…a trochou boosteru

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…
Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Jemná, ale silně atraktivní návnada, která ryby nezasytí, ale donutí je hledat v okolí krmného místa něco k snědku…

 

Nástrahy

Pokud čekáte zázračný tip na osvědčenou zimní nástrahu, asi vás zklamu. Za mnoho let co se s přáteli zimnímu chytání věnujeme, žádnou stoprocentní jsme bohužel nenašli. Stejně jako návnada by však měla splňovat několik důležitých kritérií. Musí být rozpustná, výborně ochucená a malá! Otázka její vizuální atraktivity je pomíjivá. Někdy jsou nepřekonatelné výrazně zbarvené plovoucí kuličky nebo menší panáčci, jindy nejvíce záběrů docílíte na nenápadnou tmavou ořezanou peletu. Kapři jsou v tomto ohledu absolutně nevyzpytatelní, a proto raději k vodě nosím pořádný arzenál dobrých nástrah.

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Široká paleta návazců a prezentací, která bude dnes ta úspěšná…? 

Sestavy a prezentace

Nikdy jindy během sezony se nevyplatí tolik zkoušet, jako když rtuť teploměru spadne do záporných hodnot. Není výjimkou, že během jednoho dne vyzkouším několik tipů návazců i prezentací nástrah. Častokrát se v zimě stane, že se vám kapry podaří lokalizovat, ale záběr stále nepřichází. Poté je přesně čas na změnu. Kolikrát stačí o trochu nástrahu zmenšit nebo vyměnit barvu plovoucí nástrahy a najednou voda ožije…

Na fotkách vidíte několik mých oblíbených sestav a prezentací do chladné vody. Samozřejmě při jejich volbě zohledňuji typ dna, velikost ryb i další faktory, ale všechny, které si můžete prohlédnout nachytaly již spoustu letargických zimních ryb. Skvělým tipem je též lov na zig rig. Kapři se během chladných dní pohybují ve sloupci mnohem déle než během teplejších měsíců a správně prezentovaná malá plovoucí nástraha dokáže mnohdy zázraky…

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Krátký kombinovaná návazec a Attract Hookerska ve tvaru válečku, moje oblíbená zimní zbraň.

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Malá plovoucí kulička na jednoduchém návazci z vlasce…

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Malý panáček v těstě, to málokdy zklame.

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Peleta je často tou nejlepší nástrahou!

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Větší panáček pro případy, kdy jsou ryby aktivnější a rozhodnete se selektovat…

Sledujte počasí

Pokud k vodě chodíte na pár hodin a máte možnost si výpravy plánovat déle dopředu, nikdy není od věci orientovat se podle předpovědi. Teplejší dny se západním větrem a zataženou oblohou jsou během zimy mnohem produktivnější než mrazivé slunečné dny.

 

Čas záběrů

V zimě více než kdy jindy platí, že kapři se krmí jenom pár chvil denně. Proto je důležité, aby jste se tento čas snažili vysledovat a přizpůsobili mu i vlastní strategii. Pokud víte, že kapři jsou na vašem místě aktivní například kolem druhé hodiny po poledni, je nesmysl v tuto dobu vnadit a přehazovat, ale musíte již být s předstihem na tento čas nachystaní. Těch pár minut, kdy máte možnost dosáhnout záběru zkrátka musí být všechno připraveno na 110%!

 

Buďte aktivní!

Zimní lov není pro mnohé žádný med. Kdo chce ale i v zimě namočit podběrák, musí opravdu tvrdě dřív. Brzy vstávat, často přehazovat, stěhovat se a hledat ryby. Spolu s nekonečným tichem a kouzlem promrzlé přírody to však dotváří neopakovatelnou atmosféru, kterou když jednou zažijete, už nikdy nebudete truchlit, že přichází zima…

Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře…

Velký zimní šupináč z mé Silvestrovské výpravy…

Ohlý klacky a na nich dvacky!

Karel Nikl

Zdroj: www.nikl.sk

Príspevok Zimní tipy Kolínského šéfkuchaře… zobrazený najskôr Rybolov nás baví.

Nejčtenější články

Přehled svazových revírů: Lov ryb nonstop 2018

Všimli jste si, že počet revírů s nonstop rybolovem se od loňského roku zvýšil..? Nově je výjimka Ministerstva zemědělství udělena také pro revíry Labe 27, Labe 28, Labe 31, Vltava 21-22 (ÚN Hněvkovice), Stonávka 2A a Morava 17 A. U části revírů s výjimkou došlo také k rozšíření platnosti výjimky na měsíc září. Přehled revírů s udělenou výjimkou najdete v tomto článku.

Češi vypěstovali nového kapra! Doplave na stoly už na Vánoce?

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity vyšlechtila nové plemeno kapra s názvem amurský lysec, které je odolnější vůči nemocem. Na vývoji pracovali vědci více než 17 let. Amurský lysec je podle nich odolnější především vůči koi herpes viru (KHV), který působí úhyn kaprů.

Rybáři budou moci lovit déle a koupit si lístek na doživotí. Změny chystá ministerstvo zemědělství

Od dubna by se měla změnit doba lovu ryb v mimopstruhových revírech. Od dubna do konce září by mohli rybáři lovit od čtyř do 24 hodin, ve zbytku roku od pěti do 22 hodin. Po vypořádání připomínek to předpokládá vyhláška ministerstva zemědělství, která také zavádí rybářský lístek na dobu neurčitou pro rybáře starší 15 let. Ministerstvo odstoupilo od možnosti zkrácení doby lovu podle přání jednotlivých revírů.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím