Rybářský rozcestník

Vlasce na feeder

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Vlasce na feeder

Štítky:

V tomto článku si povíme, jaký vlasec použít při lovu na feeder. Feeder je charakteristický použití jemných koncových sestav. Proto se při výběru vlasců pohybujeme v nižších průměrech, než u klasické položené. Začneme tím, jaké vlastnosti by feederový vlasec měl mít.

Dobrá potápivost

Vlasec by se měl po náhozu rychle potopit. Pokud by plaval na hladině, obtížněji by se nám vypínal a byla by horší signalizace záběrů.

Nízká průtažnost

Každý vlasec má určitou míru průtažnosti. Na čím větší vzdálenost lovíme, tím více se průtažnost vlasce projeví. Vlasce s větší průtažností zhoršují viditelnost záběrů. Proto se při lovu na feeder uplatní vlasce s co nejnižší průtažností. Potřebujeme, aby se každý pohyb ryby přenesl co nejviditelněji na špičku. U feederu naštěstí většinou nehrozí, že by průtažnost vlasce potáhnutí ryby zcela vstřebala. Špička se vždy alespoň trochu zachvěje. Čím je ale vlasec průtažnější, tím jsou záběry méně zřetelné.

Vysoká odolnost

Možná si řeknete, že každý vlasec na ryby by snad měl být odolný. Ale u feederu klademe na odolnost mnohem větší důraz. Je to kvůli kombinaci nízkých průměrů vlasce a těžkých krmítek. Tenký vlasec musí běžně ustát odhoz krmítka se zátěží 20-50g a vahou krmení navíc.

Nízká paměť

Dobrý feederový vlasec by měl mít téměř nulovou paměť. To znamená, že pokud se například vlasec zamotá okolo špičky, měl by po rozmotání zůstat rovný bez náznaku poškození a ohybů v místě omotání.

Průměry a nosnosti vlasců

Jak už bylo řečeno, na feeder se používají slabé průměry vlasců. Běžně se pohybujeme v průměrech od 0,14 do 0,25 mm. Průměr a nosnost vlasce přizpůsobujeme cílové rybě a revíru. Čím nižší průměr vlasce zvolíme, tím je celá sestava jemnější a pro ryby méně nápadná.

Vlasec však musí mít dostatečnou nosnost, abyste bezpečně zdolali větší rybu. Nosnost vlasce se udává nejčastěji v kilogramech, případně v librách. Pro zjednodušení můžete počítat libru jako půl kilogramu. Nosnost vlasce neznamená, že na něj nevytáhnete větší rybu, než je uvedená nosnost. Na vlasec s nosností 3 kg bez problému vytáhnete i mnohem těžší rybu.

Na řeky a revíry plné vázek se používají silnější průměry vlasců. Na stojaté vody bez vázek stačí nižší průměry. Pokud se vypravíte primárně na bílou rybu stačí vám průměr vlasce do 0,18 mm. Na kapry, líny, amury je lepší vlasec v rozmezí 0,18-0,22 mm. Při volbě průměru vlasce je potřeba myslet také na to, že návazec by měl být vždycky o něco tenčí, než hlavní kmenový vlasec.

Závěr

Mnozí výrobci dnes dělají vlasce speciálně určené pro feederový rybolov a také je tak označují. To trochu usnadňuje výběr. Vlasce označené jako feederové by totiž měly mít všechny požadované vlastnosti. Při výběru doporučuji vyvarovat se velmi levným vlascům a vlascům s podezřele vysokou nosností.

 

Příspěvek Vlasce na feeder pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Od pondělí mohou rybáři lovit na území celého okresu, kde bydlí

I když se situace s covid-19 moc nelepší, přesto vláda rozhodla, že od pondělí budou moci lidé sportovat a vyrážet i do přírody v celém svém domovském okresu. Díky tomu i my rybáři můžeme po nedělí vyrazit na revíry mimo svoji obec.

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Skládací kbelík na vodu – skvělá rybářská pomůcka

Skládací nádoba, kbelík, či jinak také vědro na vodu, je chytrá pomůcka pro všechny, co potřebují nabírat vodu i tam, kde je břeh hodně vysoký. Kromě toho jde o velmi skladnou pomůcku pro rybáře, která se vejde i do menšího baťůžku a hlavně, téměř nic neváží. Přitom se může na rybách hodit na kde co.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím