Rybářský rozcestník

Včasné vyhodnocení situace

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Při dlouhodobých lovech má rybář spoustu času rozmyslet si, co si počít, když není spokojen s výsledky. Může zcela změnit strategii krmení, nástrahy, návazce, místo v závislosti na pozorování pohybu ryb, možná i revír, prostě možností je spousta. Na kratší dobu je dobré mít v hlavě jasnou strategii, jak budu lovit, a hlavně co chci chytit. Jestli si chci zachytat a tak zvaně se prochytat k větší rybě, nebo jít cíleně na větší kusy. Tento faktor se dá velmi snadno ovlivnit velikostí používaného boilie a jeho funkcí v dané teplotě vody, proudu, závislosti na množství nežádoucích ryb atd. Tato opatření jsou většinou účinná proti bílé rybě a opravdu malým kaprům, kterých je v našich svazovkách mnohdy více, než je zdrávo. Málokdy však stačí absence partiklů, pelet a dalších lákadel v kombinaci s použitím velkých nástrah k odrazení tak zvaných „sedmdesátníků“. Těm, když mají svůj den, se jen těžko vyhýbá.

Mám své zajeté postupy, s kterými jdu k vodě, a s výjimkou velmi chladné vody začínám lovit vždy a téměř všude velmi podobně. Krmím jen boiliem, a to o průměrech 20 a 24 mm, ve výjimečných situacích, kdy je aktivita opravdu mizerná, ještě kvalitními peletami větších rozměrů, které korespondují s použitým boiliem. Záměrně nekrmím jen jedním průměrem, můj názor je, že tím dokážu kapra zmást a ryba nedokáže tak snadno identifikovat nástrahu, když to, co nachází na dně, má různou váhu a velikost. Snažím se krmit ne do jednoho místa, ale na širší prostor tak, aby první partička ryb nedokázala v krátké chvíli mé loviště zcela vyluxovat. Množství krmení se odvíjí od teploty vody a zájmu ryb. V letních měsících si troufám říct, že asi není možné ryby ukrmit. Když jim chutná, dá se zkrmit i 10 kg denně a je to pořád málo. Určitě je taky dobré si místo jít překrmit, pokud se mi to daří, mám vyzkoušeno, že jedno či dvě překrmení zcela stačí k tomu, abyste své šance možná i násobně zvýšili. Pokud tuto možnost nemám a vyrážím tak zvaně naslepo, volím k prvnímu krmení 2 až 3 druhy boilie a následně je zkouším, jak šmakuje a hlavně jakým rybám. Snažím se volit jeden druh atraktivnější s kratším časem rozpadu a druhý selektivnější. Dále se snažím krmit jak vysušenými nástrahami, tak čerstvými měkčími. Vzhledem k tomu, že již několik sezon lovím výhradně na hotová boilie, tak s tím nemám sebemenší problém, část nasypu do síťky a nechám sušit, zbytek zůstane čerstvý v kyblíku. Pak můžu operativně u vody volit vhodnou nástrahu dle aktivity ryb. Návazce volím standardní délky 20 až 30 cm ze svlékací šňůrky a malý háček velikosti 6 či 8. Háčky musí být perfektně ostré, jsem na to opravdu důsledný. Kdyby tomu tak nebylo, asi bych na břehu moc v klidu nevydržel. Používám montáž s bočním olovem a metr silného fluorokarbonu či tungstenové hadičky, abych zamezil poškození ryby. Lov s pletenými šňůrami až k olovu je podle mě zcela zavrhnutí hodný. Takto nějak začínám lov, nic nového pod sluncem.

DCA81624-D13D-6E82-A95A-30267F1E1E77
70C1381F-B452-654A-E112-8E717B4F53C1

Když vše funguje, jak má, a jste spokojeni s úlovky, není třeba nic měnit a koumat, prostě jen krmit a nahazovat. Jenže to se opravdu asi nikdy nestane. Proto bych vám rád zde popsal několik fíglů jak se přiblížit k lepšímu úlovku. Většinou mám během prvního dne lovu ujasněnou taktiku na den druhý. Prvním opatřením proti dotěrným kaprům střední kategorie je nához jednoho prutu mimo krmený prostor, nejlépe někam na rovné bahnité dno, kde nebude kapry lákat žádná anomálie dna, ale přesto je to nedaleko místa, kde se jiní kapři krmí vašim krmením. Důležitým faktorem je stále průběžně dokrmovat nehledě na počet záběrů. Názory, že když to nebere, nebudu krmit, jsou myslím zcela mylné. Kapři vám místo navštíví, ani o tom nemusíte vědět. Jako další fígl proti kaprům střední kategorie se mi osvědčil návazec s opravdu velkým háčkem a stejnou nástrahou, jakou používám ke standardním malým háčkům. Pojmem velký háček myslím velikost 2-1/0. Tuto možnost nemám příliš v oblibě, ale každoročně se dostanu do několika bezvýchodných situací, kdy už nic jiného dělat nedokážu. Tuto strašlivě vypadající, ale také fungující, montáž umisťuji přímo do krmeného prostoru, kde mně nástrahu abnormálně atakovaly menší ryby. Počet záběrů rapidně poklesne, zcela opačné to však je s váhovým průměrem lovených ryb. Při lovu s těmito „kotvami“ je nutno krmit, jako by to bralo, i když se nic neděje. Když už jsem nucen takto lovit, tak na oba pruty, protože záběrů je minimum a plašit si častým přehazováním jednoho prutu loviště je velká škoda. Zcela opačným problémem je, když záběry nepřichází. Vidíte či slyšíte v noci ryby poblíž vašeho místa a záběr se ne a ne dostavit. Většina lidí by začala zkoušet nějaké dipy či pop-up. Všude se o tom píše, mluví, ale mně v plné sezoně nikdy takovéto vychytávky velkou rybu nepřinesly. Možná jsou tyto techniky funkční na vodách s větším procentem větších ryb oproti menším, to by dávalo smysl, možná jsem jen nikdy neměl štěstí. Mně na tyto situace perfektně funguje extrémně krátký návazec s klasickou těžkou 24mm nástrahou, kterou prokrmuji loviště. Můžu to posoudit zcela objektivně, protože když mám podezření na to, že ryby jsou v mém lovišti, dávám tento vajglík asi 10 cm jen na jeden prut a nejednou to opravdu fungovalo natolik, že letěl i na druhý. Problémem je, že ztrátovost kaprů z takto krátkého návazce je větší. Mám však dojem, že se jedná o menší jedince, když jsem vytáhl na tento návazec větší kapry, byli zcela bezproblémově zaseknuti jako při standardní délce.

BE1B9914-7471-68B3-231A-64D4AEC17609
2FB841B7-FEFA-699B-8068-5D34C2C3C68E

Snad jsem vám tímto stručným popisem vlil nějakou novou inspiraci či myšlenku, kterou si přizpůsobíte vašemu stylu lovu a která vám pomůže k lepším úlovkům.

E07051EA-B795-6A52-0331-090615436D92
E36D21CB-8C8E-694E-1047-F39A93587882
DC456AE2-72F3-61F6-FEBE-660FDBDA05FC
B6842D53-AE00-6791-FCA0-E112FEE3BA11
B061EB29-E74F-640E-5C39-5B008706F4CB
77529999-5310-6835-BC98-1520148325A6
674A2679-11E5-6CA1-7821-F7BC9FDF8E36
1CE015AF-6511-6034-1E57-6AD391A87A2A
0D6402EE-1B2C-66B3-5EBE-3E113A6B48E6

Zdroj: Sportcarp

Příspěvek Včasné vyhodnocení situace pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím