Rybářský rozcestník

Světové úlovky Steve Briggs

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Světové úlovky Steve Briggs

Štítky:

S podzimem nastaly rybářům tradičně zlaté časy. Ze spousty revírů přicházejí zprávy o velkých kaprech, ale prim tentokrát hraje lysec z Ebra. Úlovek, který se hned tak nevidí…

Obři z Maďarska
Vzkvétající maďarský revír Euro Aqua po letní přestávce opět otevřel své brány lovu chtivým rybářům a přivítala je v hojném počtu na svých březích. V červenci a srpnu bývá v Maďarsku pořádné vedro a majitelé revíru nechtějí ryby vystavovat ještě větší zátěži, než jakou jim působí vysoké teploty. Po dvouměsíčním odpočinku tedy byly ryby svěží a při chuti.
Počasí rybářům přálo. Po horkém létě teploty klesly, krajinou přešlo i několik bouří. Ryby začaly záhy brát. Nikdo neměl jezero zamluvené výhradně pro sebe, a tak se na revíru sešla celá řada národností. Holanďané, Belgičané, Češi, Angličané a dokonce se objevil i rybář z daleké Jihoafrické republiky.
Zdatným zástupcem anglického kontingentu se stal Scott Phillips. Jako kaprař už má dost za sebou, může se pochlubit třeba zdoláním slavného lysce Scara na Graviers, kterému navážil úžasných 44,90 kg! Šance překonat takový osobní rekord se samozřejmě jen tak nenaskytne, protože kaprů přes 45 kg na světě moc není. Právě proto Scott zamířil na Euro Aquu, kde se chytli již tři různí kapři přes pětačtyřicet kilo.
Scott se do Maďarska vypravil ve společnosti svého kamaráda Chrise Hintona. Hned od začátku ryby chytali, ale přesto se rozhodli posunout markery dále od břehu do vzdálenosti zhruba 120 metrů. Lepší rozhodnutí ani nemohli udělat. Netrvalo dlouho a Scottovi se rozezněl hlásič. Na háčku měl kapra 33,60 kg. To nejlepší ho ale ještě čekalo. Uprostřed noci přišel další záběr. A od mnohem větší ryby! Když kapra vážil, shromáždil se kolem něj celý dav. Pod ohromným lyscem se váha pořádně prohnula. Rafička vylétla až k hodnotě 41,80 kg! Díky němu se Scott může pyšnit dvěma kapry přes 40 kg ze dvou zemí. Tím však jeho jízda ještě neskončila. Koncem výpravy zdolal dalšího obrovského lysce. Měl 38,10 kg. Scott ulovil i spoustu jiných ryb, za zmínku jistě stojí 68kg sumec. Musím ale ještě dodat, že poté, co mu zabrala čtyřicítka, pustil Scott na své místo na chvíli Chrise, který si díky tomu pomohl k lysci 30,40 kg.
Zatímco měli Scott s Chrisem plné ruce práce, Ardy Veltkamp z Holandska a Martin Davidson z Jihoafrické republiky je sledovali z vedlejšího loviště a doufali, že na tom budou stejně. První týden chytali jen samé menší ryby, ale sotva anglická dvojka zmizela ze scény, nastěhovali se Ardy a Martin na opuštěné loviště. Prakticky okamžitě si Martin vytáhl nový osobák, lysce 26,30 kg. Stejný důvod k oslavě pak měl během výpravy ještě dvakrát, když si vytáhl dva lysce přes 27 kg. Ani Ardy si nenechal příležitost utéct a nachytal skvělé ryby. Největší vážila rovných 35 kg.
img_2644-copy
Maďarsko, Euro Aqua – Scott Phillips s prvním obrem 41,80 kg
img_2646-copy
Maďarsko, Euro Aqua – Scott Phillips – 38,10 kg

Slovinský krasavec
Poslední dobou se čím dál tím více mluví o jezeře Bled, které leží ve Slovinsku. Pořád ještě je ale jen málo těch, kteří se odhodlají k tomu, aby se tam vypravili. Barry Robinson se námahy a úsilí nezalekl a takto nám svou výpravu vylíčil: „Žena mě k jezeru Bled vytáhla na dovolenou. Byl to takový brzký dárek k mým šedesátinám. Mám štěstí, že moje nadšení pro kapraření chápe a podporuje.
Sbalil jsem si saky paky včetně pětidílného prutu 12´ 3lb, Delkimu, navijáku, vidliček, praku, podběráku a pěti kil sladkého boilie Necta. Neměl jsem v plánu ryze rybářskou dovolenou, proto jsem si koupil povolenku jen na tři dny. První dva dny jsem chytal jen tři hodiny před snídaní a dvě hodiny odpoledne. Žádného záběru jsem se však nedočkal, proto mi žena navrhla, abych poslední den využil naplno. Chytal jsem od šesti ráno až do jedenácti večer.
Podařilo se mi obsadit loviště, které jsem měl vyhlídnuté celý týden. Konečně se také změnilo počasí, bylo zataženo a přímo do loviště mi foukal pěkný větřík. Tušil jsem, že výprava nakonec dopadne dobře. Ve tři odpoledne se mi prut pomalu rozjel. Připadalo mi, že uplynula celá věčnost, než se mi povedlo strčit pod kapra podběrák. Za zády se mi ozval mohutný aplaus od přihlížejících turistů. Rybu jsem v síti letmo zkontroloval a vytáhl ji na podložku. Když jsem se trochu zklidnil a rozhlédl se kolem sebe, spatřil jsem dobrých osmdesát turistů, ohromné publikum! Zůstal jsem jako opařený. Nic podobného jsem nikdy nezažil. Kapr vážil 22,70 kg a já byl štěstím bez sebe. Na tuhle dovolenou v životě nezapomenu!“
dsc_0213-copy
Slovinsko, Bled – Barry Robinson – 22,70 kg

Výzva jménem Villedon
Každá špičková kaprařská lokalita ve Francii má něco, čím dokáže rybáře pěkně potrápit. Na Chantecoqu je to bahno, na Cassienu rušný turistický ruch, čluny a plavci, na Rainbow se zase člověk musí přizpůsobit aktuální situaci, jinak si zdejší parádní kapry nevyslouží. Na Villedon poslední dobou míří čím dál více anglických rybářů, kteří zjišťují, že i on má svá úskalí, ale úlovky za to rozhodně stojí.
Jen pro vaši představu, co jezero nabízí, jsem si připravil přehled úlovků z jednoho týdne: 32 ryb od 10 do 15 kg, 79 ryb od 15 do 20 kg, 12 ryb od 20 do 25 kg a jeden kapr přes 25 kg.
Rybáře letos trochu trápí sumci, ale dá se na ně vyzrát díky tygřím ořechům, boilie chráněnému plastovým obalem nebo použitím netradičních vnadících technik, jako např. zakrmení partikly stranou hlavního loviště. Když píšu tento článek, na Villedonu ještě rybaří skupina Angličanů, která má jezero jen pro sebe. Chlapi, kteří se drží těchto doporučení, nemají o úlovky nouzi. Terry Sanders, který nedávno chytal na lovišti 15, prohlásil, že rybaření na Villedonu je skutečné dobrodružství. Někde sice otravují sumci, ale pořád ještě tu je na dvanáct set kaprů, kteří čekají na návnadu. Důkazem je úlovek dvou rybářů, Haydna Robertse a Garyho Roache, kteří společně nachytali 65 ryb. Gary už si rezervoval loviště na příští sezonu.
Terry Wheatley a jeho parťák Paul Sharman si vysloužili 45 ryb. Na lovišti 20 prožili hektický týden, který se jim náramně zamlouval. Paul Henson na Villedon přijel již potřetí. Rybařil na lovišti 1, ale rozhodl se chytat jen přes den na dva pruty. Zdolal 56 ryb, sedm kolem 20 kg, největší vážila 22,10 kg.
Na druhém konci jezera, na lovišti 17, rybařil Clint. V půl druhé v noci byla jeho snaha odměněna nádherným vysokým lyscem 23,60 kg. Zabral mu na dvojitou nástrahu z tygřích ořechů, které nastražil nad hromádku konopí a kukuřice.
Se čtyřiceti hektary není Villedon pro slabé nátury. Člověk musí mít kuráž, aby se mu mohl postavit. Jenže vyhlídka na úlovek přes 30 kg je natolik lákavá, že se jí jen těžko odolává. Kapr přes dvaadvacet kilo se na břehu objevuje pravidelně každý týden. Rybáři mají navíc k dispozici různé typy ubytování, restauraci a obchod.
photo
Francie – Villedon v akci

Návrat na Rainbow
Podzim je pro naplánování zahraniční výpravy jako dělaný. Na mnoha revírech po celé Evropě braly ryby ostošest a na Rainbow to platilo dvojnásob. Zprávy o úlovcích přicházely ze všech koutů revíru. Začneme Colinem Richardsem, který na Rainbow jezdí už pěknou řádku let. Na jihofrancouzském revíru se mu povedl nejeden náramný kousek, ale letošek se vydařil tak, že jen valil oči. Všechno to začalo již zkraje roku na lovišti 21, kdy se ocitl v pravý čas na pravém místě. Výprava mu vyšla na jedničku. Zdolal totiž hned dva nejslavnější kapry revíru, lysce Thousand Scales o váze 32,20 kg a Ken Dodda, kterému navážil ještě o půl kila více: 32,70 kg. Takové fotky by si do alba nesmírně rád zařadil nejeden rybář, ale Colin byl teprve v půlce… měl zamluvenou další výpravu, kterou protentokrát strávil na lovišti 16. Věřili byste tomu, že si kromě spousty jiných vytáhla tyhle dva lysce znovu? Vážili úplně stejně. Jak se jen něco takového může stát?
Na loviště Island přijel oslavit narozeniny Neil Snowy. Dorazil v doprovodu zasloužilého kapraře Paula Hudsona. Tentokrát to však nebyl Paul, kdo zazářil. Nejvíce důvodů k radosti měl Neil a nebylo to jen kvůli narozeninám. Oba odstartovali pěkně zostra. Neil si vytáhl šupináče 17,30 kg a Paul 23,60 kg. Pořádně to roztočili. V úterý mohli s radostí konstatovat, že jim chodívá do osmi záběrů denně a v síti jim skončilo pěkných pár dvacítek. Pak Neil korunoval svou narozeninovou výpravu nádherným lyscem 29,5 kg. Ryby jim braly denně až do úplného konce výpravy. Největší úlovek posledního dne vážil 23,60 kg. Na takové narozeniny se jen tak nezapomíná! Neilovi všichni kapři zabrali na nástrahu z šesti tygřích ořechů, přičemž ten poslední byl bílý, což je jeho „tajná“ metoda, která mu funguje, kamkoliv se hne.
Na protějším břehu seděl na lovišti 12 Ben Wales. Výpravu sice v plánu neměl, ale když se dozvěděl, že někdo jiný svou rezervaci zrušil a uvolnilo se místo, chopil se příležitosti všemi deseti. Vyplatilo se. Zezačátku situace sice moc slibně nevypadala, ale pak se to rozjelo. Po dvou nemastných neslaných kapřících se karta obrátila a Ben nachytal slušné kapry. Jeho největší šupináč vážil 20,90 kg a lysec 24,90 kg. Byl Derekovi Fellovi vděčný nejen za to, že mu nabídl uvolněné místo, ale i za sendviče se slaninou, které mu celý týden dodával!
img_0871-copy
Rainbow – Colin Richards s Ken Doddem – „Tak zas někdy, kámo!“
snowy
Rainbow – úspěšná narozeninová výprava Neila Snowa

Lysec z Ebra
Minulý měsíc se na Ebru chytalo více než slušně. Jako na valné většině revírů i zde na podzim téměř pravidelně berou velké ryby. Největší, o kterém jsme se dozvěděli, byl šupináč 23,60 kg, kterého zdolal místní rybářský průvodce Paul Booth. Spolu se svými hosty nachytal ještě několik dalších ryb přes 20 kg.
Nelenil ani Nick Shattock, který má pod palcem jiný úsek řeky. I on se několika dvacítek dočkal. Nick s nadšením a zápalem sobě vlastním pátrá podél říčních břehů a neustále hledá nová a lepší loviště. Vzhledem ke skutečnosti, že ryby jsou prakticky pořád v pohybu a podmínky málokdy zůstanou stejné, jedná se o mimořádně náročný úkol.
Přestože je Ebro vyhlášené svými nádhernými šupináči, jejichž úlovky tu tvoří zhruba 99%, nekorunovaným králem se stal úžasný lysec, ze kterého by se na zadek posadil nejeden rybář. Tentokrát se štěstí usmálo na Ditche Ballarda ze společnosti Ebro Mat Cats.
Ditch si kapra všiml, když proplouval podél břehu. Okamžitě začal v těchto místech zakrmovat kukuřicí. Kapr se do ní hned pustil, a tak musel počkat, až odplave, aby mohl nahodit. Prakticky vzápětí se kapr vrátil a ve zlomku vteřiny nástrahu nasál.
Brzy nato se však Ditchovi přihodila ošklivá nehoda, kvůli které skončil na dva týdny v nemocnici. Přejeme mu proto rychlé uzdravení a brzký návrat k vodě.
ditch
Ebro – Ditch Ballard s výjimečným úlovkem

Giganti z Gigantiky
Podobně jako na ostatních slavných evropských revírech se i na Gigantice rybářům dařilo tak, že je ani náhodou nenapadlo si na něco stěžovat. Radost jim udělala spousta kaprů, ale dva obři přes 27 kg obzvláště. Přes den panovala příjemná teplota kolem 22 °C, která v noci spadla na snesitelných deset. Celý týden vál severozápadní vítr. Teplota vody se držela na zhruba dvaceti stupních.
Gary Pallen si vybral loviště Bob´s Beach, kde týden před ním jeho kamarád Baz ulovil tři kapry do 19,10 kg. Gary každý den zakrmoval třemi kilogramy boilie, jenže na první záběr si musel počkat až do středečního rána, kdy se mu za rozbřesku konečně ozval hlásič. V síti skončil moc pěkný šupináč jménem Lippy, kterému Gary navážil 22,60 kg.
Luke Vallory si pro své působení vybral Alcatraz. Nechal se inspirovat úspěchy, které tam v uplynulých týdnech slavili jiní rybáři. Nejdříve do vody raketou poslal pět kilo boilie Krill od Sticky Baits, které přes noc máčel v tekutém krillu. Netrvalo dlouho a přišel mu první záběr. Byl to moc slušný kousek. Luke kaprovi známému jako Fight Club navážil 18,80 kg. Další akci měl hned druhý den zrána. Tentokrát mu úsměv na tváři vykouzlil kapr Bite Mark 14,30 kg. V úterý ráno na Luka čekal životní úlovek. Konkrétně v podobně úžasného kapra Split Pec, který vážil 27,90 kg. Po každém záběru přikrmil třemi kilogramy boilie a možná i díky tomu nebyl jeho šťastným dnům konec. Jako dalšího si vytáhl šupináče Cut Tail 25,5 kg. A to byl Luke na Gigantice úplně poprvé! Fantastická výprava, jen co je pravda!
Dlouhou cestu z Rakouska absolvovali Josef Bohrn a Roman Aigner. Zvuk hlásiče poprvé uslyšeli ve středu ráno. Josef měl na háčku kapra Ziggy Stardust a navážil mu 28,10 kg. Následující den se mu prut rozjel znovu. Na břeh si vytáhl lysce Movie Star 15,40 kg. Používal jednoduchý návazec DF na který dával wafter Cell od Mainline.
Stephen Shepherd se při výběru loviště rozhodl pro Alamo, kde mohl chytat společně se svým tátou Johnem. Každý měl tři pruty a denně zkrmili pět kilo boilie Mainline Cell. První úlovek měl Steve v neděli ráno. Byl to lysec Pecs 13,80 kg. Na další záběr se ale pořádně načekali. Přišel jim až v pátek. V síti skončil Spotty Leather 23,60 kg. Steve chytal na návazce KD s waftery Cell.
1588-large
Francie, Gigantica – Luke Vallory se svým Cut Tailem

Srdcová záležitost
Návštěvníci rybářského komplexu Iktus na jihu Francie si užili další senzační měsíc. Na seznam úlovků přibyla spousta skvělých kaprů včetně parádního párečku 20kg lysců. Objevily se samozřejmě i mnohem větší kusy. Za zvláštní pozornost jistě stojí fakt, že Derek Don Ritchie během jediné výpravy překonal dva své osobní rekordy, vytáhl si totiž svého největšího lysce i šupináče.
Pro Dereka se jezero Iktus pomalu ale jistě stává srdcovou záležitostí, vrátil se sem na další dlouhou výpravu. Celou dobu seděl na lovišti 12, které si vybral, protože se mu tu minule dařilo. Ryby mu sice braly hned od začátku, ale Derek se v křesně nespokojeně vrtil, protože se povětšinou jednalo jen o menší kusy. Byl přesvědčený, že touhle dobou by mu měli brát podstatně větší kapři. Přesně to se také vzápětí stalo!
Nejdříve mu zabral obří lysec 30,80 kg. Jeden z největších zdejších kaprů a zároveň Derekův úplně největší kapr. O pár dní později se k němu přidal šupináč 26,90 kg, který Derekovi vynesl nový osobák v šupináčích. Ryby mu braly dál, nachytal další patnáctky i dvacítky.
don
Francie, Iktus – Derek Don Ritchie s novým osobákem 30,80 kg

Hory osobáků z Itálie
Ve srovnání s jinými jihoevropskými zeměmi musím připustit, že z Itálie dostáváme zpráv jen poskrovnu. To však neznamená, že by se na italských revírech nic nedělo. Lokalitou, kde si rybáři výpravu zaručeně užijí, je severoitalské jezero Parco Del Brenta, které v posledních letech zažilo nebývalý rozmach.
Frank Warwick si revír zamluvil celý pro svou dvanáctičlennou výpravu, která se krátce před odjezdem rozrostla o dalšího člena. Na poslední chvíli jsem se k nim totiž přidal. Protože jsem ale už měl jiné závazky, mohl jsem s nimi rybařit jen jedinou noc. Přesto mi dvanáct hodin, po které jsem měl pruty ve vodě, stačilo, abych zdolal svého prvního italského kapra. Vážil 20,40 kg.
Výborně se dařilo i ostatním rybářům, kteří se rozptýlili po březích. Největší úlovek první noci měl úžasných 30,40 kg. Vypadalo to, že po horkém létě ryby uvítaly podzimní ochlazení a pustily se krmení. Jejich přítomnost byla zřejmá na celé ploše jezera. Nicholas Holzer, zkušený italský rybář patří do týmu, který se stará o hladký průběh lovu, a je vždy ochotný přispět radou i pomocnou rukou. Navíc mluví perfektně anglicky, což se hodí. Nicholas své povinnosti plní svědomitě, ale najde si i čas na rybaření. Úlovku se dočkal brzy a nebyl to jen tak ledajaký kapr. Nicholas si vytáhl nový osobák, šupináče 29,60 kg. Ian Sorrel si dal trochu na čas. Přes den rybařil na jiných lovištích než v noci, což může být dost náročné, ale jemu se to vyplatilo. Jeho den D přišel. Nachytal spoustu ryb, z nichž největší vážila rovných 25 kg. Pro Iana šupináč znamenal nový osobní rekord. Během týdne osm z dvanácti rybářů získalo nový osobák. Pecka! Domů rybáři odjížděli s rozzářenými tvářemi.
nicholas
Itálie, Parco Del Brenta – Nicholas Holzer 29,60 kg

Steve Briggs

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.